Ob osmi uri zjutraj, v času največjih obremenitev, so pri Arnesu zaznali napad DDoS na spletne učilnice, ki zato za kratek čas niso bile dostopne. Težavo so odpravili v 15 minutah in pouk je spet stekel nemoteno.
Okoli 11. ure pa so na Twitterju sporočili, da so blokirali že drugi napad DDoS danes. "Učilnice delujejo odzivno," so dodali.
Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so nam potrdili, da so prejeli obvestilo o napadu. "Skupaj s tehnično ekipo Arnesa delamo na preiskovanju napada in zamejitvi posledic," so dodali.
Tretji dan ponovnega pouka na daljavo je tako prinesel že tretjo težavo. V ponedeljek je zaradi velike obremenitve težave povzročal sistem prijav, spletne učilnice pa so delale upočasnjeno. Včeraj so nato zaradi napake na programski opremi za več ur povsem odpovedale, danes pa so bili – kot omenjeno – žrtve napada.
"V primerjavi s spomladanskim izobraževanjem so tokrat obremenitve dosegle 400 odstotkov takratnih. Če primerjamo stanje pred letošnjim marcem, opažamo stokratno povečanje obremenitev storitev omrežja Arnes. Kadar sistem narašča s takim tempom porabe, obstaja večja verjetnost, da se pojavi ozko grlo ali napaka," so včeraj sporočili.
Arnes je v času epidemije dobil štiri milijone evrov dodatnih sredstev. Večino je vložil v nakup prenosnikov za šole, ki jih te v primeru izobraževanja na daljavo lahko posodijo učencem, preostalo pa v razširitev osnovne infrastrukture, so pojasnili. Nadgradnja sistema še poteka, napovedujejo tudi, da bodo zmogljivosti še dodatno širili z opremo, ki jo bodo predvidoma dobili čez nekaj tednov.
Kaj so napadi DDoS?
Kratica DDoS izhaja iz angleške zloženke Distributed Denial of Service. Napadalci z množičnim dostopom do strežnika povzročijo preobremenitev in s tem nedostopnost spletnih strani, ki na njem domujejo, kar jim uspe prek okuženih računalnikov. To je lahko tudi vaš, če nimate ustrezno zaščitenega ali če klikate na sumljive povezave in odpirate zlonamerne datoteke. Tudi zato sta ustrezna protivirusna zaščita in premišljeno ravnanje na spletu tako pomembna.
Ob številnih težavah je na mestu vprašanje, kako bo Arnesov sistem zmogel obremenitve, če bodo šolanje od doma uvedli tudi za prvih pet razredov devetletke. Direktor Arnesa Marko Bonač in državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jure Gašparič sta po srečanju zagotovila, da so skrbi odveč, poroča STA. "Sistem je zadosti robusten in odporen," je povedal Gašparič.
Obžalovanje zaradi zapletov pri delovanju šolanja na daljavo je na popoldanski novinarski konferenci izrazila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. Pojasnila je, da so se v teh dneh večkrat sešli s predstavniki Arnesa in jim ponudili pomoč, obenem pa izrazili pričakovanje, da bo sistem izobraževanja na daljavo v prihodnje stabilen.
Predstavniki Arnesa so zagotovili, da so težave v delovanju zdaj odpravili in da je sistem stabilen. To ministrica pričakuje tudi v prihodnje. "Upam, da je to začetniška napaka, ki se ne bo več ponovila, ker se ne sme," je še povedala.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.