V sredo so pristojni po podatkih ministrstva za zdravje opravili 828 testiranj na novi koronavirus. Pozitivnih primerov ni bilo, prav tako nismo zabeležili novih smrtnih žrtev. V bolnišnici se zaradi okužbe zdravi še pet pacientov, intenzivno nego pa je v torek zapustil zadnji bolnik.
V povezavi z okužbo mariborskega osnovnošolca so na OE NIJZ Maribor že včeraj povedali, da so izsledili še 17 novih kontaktov in karanteno odredili 42 ljudem. Na testiranju sta bila poleg osnovnošolca pozitivna tudi njegov brat in eden od staršev, na šoli pa so se posledično odločili, da bodo preventivno v karanteni razred okuženega šolarja in njihova razredničarka. Za 14 dni morata v karanteno tudi sodelavca potrjeno okuženega starša.
Vsakršen simptom ali znak dihalne okužbe je zadosten razlog za testiranje na okužbo z novim koronavirusom, a od izsledenih kontaktov zaenkrat simptomov nima še nihče. Imajo navodila, da v primeru, da se ti simptomi pojavijo, kontaktirajo osebnega zdravnika, v nasprotnem primeru pa se lahko po 14 dneh vrnejo v normalno življenje.
Na seznam uvrščena tudi Avstrija
Vlada je na današnji seji na osnovi zadnje ocene o epidemiološki situaciji v državah in schengenskega območja, uvrstila Avstrijo na seznam držav za prehajanje državne meje brez omejitev. Na seznamu so tako trenutno že tri države: Madžarska, Hrvaška in Avstrija. Za državljane vseh ostalih držav se pogoji vstopa v Slovenijo še ne spreminjajo, je povedal vladni govorec Jelko Kacin. "Vlada prav tako na osnovi epidemioloških podatkov preučuje možnosti vključitve na seznam države iz bližnje soseščine – jugovzhodne Evrope, pa tudi nekatere druge tretje države," je dejal.
Glede Italije pa je povedal, da bo vlada o njenem morebitnem uvrščanju na seznam odločala na podlagi epidemioloških podatkov. Prost vstop v Slovenijo bo za italijanske državljane mogoč šele, ko bo Slovenija Italijo uvrstila na seznam držav za prost vstop, na katerem sta sedaj le Hrvaška in Madžarska. Priporočilo za to mora dati Nacionalni inštitut za javno zdravje, vlada pa ga sprejeti. Epidemiologi slovenskega in italijanskega inštituta za javno zdravje so v torek poudarili, da glede odprtja meje nimajo večjih zadržkov, saj je epidemiološka slika v obeh državah dobra.
Italija je sicer že včeraj za slovenske državljane odprla mejo, a je bilo na meji veliko zmede. Slovencem namreč ob prihodu v Italijo ni treba za 14 dni v karanteno, po drugi strani pa je za italijanske državljane še vedno obvezna 14-dnevna karantena po vstopu v Slovenijo, razen v primeru 17 izjem. Te med drugim veljajo za tiste, ki imajo v Sloveniji rezervirane nočitve, lastnike nepremičnin v Sloveniji in tiste, ki pridejo iz zdravstvenih razlogov. Izjeme so tudi delovni migranti, imetniki diplomatskih potnih listov in tisti, ki potujejo čez Slovenijo v drugo državo v istem dnevu.
V soboto tako v Slovenijo prihaja italijanski zunanji minister Luigi di Maio. Kacin je povedal, da bosta z gostiteljem, zunanjim ministrom Anžetom Logarjem, govorila o odprtju slovenske meje za italijanske državljane, sodelovanju med državama po koncu pandemije ter tudi o vrnitvi Narodnega doma v Trstu slovenski manjšini v Italiji.
Ministra bosta poleg odpiranja meje po vsej verjetnosti govorila še o sodelovanju med državama. Italijanski veleposlanik v Sloveniji Carlo Campanile je v nedavnem pogovoru za STA pred stoto obletnico požiga Narodnega doma odnose med Ljubljano in Rimom ocenil kot odlične tako pred pandemijo kot med njo. Ob tem je izrazil željo, da bi državi kmalu obnovili sodelovanje na vseh področjih, glede na to, da so izredne razmere zaradi novega koronavirusa povzročile nekaj težav.
Tako denimo veleposlanik upa, da se bo povsem obnovilo sodelovanje pri preprečevanju nezakonitih migracij. Spomnil je, da je bila dejavnost skupnih policijskih patrulj na italijansko-slovenski meji prekinjena zaradi novega koronavirusa, in izrazil upanje, da bodo mešane patrulje kmalu znova zaživele. Pandemija je po mnenju veleposlanika pokazala, kako sta gospodarstvi obeh držav soodvisni in kako pomembno je sodelovanje. "Prizadela je tako uvoz kot izvoz, a v interesu Italije, in gotovo tudi Slovenije, je, da čim prej znova zaženemo sodelovanje," je dejal Campanile.
Italija je med trgovinskimi partnericami Slovenije na drugem mestu, kar zadeva investicije, pa na petem. Pomemben element v odnosih med državama sta manjšini - slovenska v Italiji in italijanska v Sloveniji. Logar se bo zato pred srečanjem z Di Maiom v petek srečal s predstavniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, kar je sicer običajna praksa zadnjih let.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.