En PCR-test stane državo 45 evrov, dodatnih šest evrov mora plačati še za vsak posamezni odvzem brisa, skupno torej 51 evrov. Medtem so hitri testi cenejši in državo stanejo sedem evrov na kos. V ceno so sicer všteti tudi različni drugi stroški, kot so mikrobiološka preiskava, varovalna oprema zdravstvenega delavca, vnos podatkov v register, izpis digitalnega potrdila in podobno.
V torek je država tako samo za PCR-teste – pristojni so jih opravili 22.924 – plačala skoraj milijon 170 tisoč evrov. Če k temu prištejemo še slabih 93 tisoč hitrih testov, pridemo na 1.819.000 evrov na dan. Vsi podatki za letos sicer še niso dostopni, a če na hitro preračunamo stroške samo za zadnjih sedem dni, ko padajo rekordi, je skoraj 136 tisoč PCR-testov državo stalo slabih 7 milijonov, hitri testi pa dobrih 5 milijonov evrov.
Skupaj je šlo iz državne blagajne za testiranja zadnji teden dobrih 12 milijonov evrov.
Lani za teste po podatkih ministrstva porabili dobrih 150 milijonov evrov
Leta 2020 so testiranja državo po podatkih Ministrstva za zdravje stala osem milijonov in pol, Zavod za zdravstveno zavarovanje medtem poroča o višjih zneskih, in sicer o slabih 18 milijonih. Zakaj taka razlika, nam niso znali odgovoriti ne eni ne drugi.
Stroški so lani nato le še rasli, saj je država v enem letu samo za teste – sem so všteti testi PCR in hitri testi pa tudi tisti za samotestiranje – po podatkih ministrstva zapravila dobrih 150 milijonov. Zadnji razpoložljivi podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje do novembra pa govorijo o strošku okoli 136 milijonov evrov.
In če se bo testiranje nadaljevalo s trenutnim tempom, bo strošek letos gotovo še višji.
Ob skoraj 23 tisoč PCR-testih so pristojni v torek potrdili 17.491 novih okužb. Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.