Če smo v prvem valu epidemije bolezni covid-19 govorili predvsem o pomanjkanju varovalne zaščitne opreme, zdaj, ko je napočil drugi, tudi hujši val, govorimo predvsem o pomanjkanju bolnišničnih postelj – še bolj pa o pomanjkanju kadra. Prejšnji teden so se tako v medijih in na družbenih omrežjih vrstili pozivi za pomoč pri obvladovanju epidemije, najbolj iskani so študentje medicine in zdravstvene nege.
V bazi prostovoljcev že okoli 600 študentov medicine
"Trenutno je v našo bazo prostovoljcev prijavljenih 590 študentov medicine," nam je sporočila Lena Lapanja iz Zveze študentov medicine Slovenije (ZŠMS). Kot je dodala, je ta baza sicer še nekoliko večja, saj v Sekciji študentov zdravstvene nege in babištva, ki deluje v okviru Zbornice-Zveze, vodijo svojo bazo študentov zdravstvene nege.
V prvem valu epidemije je v najbolj prizadetih domovih za starejše v zaporednih terminih delalo 55 študentov zdravstvene nege in medicine. "Opravili so vsak po 170 ur prostovoljnega dela," so nam povedali na ZŠMS. Med najpogostejšimi deli, ki so jih opravljali študentje v spomladanskem valu, je bilo merjenje temperature oziroma triaža na vhodnih točkah zdravstvenih ustanov, pomagali so tudi v klicnih centrih in administraciji.
Delo v polni varovalni opremi za pet evrov na uro
Da svojega (bodočega) poklica ne jemljejo le kot delo, ampak bolj kot svoje življenjsko poslanstvo, s takšnim odzivom na prošnje bolnišnic sporočajo študentje zdravstvenih smeri.
A da razmere, v katerih delajo, vsekakor niso lahke, nam je povedal absolvent zdravstvene nege (njegovo ime hranimo v uredništvu), ki je trenutno zaposlen preko študentskega servisa v enem od zdravstvenih domov, v prvem valu epidemije pa je delal v dežurni zobozdravstveni covid ambulanti. "Osem ur sem imel na sebi vso osebno varovalno opremo, brez možnosti, da bi šel na WC, malico ali vsaj po požirek vode," je opisal delo v covid ambulanti. Njegovo plačilo pa – pet evrov neto na uro. "Za moje delo nisem prejel nikakršnega dodatka," je povedal.
Tudi zaposleni zdravstveni delavci največkrat niso plačani dosti več
"ZŠMS je v osnovi prostovoljska organizacija, naše aktivnosti so organizirane prostovoljno in brez plačila, pri študentskih delih v trenutnem obdobju pa delujemo kot posredniki, kjer posredujemo ponudbe in opise del študentom, ki se po svoji volji odločajo, na katero delovno mesto se bodo odzvali," so nam pojasnili v študentski organizaciji.
Dodali so, da se glede urnih postavk težko opredelijo, "ker je problem širši in zaobjame tudi premalo plačane ostale zdravstvene delavce – ti največkrat niso plačani dosti več in je tako težko upravičiti višjo plačo študenta". Prepričani so, da se posledice tega kažejo prav v kadrovskem primanjkljaju, ki ga v polnosti razkriva prav epidemija covida-19.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.