K cepljenju stroka poziva tudi nosečnice, še posebej tiste z večjim tveganjem za okužbo, na primer zaposlene v zdravstvu, tiste s prekomerno telesno težo, kronično bolne in starejše od 35 let. Nosečnice imajo namreč od dva- do štirikrat večjo možnost za hujši potek bolezni kot enako stare ženske, ki niso noseče. Porodničarji bodočim materam svetujejo cepljenje z mRNA-cepivi, kot sta Moderna in Pfizer, pri katerih niso dokazali povečanega tveganja za krvne strdke.
"Ob okužbi s SARS-CoV-2 imajo nosečnice od dva- do štirikrat večje tveganje za hujši potek bolezni kot enako stare nenoseče ženske. Pogosteje so tudi sprejete v enoto intenzivne terapije, pogosteje potrebujejo mehansko ventilacijo in imajo povečano tveganje za smrt," je poudarilo Združenje za perinatalno medicino Slovenije. Ob tem so dodali, da, čeprav nosečnice niso bile vključene v randomizirane raziskave učinkovitosti in varnosti cepiv proti covidu-19, opaženi podatki kažejo, da je cepljenje z mRNA-cepivi učinkovito in varno tako za nosečnice kot za plod oz. novorojenčke.
Vse od začetka cepljenja se zbirajo tudi podatki o cepljenju nosečnic. "Spremlja se tako učinkovitost cepiv proti covidu-19 v nosečnosti kot tudi stranske učinke cepljenja pri materi in plodu oz. novorojenčku," so dejali pri združenju in dodali, da so bili 21. aprila letos v medicinski reviji New England objavljeni trenutni podatki o varnosti cepljenja z mRNA-cepivi v nosečnosti na ameriški populaciji. Ugotovili so, da "so nosečnice pogosteje poročale o bolečini na mestu injiciranja cepiva, medtem ko so imele redkeje glavobol, bolečino v mišicah, vročino in mrzlico kot enako stare nenoseče ženske".
V študijo, ki je trajala od 14. decembra lani do 28. februarja letos, je bilo zajetih 35.691 nosečnic v starosti med 16 in 54 let. V tem času se je zaključilo 827 nosečnosti, do splava je prišlo pri 115 ženskah, kar znaša 13,9 odstotka, rodilo pa je 712 oz. 86,1 odstotka žensk. "Pojavnost zapletov v nosečnosti in pri novorojencu je bila pri cepljenih nosečnicah, ki so rodile, primerljiva s splošno populacijo in historičnimi podatki izpred pandemije covida-19," so poudarili pri združenju. Med 221 z nosečnostjo povezanimi stranskimi učinki cepljenja so najpogosteje poročali o spontanem splavu (46 primerov).
Kako pa je z vektorskimi cepivi?
Za vektorska cepiva pravijo, da sicer zaenkrat ni trdnih dokazov o večjem tveganju za trombotične trombocitopenične zaplete po cepljenju, vendar pa da trenutni objavljeni prikazi primerov kažejo na morebitno večje tveganje pri ženskah v reproduktivni dobi.
Pri vektorskih cepivih (AstraZeneca, Johnson & Johnson) se je poročalo o pogostejših trombozah v kombinaciji s trombocitopenijo po cepljenju. Tako evropska kot ameriška agencija za zdravila sta natančno preučili opisane primere in ugotovili, da koristi pri preprečevanju covida-19 in povezana tveganja za hospitalizacijo in smrt pretehtajo morebitna tveganja. Povezavo cepljenja s trombozo v kombinaciji s trombocitopenijo so ocenili kot možno, čeprav zelo redko.
EMA po pregledu poročil o trombotičnih trombocitopeničnih zapletih po cepljenju z vektorskimi cepivi proti covidu-19 ni ugotovila povečanega tveganja v določenih populacijah, tudi pri mlajših ženskah in nosečnicah ne.
"Vendar se je večina primerov, ki so bili do danes opisani v literaturi, zgodila pri mlajših ženskah," so dodali pri združenju. Raziskovalci iz Avstrije in Nemčije so opisali 11 primerov trombotičnih trombocitopeničnih zapletov po cepljenju s cepivom AstraZenece. Med temi je bilo devet žensk, ki so bile stare med 22 in 49 let. Tudi v norveški seriji so bile štiri od petih opisanih bolnikov ženske, med njimi tri mlajše od 45 let. "Tudi edini tovrstni v literaturi opisani zaplet po cepljenju s cepivom Johnson & Johnson se je zgodil pri 48-letni ženski," pravijo.
V več primerih je opisana tromboza cerebralnega venskega sinusa, ki je po podatkih iz literature pogostejša v nosečnosti in po porodu. "Do sedaj je bila sicer cepljena predvsem bolj ogrožena starejša populacija, podatki na mlajših odraslih so tako redkejši. Prav tako ni bilo do zdaj objavljenih obsežnejših podatkov o cepljenju nosečnic z vektorskimi cepivi," še dodajajo.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.