Številne evropske države rahljajo ukrepe. Kot piše krone.at, bodo lahko Avstrijci ponovno videli svoje starše, stare starše in prijatelje od 1. maja, seveda z določenimi omejitvami in pravili. Na sredini maja bodo delno usposobili tudi javni prevoz, so napovedale oblasti. Sosednja Avstrija je včeraj predstavila podroben načrt sproščanja ukrepov. Kot so pisali njihovi mediji, bodo v začetku maja odprli trgovine s površino, večjo od 400 kvadratnih metrov, ter frizerske in masažne salone.
Pod kakšnimi pogoji se odpirajo frizerski saloni?
Frizerski saloni se v Avstriji odprejo 2. maja. Pri tem bodo veljala stroga pravila: stranke morajo nositi maske, umiti in razkužiti roke, pri tem morajo vzdrževati razdaljo od drugih ljudi. Čeprav pri tem seveda ne velja omejitev držanja razdalje s frizerjem. Frizerji in zaposleni v kozmetičnih salonih morajo nositi zaščito iz pleksi stekla za posege, kot so puljenje obrvi, britje, urejanje brade, poroča krone.at.
Kako bo videti pouk?
Začel se bo tudi pouk v šolah. Najprej se bodo v šolske klopi vrnili maturanti, sledili pa jim bodo ostali. Kot napovedujejo oblasti, bo naenkrat v učilnici polovica razreda, v drugi izmeni pa druga. V učilnici bo lahko naenkrat največ dvanajst zasedenih miz. Pri tem učenci ne bodo potrebovali mask, nositi jih bodo morali na hodnikih. Pod strogimi zaščitnimi ukrepi bodo izvedli tudi maturo. Maturanti bodo maturo opravljali v več skupinah. Pri tem bodo preprečevali stike med večjimi skupinami maturantov, na hodnikih bodo obvezne maske, preprečevali bodo vrste na toaletnih prostorih in podobno. Prav tako bodo odprti vrtci za varovanje otrok.
Kako bodo 'pili kavo'?
Sredi maja bodo vrata znova odprle gostilne. Bari in restavracije bodo lahko odprti do 23. ure. Pri tem bodo morali zaposleni nositi maske, poskrbeti bodo morali za ustrezno razdaljo med gosti, ti si bodo morali ob vstopu in izstopu razkužiti roke.
Prav tako bodo od 15. maja dovoljeni verski obredi.
Odpiranje meja za turiste?
Avstrijski kancler se je zavzel tudi za postopno odpiranje meja za turiste. Glede tega so v stikih z državami, ki so podobno uspešne pri spopadanju z novim koronavirusom kot Avstrija, je poudaril. Dodal je, da so v stalnih stikih z Nemčijo in Češko.
Države so sicer glede na tveganje razdelili na stopnji 6 in 4. Na države, ki so označene s stopnjo nevarnosti 6 (med drugim Italija, Francija, Španija, Velika Britanija, Nizozemska, Švica) in predstavljajo visoko tveganje in na države z nekoliko nižjo stopnjo tveganja. Države s stopnjo štiri bodo tako v 'ožjem izboru' za počitniške destinacije.
Podobno kot pri odpiranju meja bo po besedah Kurza verjetno pri ponovnem vzpostavljanju mednarodnega letalskega prometa. Najprej se bodo povezale tiste države z nizkim številom okužb. "To je verjetno pot, ki bo v Evropi realnost," je dejal.
Kot piše krone.at, je sicer Kurz kot realno možnost dopusta za Avstrijce predstavil Avstrijo, tudi sam pravi, da bo, če bo le lahko, dopust preživel tam.
V Švici bi lahko že oktobra začeli cepiti proti covidu-19
V Švici bi lahko že oktobra začeli z množičnem cepljenem proti covidu-19, je prepričan imunolog Martin Bachmann. Pričakuje namreč, da bi lahko testiranje cepiva, ki ga je razvil s sodelavci, pospešili. Švicarski regulator Swissmedic je potrdil, da so v stiku z Bachmannom glede cepiva.
"Časovnica je zelo optimistična, ampak ni čisto za lase privlečena," je dejal tiskovni predstavnik Swissmedica Lukas Jaggi.
Zaradi nujnosti razvoja cepiva v pandemiji novega koronavirusa razmišljajo, da bi postopke, ki so trajali mesece, skrajšali na tedne. Če bo izpolnil vse pogoje, bi lahko do konca leta odločili o cepivu.
Prvi del kliničnih testiranj bodo predvidoma začeli julija. Takrat bodo na manjšem številu ljudi testirali varnost snovi, je pojasnil Bachmann z bernske univerzitetne klinike.
Šele rezultati vseh treh faz testiranj bodo podali odgovor, ali je cepivo učinkovito in če je varno.
V ZDA svarijo pred novim valom v zimski sezoni gripe
Drugi večji val okužb s koronavirusom bi se lahko v kombinaciji s sezonsko gripo pojavil to zimo," je za Washington Post dejal direktor centa za nadzor bolezni Robert Redfield. "Obstaja možnost, da bo napad virusa na našo državo še težji kot ta, ki ga ravnokar prestajamo," je dodal. Kot je pojasnil, bi bilo to izjemno težko, saj bi se hkrati soočali z dvema boleznima, kar bi močno obremenilo zdravstveni sistem.
Ameriški predsednik Donald Trump je sicer po srečanju z newyorškim guvernerjem Andrewom Cuomom v Beli hiši dejal, da bo sodeloval pri zagotavljanju dodatnih zmogljivosti za testiranje za koronavirus. V zvezni državi New York je bilo do torka zvečer okuženih več kot 258.000, zaradi koronavirusne bolezni pa je umrlo več kot 19.000 ljudi.
V ZDA so do torka zvečer našteli 823.000 okuženih s koronavirusom in več kot 45.000 mrtvih.
Razmere v New Yorku se izboljšujejo
Razmere v najbolj prizadeti državi New York se počasi izboljšujejo in Cuomo je Trumpa obvestil, da ne potrebujejo več vojaške ladje bolnišnice Comfort in jo lahko pošlje drugam.
Na vprašanje o tem, da so se za sredstva iz proračunske pomoči, namenjena majhnim podjetjem, prijavljala tudi velika podjetja, je Trump napadel univerzo Harvard in dejal, da bo morala denar vrniti.
Pri tem je pomešal en sklad z drugim. Univerza se ni prijavila za denar, namenjen podjetjem, ampak za pomoč, namenjeno visokošolskim ustanovam. Dobila je devet milijonov dolarjev, in sicer za študente s finančnimi težavami.
Majhnim podjetjem so zagotovili milijarde dolarjev v obliki posojilnih jamstev, da s pomočjo posojil bank ohranijo delovna mesta. Za ta posojila so se prijavila tudi večja podjetja in jih dobila, zato se je sklad hitro izpraznil. Finančni minister Steven Mnuchin je dejal, da bodo morala večja podjetja posojila vrniti.
Trump je ponovno branil protestnike proti ukrepom družbenega distanciranja, ki jih je zveznim državam priporočila njegova vlada. Ob tem je dejal, da se protestniki držijo pravil in so stran drug od drugega najmanj dva metra, kar ni tisto, kar kažejo posnetki protestov na ameriških televizijah.
Šefica delovne skupine Deborah Birx se je znašla v nerodnem položaju ob vprašanju o ustreznosti odpiranja ekonomije v zvezni državi Georgia, kjer namerava guverner Brian Kemp odpreti tudi telovadnice in frizerske salone. Še preden je lahko odgovorila, je vskočil Trump in dejal, da bo Kempa povprašal, ali bodo zagotovili merjenje temperature obiskovalcev.
Birxova je odgovorila, da če se bodo ljudje lahko držali pravil socialnega distanciranja, potem lahko odprejo omenjene zadeve. "Sicer ne vem, kako jim bo to uspelo, ampak ljudje znajo biti iznajdljivi. Mi smo povedali, kaj je treba storiti za zaščito Američanov," je dejala.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.