Po vsem svetu je bilo od začetka pandemije novega koronavirusa potrjenih devet milijonov primerov, umrlo pa je 467.000 ljudi. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v zadnjih 24 urah zabeležila največje število novih primerov, večino v Severni in Južni Ameriki. Tolikšno število novih primerov sicer pripisujejo tudi temu, da je veliko držav po svetu močno povečalo število opravljenih testov.
Brazilija je trenutno država, kjer novi koronavirus povzroča največ težav. Postala je druga država za ZDA, ki ima potrjenih več kot 50.000 smrti, neposredno povezanih s covidom-19. Strokovnjaki ob tem svarijo, da še niso dosegli vrha epidemije oziroma da so od njega oddaljeni še več tednov. V nedeljo je njihovo zdravstveno ministrstvo sporočilo, da je prejšnji dan umrlo 641 ljudi.
Stanje se je poslabšalo tudi v Indiji – skupno so potrdili 410.461 okužb, kar 15.000 v enem dnevu. Trenutno beležijo 13.254 smrti. Indija sledi ZDA, Braziliji in Rusiji po številu okužb. Minilo je dva tedna, odkar so začeli sproščati ukrepe, število okužb pa vztrajno narašča – strokovnjaki ocenjujejo, da bo virus dosegel vrh v monsunski sezoni, kar je med julijem in septembrom. Indijski zdravstveni sistem je že zdaj preobremenjen, saj v mestih, kot sta Delhi in Bombaj, že primanjkuje bolniških postelj, paciente pa zavračajo.
Na Kitajskem, kjer so se spopadali z novim izbruhom v Pekingu, pa so v zadnjih 24 urah zabeležili le devet novih primerov, kar je 22 manj kot prejšnji dan, prvič v desetih dneh pa številka ni dvomestna. Izbruh je bil povezan z veliko tržnico mesa, sadje in zelenjave, kjer so virus odkrili na lesenih deskah za rezanje lososa. V povezavi s tem izbruhom so potrdili več kot 230 primerov, da bi ga zajezili, pa so v 29 soseskah znova uvedli karanteno, zaprli šole in uvedli številne druge ukrepe.
Z novim izbruhom se spopadajo tudi v petem največjem južnokorejskem mestu Daejeon, ki se prav tako vrača k strožjim ukrepom. Čeprav je situacija v državi pod nadzorom, pristojne skrbijo sporadični izbruhi, zato so v Daejeonu prepovedali vsa zbiranja na javnih mestih in zaprli 22 cerkev krščanske sekte Shincheonji. Ena izmed teh cerkva je bila epicenter največjega izbruha v državi, ki se je zgodil februarja – okuženih je bilo več kot 6000 članov sekte. Seulski župan je medtem dejal, da se v mestu pripravljajo na morebitni drugi val, zato krepijo epidemiološko službo in sproščajo bolniške postelje.
Direktorica južnokorejskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni Jeong Eun-kyeong je dejala, da so sprva pričakovali, da bi se lahko drugi val epidemije covida-19 v državi začel jeseni ali pozimi. "Vendar so se naše napovedi izkazale za napačne," je povedala.
Zdaj je po njenih besedah jasno, da je praznični vikend v začetku maja predstavljal začetek novega vala okužb, glavnina je na širšem območju Seula. Tam so v preteklosti zabeležili bolj malo primerov. Prvi val se je končal konec aprila, je pojasnila Jeongova.
Portugalska znova uvaja strožje ukrepe
Portugalski premier Antonio Costa je danes sporočil, da bodo v Lizboni znova uvedli nekatere omejitve za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Ukrepi, ki bodo začeli veljati v torek, vključujejo omejitev zbiranja na največ deset oseb in skrajšanje delovnega časa trgovin in barov, ki bodo morali vrata zapreti ob 20. uri. Premier je po sestanku z župani občin na območju portugalske prestolnice sporočil, da bodo nekateri ukrepi veljali tudi na širšem območju Lizbone.
Po uradnih podatkih so na Portugalskem med 21. majem in 21. junijem potrdili 9221 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, pri čemer so večino primerov zabeležili v Lizboni in dolini reke Tejo. Približno polovico novih primerov so zabeležili v občinah Lizbona, Sintra, Odivelas, Loures in Amadora.
"To je ogenj in kot ob vsakem ognju moramo odgovoriti z nujnimi ukrepi za preprečitev njegovega širjenja," je dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Antonio Lacerda Sales. Portugalska je ob epidemiji covida-19 že razmeroma zgodaj uvedla omejitvene ukrepe. V državi so zabeležili 1534 smrtnih primerov in 39.392 okužb.
Na Škotskem pa so začeli sproščati ukrepe, a so ob tem uvedli obvezne zaščitne maske na javnem prometu, kar vključuje avtobuse, vlake, podzemno v Glasgowu, tramvaje v Edinburghu, trajekte, taksije in letala. Enak ukrep so uvedli v Angliji, medtem ko v Walesu in na Severnem Irskem maske na sredstvih javnega prevoza niso obvezne. Škotska vlada prav tako poziva ljudi, naj še ne potujejo, premierka Nicola Sturgeon pa je poudarila, da čeprav maske pomagajo pri omejitvi prenosa okužb, sta vzdrževanje socialne distance in higiena še vedno ključni.
Britanski premier Boris Johnson pa bo v torek naznanil, če lahko pivnice, restavracije in hoteli 4. julija ponovno odprejo svoja vrata, pa tudi, če bodo sprostili pravilo o dveh metrih varnostne razdalje.
V Franciji pa je od danes šola zopet obvezna za vse otroke, stare do 15 let. Srednje šole ne padejo v to kategorijo. V državi so se že pred tedni odločili za ponovno odprtje šol, ampak starši so se lahko samo odločili, če bodo otroke poslali nazaj v klopi.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.