"Pandemija je še vedno zelo resna, Kitajska pa dela vse, da jo prepreči in nadzoruje," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying. "Ne gre samo za vprašanje vizumov," je zagotovila.
Nekaj več kot leto dni potem, ko so v kitajskem Wuhanu prvi na svetu potrdili okužbe z novim koronavirusom, naj bi deset uglednih znanstvenikov, ki jih je WHO izbrala v dolgem izbirnem postopku, odpotovalo na Kitajsko, da bi poskušali izslediti izvor virusa. Vendar pa jim Peking še vedno ni odobril vstopa v državo; skupina tako še vedno ni uspela pridobiti vseh potrebnih vizumov.
"Vprašanje izsleditve izvora virusa je neverjetno zapleteno. Da bi zagotovili nemoteno delo mednarodne skupine strokovnjakov na Kitajskem, moramo izvesti potrebne postopke in sprejeti ustrezne dogovore," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva.
Zagotovila je, da si država "po svojih najboljših močeh prizadeva ustvariti dobre pogoje za mednarodno strokovno skupino, da pride na Kitajsko".
Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je dejal, da je "zelo razočaran", ker Kitajska še ni dokončno uredila dovoljenj za prihod ekipe, "saj sta dva člana že začela potovanje, drugi pa so novico prejeli, tik preden so se odpravili na pot". Po mesecih pogajanj med Pekingom in WHO so težko pričakovano preiskavo odobrili decembra.
"Zagotovili so mi, da Kitajska pospešuje notranji postopek za čimprejšnjo napotitev," je v torek dejal novinarjem v Ženevi in pojasnil, da je bil v stiku z visokimi kitajskimi uradniki, ki jim je pojasnil, "da je misija prednostna naloga WHO in mednarodne ekipe". Kot je pojasnil vodja WHO za nujne primere Mike Ryan, sta dva člana na Kitajsko odpotovala že v torek, eden je že na poti nazaj, še en pa je v tranzitu v tretji državi, poroča BBC.
Prvi primer v kitajskem mestu Vuhan odkrili konec leta 2019
Prvi primer covida-19 so odkrili v kitajskem mestu Vuhan v osrednji provinci Hubej konec leta 2019. Sprva so verjeli, da je izvor virusa tržnica, kjer prodajajo meso eksotičnih živali. Sklepali so, da je virus prav na tej tržnici prvič prešel z živali na človeka. Preiskava bo predvidoma trajala od pet do šest tednov, njeni člani pa naj bi prva dva tedna preživeli v karanteni.
Ta domnevni izvor virusa je za mnoge vprašljiv. Nekateri strokovnjaki namreč verjamejo, da tržnica ni bila izvor virusa, pač pa, da se je virus tam le okrepil. Nekatere raziskave so pokazale, da so koronavirusi, ki lahko okužijo ljudi, pri netopirjih neopazno krožili že desetletja. Vendar ni znano, kateri vmesni živalski gostitelj je virus prenesel z netopirjev na ljudi.
Od izbruha je virus zahteval že več kot 1,8 milijona življenj po vsem svetu.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.