Vlada je v petek spremenila uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z novim koronavirusom, s čimer na novo določa dejavnosti, za katere bo tudi v prihodnje stroške hitrega antigenskega testiranja kril državni proračun.
Gre za zaposlene v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih in v vzgoji in izobraževanju ter osebe, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga, organizirajo prireditve in izvajajo vzgojo in izobraževanje na področju verske svobode.
Tako bo država stroške testiranja med drugim krila gostincem, prodajalcem, frizerjem, kozmetikom, zaposlenim v igralnicah, kongresnih dejavnostih in turističnih nastanitvah ter taksistom. Vsi ti se bodo morali testirati enkrat tedensko. Za testiranje je treba imeti s seboj potrdilo delodajalca o zaposlitvi v panogi, v kateri stroške testiranja plača država.
V Ljubljani bo testiranje še naprej potekalo v mobilni enoti simulacijskega centra pred mestno hišo, in sicer vsak delovnik od 8. do 14. ure.
Plačljivo testiranje naj bi spodbudilo cepljenje. "Ljudje bi morali končno razumeti, da je precepljenost ključna in da bomo imeli brez tega jeseni zelo velike težave," pravi direktor NIJZ Milan Krek.
Izpolnjevanje pogoja PCT je nujno za vstop v praktično vsak zaprt javni prostor, zato na testirnih mestih pričakujejo gnečo. Velik naval bi lahko nekoliko olajšalo samotestiranje, a vlada za to še ni prižgala zelene luči.
Starost otrok, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT, je za različne dejavnosti različna
Medtem samotestiranje za dijake in zadnjo triado osnovne šole že velja. Pristojni so v petek obljubljali, da staršem in starim staršem, ki bodo v vrtec in šole prihajali po otroke, ne bo treba izpolnjevati pogoja PCT. A iz odloka je razvidno, da bodo pogoj PCT v vzgojno-izobraževalnih ustanovah morale izpolnjevati vse osebe, starejše od 15 let.
V igralnicah, igralnih salonih in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvenih obratih, v notranjih prostorih, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost, v gostinskih obratih, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program ter v prostorih, v katerih se izvaja gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač, so lahko samo potrošniki, ki izpolnjujejo pogoj PCT. A to ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so skupaj z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki.
Zaradi spremenjenih pogojev vstopa v Republiko Slovenijo mora otrok do dopolnjenega 15. leta starosti, ki potuje v spremstvu drugih družinskih članov (na primer starih staršev, strica, tete), ob vstopu v Slovenijo predložiti podpisano pooblastilo staršev, zakonitega zastopnika ali skrbnika, da se lahko spremljevalčevo izpolnjevanje pogoja PCT upošteva v dobrobit otroka. Za prehajanje meje torej v tem primeru pogoja PCT ni treba izpolnjevati otrokom, mlajšim od 15 let.
KOMENTARJI (514)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.