Potem ko je sinoči prvak LMŠ Marjan Šarec spomnil, da je ravnanje vlade glede naročanja cepiv zrelo za njen odstop, saj gre za kršenje pravice do zdravja in je zato ustavna obtožba zelo na mestu, je danes svoje besede potrdil. Hkrati pa se sprašuje, ali je šlo pri (ne)naročanju cepiva za špekulacijo s cenami ali željo podaljševati epidemijo v nedogled? "To kar se dogaja je nedopustno," pravi, saj gre za direktno škodovanje državljanov in za kršenje ustave, pravice do zdravstvenega varstva, zato bodo v LMŠ uporabili vsa sredstva, ki so jim na voljo, da se 'potegnejo' za pravice državljanov.
"Če smo bili pred enim letom priča poročilu vlade, ki je neposredno mene obtožila in grozila za nevestno delo v službi, potem se sprašujem, čemu smo priča danes, kajti vemo, da strategija cepljenja ni učinkovita, da bo epidemija, če ne bomo hitro precepili prebivalstva, trajala v nedogled, in zdaj smo še izvedeli, da je Slovenija v skupini držav, ki niso naročile cepiva," je bil jasen.
"Zadeva je zrela za ukrepanje z vsemi orodji, ki jih ima opozicija na voljo," je povedal in dodal, da ustavno obtožbo zoper predsednika vlade lahko vloži najmanj deset poslancev DZ, in prepričan je, da bodo v celotni opoziciji enotni pri tem, s tem pa se bo pokazalo tudi, komu je mar za državljane in komu ne.
V petek seja odbora DZ za zdravstvo, na kateri bodo 'položili karte na mizo'
Po enem letu je prišel čas, da izvemo, kaj je šlo narobe, saj bomo le tako lahko dosegli čim večji kompromis in sodelovanje družbe kot celote, da stopimo v boj za obvladovanje same epidemije, je dejal poslanec LMŠ Jani Möderndorfer. Spomnil je, da bo v petek na njihovo zahtevo potekala seja odbora DZ za zdravstvo, na kateri naj bi končno položili karte na mizo, vlada pa bo morala skupaj s stroko pojasniti, kakšni so ukrepi za naprej in kakšni predlogi za obvladovanje epidemije covida-19.
"Ob tem pa tudi, kaj vse je šlo narobe doslej. Državljani imajo to pravico izvedeti, saj bo le na ta način mogoče doseči čim večji kompromis in sodelovanje družbe kot celote, da skupaj stopimo v boj za obvladovanje epidemije," je dejal poslanec LMŠ in dodal, da se morajo časi, ko so se politični voditelji zbirali v zaprtih sobanah na Brdu, še posebej v času epidemije, končati.
O neudeležbi na današnjem sestanku predsednikov strank s predsednikom republike in zdravstveno stroko na Brdu je Šarec dejal, da se niso udeležili niti prejšnjega pri Borutu Pahorju, saj gre za srečanje za zaprtimi vrati, ki ni namenjeno drugemu kot rehabilitaciji Janše, ob vseh zadevah, ki jih počne.
Namesto tega so zahtevali sejo odbora DZ za zdravstvo, kjer je po njegovem mnenju primerno mesto, da govorijo o teh zadevah, sejo pa ima priložnost spremljati tudi javnost, ki ji mora stroka prav tako pojasniti stvari. "V normalnih razmerah bi se takega srečanja morda še udeležili, zdaj pa te niso normalne, saj sta stroka in politika v občutni disonanci, zato je nujno, da strokovnjaki spregovorijo v državnem zboru," je še dodal predsednik LMŠ.
Nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar je sicer danes za STA dejal, da jeseni ni bil seznanjen, da bi lahko Slovenija naročila dodatne količine cepiva Pfizerja in BioNTecha. O naročilih je namreč odločala takratna komisija pri ministrstvu za zdravje, ki je tudi pripravila strategijo cepljenja. Komisija se je po Gantarjevih navedbah očitno takrat odločila, da dodatnih količin omenjenega cepiva ne nabavi, ker so pričakovali, da bo prej odobreno cepivo AstraZenece.
Levica: Vlada se je odločila 'prišparati' pet milijonov evrov, vsak dan epidemije pa nas stane 5,9 milijona
Da mora opozicija po razkritju, da vlada ni naročila dodatnih odmerkov Pfizerjevega cepiva, ukrepati, menijo tudi v Levici, a dodajajo, da se je potrebno dogovoriti, kateri instrument bi bil za to najbolj ustrezen. Jutri bo potekal sestanek opozicijskih strank, na katerem se bodo po besedah Luke Mesca dogovorili, kako ukrepati.
"Nezaslišano je, da vlada ne razume osnovnih stvari. Epidemija nas vsak dan stane 5,9 milijona evrov, za pomoč gospodarstvu in prebivalcem je do zdaj porabila milijarde evrov, umrlo je na tisoče ljudi. In vlada se je na koncu odločila varčevati pri cepivih, ki so edina pot ven iz te krize," je v izjavi novinarjem dejal Mesec. Prav precepljenost je edina pot vrnitve v normalno življenje. "In tukaj se je vlada odločila prišparati pet milijonov evrov, medtem ko nas vsak dan epidemije stane 5,9 milijona evrov." Zato se tudi Mesec sprašuje, kaj je v ozadju nenaročanja Pfizerjevega cepiva, saj ne verjame, da gre za "golo računovodstvo". "Če je računovodstvo, potem so vladni računovodje na ravni njenih upravljavcev epidemije. Če ni računovodstvo pa se tudi meni pojavljajo sumi, da nekomu na vladi karantena, epidemija in izredne razmere ustrezajo." In pri tem Mesec cilja neposredno na predsednika vlade.
Spomnimo. Kot so včeraj pojasnili na ministrstvu za zdravje, je Slovenija v prvi fazi v celoti izkoristila možnost nabave omenjenega cepiva po sistemu pro rata in naročila 90 odstotkov odmerkov cepiv, ki ji v prvem in drugem četrtletju pripadajo. Jeseni se nato ni odločila za možnost dodatnega naročila, saj so pričakovali, da bo prej odobreno cepivo AstraZenece.
KOMENTARJI (1656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.