Tako rekoč pri vseh kazalcih je bil svet v prizadevanjih za dosego trajnostnih ciljev Združenih narodov potisnjen nazaj. Napredek se na številnih področjih ni zgolj ustavil, temveč je celo nazadoval – gre zlasti za področja boja proti revščini in zmanjševanja neenakosti, ugotavlja letošnje poročilo fundacije zakoncev Gates glede doseganja globalnih razvojnih ciljev, ki ga fundacija letno objavlja od leta 2017.
Kot izpostavlja, se je zaradi pandemije izjemna revščina povečala za sedem odstotkov. Razširjenost cepljenja, ki naj bi bila pokazatelj tega, kako dobro delujejo zdravstveni sistemi, pa je padla na raven iz 90. let prejšnjega stoletje. Svet je tako na tem področju "v 25 tednih nazadoval za 25 let", ugotavlja poročilo, objavljeno na spletni strani fundacije.
Ta glede na zbrane podatke ugotavlja tudi, da ekonomska škoda, ki jo je prizadejal covid-19, krepi neenakosti. Najhuje naj bi bile prizadete ženske, skupnosti rasnih in etničnih manjšin ter ljudje, ki živijo v izjemni revščini.
Poročilo opozarja, da bo ključnega pomena to, kaj bo svet storil v prihodnjih mesecih, in poziva h globalnemu sodelovanju pri razvoju diagnostike, cepiv in zdravil, hitri izdelavi testov in enakopravni porazdelitvi teh dobrin, ki bi temeljila na potrebah in ne zmožnosti plačila.
Če bo svetu uspelo v približno 18 naslednjih mesecih uspešno izdelati in razdeliti cepivo, bi se stvari lahko vrnile v stanje pred pandemijo v enem ali dveh letih, je za spletni portal Politico ocenil prvi mož fundacije Mark Suzman. V nekaterih državah v razvoju bi sicer lahko obračanje trenda ekonomskega padca trajalo dlje, saj v svoja gospodarstva ne morejo vložiti toliko kot bogatejše države, je dodal.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.