Kljub eksplicitnemu soglasju na sredinem nujnem sestanku o odpiranju vrtcev in šol med šolskim ministrstvom in Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), da se bodo predstavniki ministrstva za izobraževanje in sindikata danes sestali in dogovorili o vrednotenju presežnega dela in tveganjih za zaposlene, je ministrstvo prelomilo besedo in odstopilo od sestanka, so sporočili iz Sviza.
SVIZ je na sredinem sestanku vztrajal, da se je treba vnaprej dogovoriti o vrednotenju tega dela, ker bo sicer po posameznih zavodih prišlo do neupravičenih razlik v izplačilih zaposlenim. SVIZ in MIZŠ sta soglašala, da SVIZ pripravi predlog dogovora, ki bi ga nato ministrica in sindikat poskusila uskladiti in parafirati na sestanku, dogovorjenem za danes, 15. maja, ki naj bi bil ob 13. uri, so pojasnili v sporočilu za javnost.
SVIZ ne pomni, da bi katerikoli minister tako ignoriral zahteve zaposlenih
SVIZ je izpolnil dogovorjeno in predlog dogovora včeraj posredoval ministrstvu ter hkrati zaprosil za potrditev petkovega sestanka. Potrditve sestanka že včeraj ni bilo, na današnji seji ESS pa je ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec predsedniku KSJS in glavnemu tajniku SVIZ potrdila, da do sestanka ne bo prišlo.
"Očitno je, da MIZŠ zavrača že zgolj pogovore s sindikatom, ki zastopa prek 70 odstotkov vseh zaposlenih v vrtcih in šolah. To pomeni, da MIZŠ in Vlada RS zaposlenim pred obnovitvijo dela v vrtcih in šolah odrekata pravico, da se v skladu s konvencijami Mednarodne organizacije dela z oblastmi dogovarjajo o ceni dela! Za demokratično državo, ki spoštuje socialni dialog, je to povsem nesprejemljivo. Ignoriranje socialnega dialoga in poskusi marginaliziranja sindikatov so tudi sicer značilni za aktualno vlado, a SVIZ ne pomni, da bi že kadarkoli prej katerikoli minister ali ministrica za izobraževanje tako brezsramno ignoriral legitimne zahteve zaposlenih v vzgoji in izobraževanju," so dodali.
Štrukelj je za torek napovedal sejo izvršilnega odbora sindikata, ki bo razpravljal o izrednem sklicu glavnega odbora SVIZ, da se opredeli do ravnanja ministrice. Pri tem je spomnil, da je glavni odbor najvišji organ sindikata med kongresoma, ki praviloma odloča o zaostritvah in sindikalnih akcijah.
Poudaril je, da bo tudi po opozorilih ravnateljev zagotovo prihajalo do presežkov ur. Glede možnosti, da bi te presežke zaposleni kompenzirali pozneje, ko bo dela manj, se sprašuje, kdaj bo to sploh mogoče. Ne zdi se mu tudi logično, da se zaposlenim sporoča, da za delo v rizičnih razmerah ni mogoče uveljavljati nikakršnega dodatka. Da obstajajo povečana tveganja, je namreč po njegovih besedah ponovila tudi ministrica na današnji novinarski konferenci. Kot je dejala, kljub preklicu epidemije nevarnost širjenja in možnost okužbe z novim konoravirusom še vedno obstaja.
SVIZ sicer prav na današnji dan obeležuje 30 let.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.