Ob umirjanju epidemije se je vlada odločila za precejšnje sproščanje omejitvenih ukrepov. Izpolnjevanje pogoja PCT tako ni več potrebno, razen v zdravstvu, socialnem varstvu in zaporih. Hkrati je tudi konec brezplačnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi. Proračun bo hitre teste kril le še za dejavnosti, v katerih se testiranje še naprej zahteva.
Nova uredba narekuje, da je treba ob sumu ali potrjeni okužbi ravnati v skladu s priporočili NIJZ, NIJZ pa pravi, da mora oseba, ki je bila v stiku z okuženim in se slabo počuti, kontaktirati svojega osebnega zdravnika. Kot so pojasnili na ministrstvu za zdravje, lahko zdravnik osebo ob sumu na okužbo še vedno napoti na PCR-testiranje.
Poleg tega, da vas na brezplačno testiranje lahko naroči zdravnik, na ministrstvu pojasnjujejo, da se lahko posameznik na brezplačen test še vedno naroči tudi sam, če ima pozitiven rezultat samotestiranja. "Oseba se lahko na HAGT pri izvajalcu testiranja naroči z dokazilom o pozitivnem rezultatu samotesta s HAGT (fotografija s priloženim osebnim dokumentom ali ploščica v zaščitni vrečki). Pred izvedbo testiranja predloži dokazilo na vpogled. V tem primeru gre za zdravstveno dejavnost in testiranje se plača iz proračuna," so pojasnili.
Osebe s potrjeno okužbo morajo še vedno v izolacijo, že od sobote pa posameznikom po tveganem stiku z okuženim s koronavirusom ni več treba v karanteno. Pristojni sicer priporočajo, naj se sedem dni po zadnjem tesnem stiku z okuženim testirajo, 14 dni po stiku pa naj se izogibajo nenujnim stikom z drugimi.
Testa za pregled pri zdravniku ne potrebujete
Marsikdo se je tudi ustrašil, da bo moral, če bo moral na pregled k zdravniku, opraviti in plačati hitri test. A kot pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje, za pregled pri zdravniku ni treba izpolnjevati PCT-pogoja. "Pogoj PCT morajo pacienti izpolnjevati le ob hospitalizaciji. V tem primeru testiranje zagotovi izvajalec zdravstvene dejavnost in je krito iz proračuna," so zapisali.
PCT-pogoj obvezen za zaposlene in obiskovalce:
– zdravstvenih ustanov (bolnišnična dejavnost),
– socialnovarstvenih zavodov,
– zaporov in prevzgojnih domov.
Naj spomnimo, da PCT-pogoja tudi v teh primerih ne bo treba izpolnjevati mlajšim od 15 let. Država od ponedeljka krije financiranje testiranja s hitrimi antigenskimi testi in samotestiranje le še za zgoraj naštete dejavnosti. Za ostale (ki test na primer potrebujejo za potovanje v tujino) je testiranje samoplačniško.
Koliko so državo stali testi?
En PCR-test sicer državo stane 45 evrov, dodatnih šest evrov mora plačati še za vsak posamezni odvzem brisa, skupno torej 51 evrov. Medtem so hitri testi cenejši in državo stanejo sedem evrov na kos. V ceno so sicer všteti tudi različni drugi stroški, kot so mikrobiološka preiskava, varovalna oprema zdravstvenega delavca, vnos podatkov v register, izpis digitalnega potrdila in podobno.
Leta 2020 so testiranja državo po podatkih ministrstva za zdravje stala osem milijonov in pol, Zavod za zdravstveno zavarovanje medtem poroča o višjih zneskih, in sicer o slabih 18 milijonih. Zakaj taka razlika, nam niso znali odgovoriti ne eni ne drugi.
Stroški so lani nato le še rasli, saj je država v enem letu samo za teste – sem so všteti testi PCR in hitri testi, pa tudi tisti za samotestiranje – po podatkih ministrstva zapravila dobrih 150 milijonov. Zadnji razpoložljivi podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje do novembra pa govorijo o strošku okoli 136 milijonov evrov. Iz ministrstva za zdravje so sporočili, da je v obdobju od začetka marca 2020 do 12. februarja 2022 državni proračun za namen testiranja (PCR+HAGT) izplačal 193,66 milijona evrov. Pristojni do v tem obdobju opravili 15.050.182 hitrih in 2.558.906 PCR-testov.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.