Pri Swissmedicu so jasni: cepivu ne bomo prižgali zelene luči, dokler ne bomo imeli toliko podatkov, da bomo lahko stali za svojo odločitvijo. Takšno stališče je sprva naletelo na nemalo kritik, še posebej ko je cepivo odobril evropski regulator EMA.
A pri Swissmedicu niso popustili. Študije za cepivi Moderne ter BioNTecha in Pfizerja, ki so ju odobrili, so bile opravljene na večjem vzorcu, poudarjajo. "Na splošno še vedno manjka velika, enotna študija tretje faze. Prejšnje odobritve temeljijo na združenih študijah. Zbranih je več manjših študij, vendar se te študije razlikujejo po svoji zasnovi," je za Basler Zeitung dejal Chrisoph Berger, predsednik Zvezne komisije za cepljenje. "Naša naloga pa je, da postavljamo vprašanja in zahtevamo več podatkov. O tem, ali so koristi cepiva večje od tveganj, se lahko odločimo le na podlagi podatkov dobro zasnovane študije," pravijo pri Swissmedicu.
Swissmedic torej zatrjuje, da "učinkovitosti in kakovosti še vedno ni mogoče dokončno oceniti". Cepivo AstraZenece na odobritev zaradi podobnih razlogov še vedno čaka tudi v ZDA.
V Švici javna podpora ideji odobritve cepiva AstraZenece pada, ocenjujejo švicarski mediji, država naj bi tudi razmišljala o tem, da bi se svojim odmerkom odrekla, saj naj bi ocenjevali, da bo – še preden bo cepivo AstraZenece odobreno – na razpolago dovolj odmerkov drugih cepiv.
"V sedanjih razmerah Švica ni odvisna od AstraZenece," je za Berner Zeitung dejala Nora Kronig, namestnica direktorja Zveznega urada za javno zdravje (BAG). Po načrtu bi namreč morale biti državi od maja na voljo velike količine štirih visokoučinkovitih cepiv mRNA. Kronigova je potrdila, da razmišljajo o prodaji cepiva.
V cepivo AstraZenece so dolgo polagali največ upov, družba je tudi zelo hitro začela medijsko kampanjo v podporo svojemu izdelku, potem pa so se že zaradi spodrsljajev pri študijah začele težave, ki načenjajo zaupanje v cepivo.
Evropski regulatorji sicer poudarjajo, da je cepivo varno in učinkovito, prav tako doslej ni jasnih strokovnih potrditev, da bi povzročalo hude stranske učinke.
Prednost cepiva AstraZenece je tudi to, da ima drugačno strukturo kot izdelki na osnovi mRNA družb BioNTech/Pfizer in Moderna, prav tako ga je manj zahtevno shranjevati. Cepivo AstraZenece v osnovi temelji na oslabljeni različici prehladnega virusa šimpanzov. Vsebuje genski material iz površinske beljakovine, s katerim se patogen SARS-CoV-2 veže na človeške celice. Celice proizvajajo virusne beljakovine, organizem pa v odgovor nanje razvije imunski odziv.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.