Predsednik vlade je po koalicijskem vrhu povedal, da bo zdravstveno ministrstvo do pripravilo predlog sprememb glede trajanja karanten. Kaj konkretno je na mizi, Janez Janša ni razkril, predvidoma pa, po zgledu drugih evropskih držav, skrajšanje karantene z zdajšnjih sedem na pet dni. " To eden od ukrepov, s katerim bomo v okviru tega, kar je stroka predlagala, pomagali gospodarstvu," je povedal Zdravko Počivalšek. K skrajšanju tako izolacij kot karanten na pet dni, ob predložitvi negativnega testa prebolevnika, zaradi hujših motenj delovnih procesov ob zdajšnjem številu okužb, poziva tudi Gospodarska zbornica. V podjetjih medtem izdelujejo krizne plane, kako ravnati, če bi se število okužb v prihodnje še povečevalo.
"Če bi prišlo do bistveno več obolelih, bi se določene aktivnosti ukinjale, ključno pa je, da se zagotavlja promet potniških in tovornih vlakov," pravi Dušan Mes iz Slovenskih železnic. Od 6700 zaposlenih na Slovenskih železnicah jih je odsotnih okoli 160. "Kaj se bo zgodilo, ne vemo. Če bo naraščalo število znajo biti težave, vendar mislim, da ne bo težav v odvijanju prometa," še dodaja.
V Gorenju je po novoletnih praznikih število odsotnosti skokovito naraslo in že predstavlja motnjo v proizvodnem procesu. Razmere rešujejo z zmanjševanjem dopustov in ponekod obsegom proizvodnje. V Ljubljanskih mlekarnah pa se na vso moč trudijo, da se delovni proces ne bi ustavil. "Glede na to, da nam je doslej v vseh valih uspevalo, upamo, da bo enako tokrat, je pa res, da so razmere zdajle najbolj nepredvidljive," pojasnjuje Maja Kalan Pongrac iz Ljubljanskih mlekarn. V Gorenju pa medtem dodajajo še, da je ob tem trg dela tako izpraznjen, da zdaj niti ne morejo nadomeščati primanjkljaja delavcev z dodatnimi zaposlitvami, kar je bilo v prejšnjih valovih še mogoče. Zato tudi oni pozivajo k skrajšanju karanten in izolacij.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.