V Sloveniji trenutno prevladuje različica virusa, ki se sicer naglo širi, a pri večini ne povzroča težjega poteka, ki bi zahteval bolnišnično zdravljenje. Treba pa je zaščititi ranljive skupine prebivalstva, ki jih virus lahko bolj prizadene, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je objavil nove smernice posvetovalne skupine. Tokrat so se odločili za mehkejši pristop, torej za priporočila, s katerimi ne posegajo v vsakdanje življenje ljudi, a so kljub temu učinkovita.
Še vedno so v ospredju že dobro poznana priporočila, kot so vzdrževanje medosebne razdalje, pravilno umivanje in razkuževanje rok, izogibanje dotikanju obraza (oči, nosu in ust), higiena kihanja in kašlja ter učinkovito prezračevanje zaprtih prostorov. Ob tem pa izpostavljajo še cepljenje, nošenje mask in izolacijo v primeru okužbe.
Cepljenje
Kot smo že poročali, vsem ljudem s tveganjem za težji potek bolezni svetujejo drugi poživitveni odmerek. V to skupino sodijo posebej ranljivi kronični bolniki, oskrbovanci domov za starejše in vse osebe, stare 80 let in več. Prav tako dodatni poživitveni odmerek priporočajo za osebe, stare 60 let in več.
Osebam, ki še niso pristopile k cepljenju, svetujejo, da to storijo čimprej. Cepljenim, ki še niso prejeli poživitvenega odmerka, pa naj se zanj odločijo čimprej.
Maske
Potem ko so se številne zdravstvene ustanove že odločile za to potezo, obvezno nošenje mask v zaprtih prostorih zdravstvenih ustanov in socialnih zavodov predlaga tudi posvetovalna skupina. To ne vključuje le bolnišnic in zdravstvenih domov, ampak tudi domove za starejše občane. "Uporaba maske je znak skrbi zase in za skupnost," poudarjajo na NIJZ.
Nošenje mask sicer priporočajo tudi v ostalih zaprtih javnih prostorih. To še posebej velja za ranljive skupine ljudi. "Priporočena je dosledna uporaba maske osebam iz ranljivih skupin pri dejavnostih, kjer do oseb izven njihovega gospodinjstva ne morejo vzdrževati priporočene medosebne razdalje oz. se z njimi zadržujejo v skupnem zaprtem prostoru, in tudi vsem osebam pri uporabi sredstev javnega prevoza in na zaprtih javnih mestih (npr. trgovine, trgovski centri, knjižnice, kinodvorane ...)," so zapisali.
Sploh prvič pa so tudi točno določili, katere maske so primerne. To so medicinske obrazne maske tipa IIR ali maske tipa FFP2/N95. "Pomembno je, da masko pravilno namestimo in odstranimo ter upoštevamo načelo nedotikanja maske med njeno uporabo, tesnjenje in čas nošenja maske," opozarjajo.
Izolacija
Še vedno velja: v primeru znakov in simptomov okužbe s SARS-CoV-2 ostanite doma!
Če se pričnete slabo počutiti, postanete nahodni ali hripavi, občutite bolečine v žrelu, vas boli glava, mišice ali sklepi, izgubite vonj in okus ali si izmerite povišano telesno temperaturo, ostanite doma in za nadaljnja navodila pokličite izbranega osebnega ali dežurnega zdravnika. Če imate možnost, se ob pojavu simptomov čimprej testirajte.
V primeru potrjene okužbe z virusom SARS-CoV-2 je pomembno, da ostanete doma, omejite stike z ostalimi osebami in dosledno upoštevate priporočila za preprečevanje širjenja bolezni.
Priporočila za ranljive skupine prebivalstva:
- cepljenje z 2. poživitvenim odmerkom (oz. vsa predhodna cepljenja, če še niso bila opravljena),
- dosledna uporaba maske,
- izogibanje zaprtim prostorom, v katerih se zadržuje veliko število ljudi,
- delo od doma (če narava dela to dopušča).
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.