Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je v luči priprav na današnje srečanje šolnikov s premierjem Janezom Janšo na daljavo izpeljal sejo svojega glavnega odbora kot najvišjega organa sindikata.
Njihove članice in člani so pozdravili dejstvo, da je SVIZ po skoraj desetih mesecih dobil priložnost, da premierju predstavi stališča in poglede več kot 70 odstotkov vseh zaposlenih v vrtcih, osnovnih ter srednjih šolah, ki so včlanjeni v sindikat.
V sindikatu se zavzemajo za čimprejšnjo vrnitev otrok v vrtce in šole, ki pa mora biti pripravljena na način, da bodo tveganja za zaposlene in druge pod nadzorom in še sprejemljiva. "Na vzgojiteljice in njihove pomočnice v vrtcih, na učiteljstvo ter drugo strokovno in tehnično osebje v šolah se starši, učenci, dijaki in javnost lahko zanesejo, da se bodo dela lotili zavzeto, odgovorno in z veseljem," so zapisali.
Kot poudarjajo, je jasno, da tveganj ni mogoče povsem izločiti, a hkrati izpostavljajo, da vlada v času enega najdaljših zaprtij šol v Evropi ni storila ničesar, da bi bile šole v zdajšnjih razmerah bolje pripravljene na ponovno odprtje. SVIZ vladi očita, da ni bilo nič urejenega glede dodatnega prezračevanja prostorov, niso bile postavljene pleksi pregrade ali druge fizične prilagoditve v razredih, ni zagotovljenih dodatnih prostorov, ni enojnih miz. Na vse zahtevne naloge, ki vse vpletene čakajo pri odpravljanju negativnih učinkov šolanja na daljavo, pa še sploh ni nihče niti pomislil, pravijo.
"Vlada je bila do pozivov in stališč učiteljev praktikov, do znanja in praktičnih izkušenj, ki jih ti imajo, do zdaj povsem brezbrižna. Opozorila sindikata in predloge je skoraj v celoti prezrla. Niti spomladi, ko so se vrtci in šole zaprli, niti junija, ko so se spet odprli, vlada SVIZ ni vprašala nič," dodajajo.
Enako se je ponovilo ob ponovnem jesenskem zaprtju vzgojno-izobraževalnih ustanov. Nespoštovanje do praktikov v vrtcih in šolah je prispevalo h krepitvi nezaupanja do oblasti, menijo v sindikatu. Največjo odgovornost za izjemno visoko stopnjo nezaupanja med šolniki po njihovem mnenju nosi šolska ministrica Simona Kustec.
A aktualne razmere so preresne, da bi gojili zamere, ugotavljajo, zato so pripravljeni pri odpiranju šol sodelovati z vlado. Ob tem so sicer opozorili, da je premier tudi na današnjem srečanju "načrtno zavajal in ponavljal laži glede pozivov o nenošenju mask ter manipuliral s posnetkom glavnega tajnika SVIZ".
V sindikatu si bodo prizadevali, da bo obnovitev delovanja šol in vrtcev varna, izobraževalni proces pa izpeljan kakovostno. Glede tega so tudi pripravljeni prevzeti odgovornost in konstruktivno sodelovati z vlado. Niso pa pripravljeni prevzeti odgovornosti za samo odločitev o odprtju šol in vrtcev. To mora, tako pravi SVIZ, v celoti prevzeti vlada.
Skupne izjave o postopnem ponovnem vračanju v šole pa v obliki, kot jo trenutno predlaga šolsko ministrstvo, ne morejo podpisati, ker je po njihovem mnenju 'izpraznjena vsebine'. Sindikat je zato že poslal dopolnitve – tudi o ovrednotenju varnostnih tveganj za zaposlene, o prostovoljnosti testiranj in dodatnih sredstvih, ki jih izobraževanje potrebuje za kadre, za prilagoditve izobraževanja in za dodatne prostore.
SVIZ ob tem NIJZ poziva, naj javno oceni varnostna tveganja, ki bodo nastopila po vračanju otrok v šole. Takšna ocena bi bila potrebna že pred obnovitvijo pedagoških procesov za otroke s posebnimi potrebami, menijo. "SVIZ stroki in znanosti v celoti zaupa, zato pričakuje objektivno evalvacijo razmer, v katerih bomo pred odprtjem vrtcev in šol," so sklenili.
Po današnji razpravi šolnikov s premierjem Janšo je sicer jasno, da predsednik vlade in zdravstvena stroka nista naklonjena skorajšnjemu odpiranju šol in vrtcev. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden, kot je napovedovala Kustečeva, ni prav verjetna, saj se epidemiološka slika v državi po oceni direktorja NIJZ Milana Kreka poslabšuje. Premier Janša meni, da so slabe številke 'račun' za sproščanje ukrepov med prazniki, za katerega pa so vedeli, da bo prišel.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.