V Italiji je danes prvič od začetka epidemije število trenutno okuženih z novim koronavirusom padlo v primerjavi s številom predhodnega dne. Po navedbah italijanske civilne zaščite se zaradi virusa bodisi zdravi v bolnišnicah bodisi okreva doma skupno 108.237 ljudi, kar je 20 manj kot v nedeljo, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Trend upadanja je prav tako viden na intenzivnih oddelkih. Tam se zdravi 2573 oseb, 62 manj kot včeraj. Od tega jjih je okoli 900 v Lombardiji. 24.906 pacientov je sicer hospitaliziranih s simptomi, 80.758 pa jih je v domači karanteni. Umrlo je še 454 oseb, skupno 24.114. V Italiji je ozdravelo sicer že 48.877 ljudi, samo danes 1822.
Po Evropi medtem že rahljajo stroge ukrepe.
V Nemčiji so od danes lahko odprte trgovine z do 800 kvadratnih metrov površine ter prodajalne avtomobilov, koles in knjigarne, če so se tako odločile oblasti v posamezni zvezni deželi.
Na Saškem, v Berlinu in Brandenburgu so znova sedli v šolske klopi dijaki najvišjih letnikov srednje šole, bodisi za opravljanje zaključnih izpitov ali pripravo nanje. V nekaterih deželah se bodo v šole vrnili nekaj dni kasneje, ponekod pa maja. Tudi na nemških višjih šolah se bodo lahko začeli izpiti. Pod strogimi pogoji so se znova odprli laboratoriji, knjižnice in arhivi.
Na Saškem so od danes znova dovoljene maše, a z največ 15 udeleženci. V preostalih nemških deželah maše ostajajo prepovedane.
Kljub rahljanju nekaterih ukrepov pa Saška danes uvaja obvezno uporabo zaščitne maske ali druge zaščite za nos in usta na avtobusih, na vlakih in v trgovinah.
Na Norveškem so se danes odprli vrtci, 27. aprila pa se bodo znova odprle šole za otroke, stare do 10 let. Med drugim danes vrata odpirajo tudi frizerski in kozmetični saloni, delati pa so lahko začeli tudi fizioterapevti in psihologi.
Na Danskem, kjer so v sredo kot prvi v Evropi znova odprli vrtce in šole, so od danes med drugim lahko odprti frizerski saloni, saloni za tetoviranje in avtošole. Okrepljeno so začela delovati tudi sodišča.
V Franciji lahko medtem svojci od danes spet obiščejo oskrbovance domov za ostarele, kar je bilo prepovedano od 11. marca. Za obiske sicer veljajo omejitve.
Srbske oblasti so danes malce omilile stroge ukrepe, ki veljajo v državi. Prebivalci starejši od 65 let bodo lahko z jutrišnjem dnem vsak torek, petek in nedeljo zapustili svoja stanovanja za pol ure. Odpravili se bodo lahko na sprehod. To bodo lahko storili med 18. In 1. zjutraj. Z delom pa v torek začenjamo avtomehaniki, čevljarji, knjigarne, trgovine s kolesi in avtomobili, tehnično opremo in gradbenim materialom, prav tako pa se odpirajo tudi tržnice.
Na Hrvaškem, kjer so danes potrdili 'le' 10 novih okužb, pa napovedujejo tudi omilitev ukrepov. Sprva naj bi zaživelo potovanje znotraj posamezne županije.
V ZDA že več kot 40.000 mrtvih
V ZDA našteli že 40.666 smrtnih žrtev covida-19, s koronavirusom pa je okuženih že skoraj 760.000 ljudi. Nekaj pozitivnih novic je prišlo iz najbolj prizadete zvezne države New York, kjer je guverner Andrew Cuomo poročal, da je v soboto umrlo 507 ljudi, kar je najmanj v tednu dni in 33 manj kot v petek. Skupaj je sicer v državi z 20 milijoni prebivalcev do zdaj že 18.300 mrtvih in skoraj 250.000 okuženih. Samo v mestu New York z osmimi milijoni prebivalcev pa je bilo do sinoči 140.000 okuženih in 14.451 mrtvih.
V soboto je bilo manj hospitalizacij in manj sprejemov na intenzivno nego in Cuomo je menil, da če se bo trend nadaljeval, je država dala skozi najhuje. Poudaril je, da je zdaj pomembno, da ljudje ne popuščajo in se držijo navodil o socialnem distanciranju, sicer se bo izbruh okrepil.
Po New Yorku se danes začenja tudi testiranje prebivalcev za prisotnostjo protiteles. Testirali bodo skupaj 3000 Newyorčanov, ki so se okužili s koronavirusom in ozdraveli.
Po ZDA so se v nedeljo nadaljevali protesti proti ukrepom guvernerjev držav za socialno distanciranje. Za zdaj gre za maloštevilne posameznike. V Denverju so nosili transparente, da imajo raje koronavirus kot socializem in da brezposelnost pobija podobno kot koronavirus.
Predsednik ZDA Donald Trump je včeraj vztrajal pri podpori protestnikom. "Ljudje želijo svoje življenje nazaj, ker jim je bilo vzeto. Nekateri guvernerji so šli predaleč," je dejal, ni pa povedal, kateri.
Poudaril je tudi, da je testiranje za koronavirusom lokalni problem in ne problem njegove vlade. "Guvernerji želijo imeti nadzor nad vsem, zdaj pa hočejo, da jim zvezna vlada izvaja teste," je dejal Trump, ampak vseeno povedal, da bo neko neimenovano podjetje v skladu z zakonom o vojni proizvodnji prisilil, da poveča proizvodnjo palčk za jemanje brisov za teste za koronavirus.
Trumpu se mudi z odprtjem gospodarstva, vendar so za to dejansko pristojni guvernerji, ki pa pravijo, da ne bodo hiteli, dokler ne bo na voljo dovolj testov. Vodja delovne skupine za boj proti koronavirusu Bele hiše Deborah Birx je dejala, da je za uspešno soočanje s koronavirusom v ZDA potrebnih najmanj pol milijona testov na dan. Podpredsednik ZDA Mike Pence pravi, da jih zdaj izvajajo le po 150.000 na dan.
Kljub temu je Pence na televiziji Fox News zatrdil, da ima vsaka zvezna država na voljo dovolj testov, da lahko začne s prvo od treh faz ponovnega odpiranja ekonomije v skladu s smernicami Trumpove vlade. Neskladja s številkami ni pojasnil, guverner Virginije Ralph Northam pa je na televiziji CNN komentiral, da si Trump in Pence delata utvare s trditvami, da je na voljo dovolj testov.
"Naš predsednik očitno ni sposoben zagotoviti testov in se je raje osredotočil na podporo protestnikom," je dejal Northam. Trump je v petek omenil Virginijo med državami, ki bi jih bilo treba "osvoboditi".
Tudi republikanski guverner Marylanda Larry Hogan pravi, da Trumpovo spodbujanje protestnikov res ne pomaga. "Spodbujati ljudi, da protestirajo proti načrtu, ki si ga sam priporočil, res nima nobenega smisla," je dejal Hogan, ki predseduje Nacionalni zvezi ameriških guvernerjev.
Brazilski predsednik šel na protest proti ukrepom
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro se je medtem pridružil več sto protestnikom, ki so pred generalštabom brazilske vojske v prestolnici Brasilia protestirali proti omejitvam gibanja zaradi pandemije novega koronavirusa.
Množica približno 600 ljudi je pozvala vojsko, naj posreduje pri ukrepanju proti koronavirusu, in zahtevala zaprtje kongresa. Nekateri protestniki so nosili napise "Vojaško posredovanje z Bolsonarom". "Tukaj sem, ker verjamem v vas, in vi ste tu, ker verjamete v Brazilijo," je predsednik nagovoril množico z zadnjega dela poltovornjaka.
Bolsonaro, nekdanji vojaški častnik, je že ves čas kritičen do omejitvenih ukrepov, ki so jih guvernerji zveznih držav uvedli za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Prejšnji petek je odstavil ministra za zdravje Luiza Henriqueja Mandetteja, ker je podpiral ukrepe, ki po Bolsonarovem mnenju škodijo gospodarstvu.
Brazilija z več kot 200 milijoni prebivalcev ima največ primerov okužbe z novim koronavirusom v Latinski Ameriki. Do nedelje so jih potrdili 38.000, umrlo je več kot 2400 ljudi. Glede na anketo, objavljeno v soboto, pa večina Brazilcev podpira ukrepe oblasti za zajezitev koronavirusa – kljub njihovim posledicam za gospodarstvo.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.