O različici delta je v oddaji 24 UR ZVEČER spregovoril vodja infektologije v največji berlinski bolnišnici, dr. Andrej Trampuž. Po svetu in Evropi se torej širi indijska oziroma delta varianta virusa, tudi v Sloveniji že imamo posamezne primere, prav tako v Nemčiji. Kako veliko nevarnost predstavlja?
"Različica delta bo postala glavna, dominantna različica virusa v naslednjih tednih, in sicer zato, ker se izredno hitro širi. Pri prvi različici je en bolnik okužil tri ljudi, pri tej različici pa en okuženi okuži od šest do osem ljudi. Dobra stran je, da smo že cepili starejše ljudi in tudi kronične bolnike, tako da se bodo pretežno okuževale mlajše osebe, pri katerih potek bolezni ni tako težak," je pojasnil Trampuž.
Toda ali je klinična slika pri tej različici hujša ali podobna kot pri angleški? Klinična slika je podobna, je odgovoril in pojasnil, da gre v tem primeru bolj za nekaj prehladu podobnega. "Ampak kljub temu poznamo tudi pri tej različici težje primere. In ravno zaradi tega moramo narediti vse, da preprečimo širjenje tega virusa. Če pogledamo, kje se širi, vidimo, da tam, kjer pandemije nimajo pod nadzorom. Naša glavna naloga v naslednjih poletnih mesecih je, da preprečimo širjenje okužb."
Kaj pa znaki? Za angleško različico je najbolj značilna izguba okusa in voha. Je tudi pri tej različici tako? "Pri različici delta je to redkeje, ampak se tudi pojavlja, samo test pa lahko pokaže, ali gre za koronavirusno okužbo ali kakšno drugo prehladno obolenje. Je pa mogoče pričakovati, da bo jeseni znova več okužb, in zato je to prava tekma s časom. Ljudje se morajo cepiti, da bomo ta virus držali v šahu. Precepiti moramo dovolj ljudi, preden se bo ta različica razširila. Naš cilj je precepiti 80 odstotkov ali, še bolje, 100 odstotkov prebivalcev pred jesenjo."
V Nemčiji je s prvim odmerkom cepljena že več kot polovica prebivalcev, pri nas 39 odstotkov, z dvema pa v obeh državah približno 30 odstotkov. Trampuž je ob tem dejal, da en odmerek cepiva ni dovolj, saj ta nudi samo 30-odstotno zaščito. "Nujno je popolno cepljenje, se pravi dva odmerka. Različica delta zagotovo ni zadnja različica in zato si moramo prizadevati, da se cepi čim več ljudi. V Nemčiji na dan cepimo približno milijon ljudi." Zaključil je, da je treba tudi mlajše, se pravi starejše od 12 let, cepiti, "sicer bomo imeli težavo jeseni, ko se bo začel pouk".
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.