Jens Spahn je v pogovoru za nemški radio WDR5 poudaril, da bi lahko šele po odobritvi ruskega cepiva v EU sledila nabava. Evropska komisija je v sredo sicer sporočila, da glede Sputnika V ne bo sklepala nabavnih pogodb, kot je bilo to pri ostalih cepivih. Spahn je zato napovedal pogovore z Rusijo glede okvirnih količin cepiva in rokov dobave.
"Da bi res pripomoglo k našim razmeram, bi morala dostava slediti v prihodnjih dveh do štirih, petih mesecih, če ne bomo imeli tako ali tako več kot dovolj cepiva," je dodal Spahh. Minister zato pričakuje, da bo Rusija sporočila obvezujoče količine in termine.
Predstojnik nemške stalne komisije za cepiva Thomas Mertens je za nemško televizijo ZDF ocenil, da so do sedaj objavljeni podatki o Sputniku V zelo obetavni, ne ve pa, ali ima Evropska agencija za zdravila (Ema) dostop do dodatnih podatkov. Sam sicer ne oporeka odobritvi ruskega cepiva.
Spahn je glede cepiva AstraZenece dejal, da bodo še naprej z njim cepili le starejše od 60 let, saj imajo na voljo še dovolj različnih cepiv, ki jih lahko uporabijo za mlajše.
Slovaški regulator izrazil resne pomisleke o cepivu Sputnik V
Slovaški inštitut za nadzor zdravil (Sukl) je sporočil, da niso mogli ugotoviti, ali je rusko cepivo proti covidu-19 Sputnik V, ki ga je Slovaška prejela v marcu, varno. Poudarili so, da cepivo ni enako tistemu, ki ga uporabljajo v tujini in da jim ruski proizvajalec ni posredoval 80 odstotkov podatkov, ki jih potrebujejo za oceno varnosti.
V inštitutu so izpostavili, da cepivo Sputnik V, ki so ga uporabili v predkliničnih testih in kliničnih študijah, ki so bile objavljene v reviji Lancet, "nima enakih značilnosti in lastnosti kot cepivo, ki ga je uvozila Slovaška". To cepivo in cepivo, ki ga uporabljajo v okoli 40 državah po svetu, "povezuje samo ime", je poudaril inštitut v poročilu.
Ruski proizvajalec cepiva tudi ni odgovoril na večkratne zahteve po podatkih o sestavi prvih 200.000 odmerkov cepiva, ki jih je prejela Slovaška, so dodali. Poudarili so, da nimajo okoli 80 odstotkov potrebnih podatkov. "Samo na podlagi laboratorijskih testov ni mogoče sklepati o učinkovitosti in varnosti cepiva, ki ga je prejela Slovaška," so dodali.
Revija Lancet je v februarju objavila poročilo, da je cepivo Sputnik V več kot 90-odstotno učinkovito in s tem pomirilo skrbi o preglednosti podatkov o cepivu, ki ga ob Rusiji uporabljajo v številnih državah po svetu, pa tudi na Madžarskem in Balkanu. Slovaška je sicer naročila dva milijona odmerkov Sputnika V, čeprav ga Evropska agencija za zdravila (Ema) še ni odobrila. Zaradi nakupa cepiva je bil prisiljen odstopiti slovaški premier Igor Matovič, saj je odločitev sprejel brez vednosti ostalih koalicijskih partnerjev. Pred tem je odstopil tudi takratni minister za zdravje Marek Krajči.
Nova slovaška vlada mora sedaj sprejeti odločitev, kaj bo storila z že prispelimi odmerki ruskega cepiva. Pri tem čaka na stališče inštituta za nadzor zdravil.
Na Češkem odmevajo dogovori glede ruskega cepiva Sputnik V
Na Češkem je postalo rusko cepivo proti covidu-19 Sputnik V glavna tema. Cepivo naj bi namreč s položaja odneslo nekdanjega ministra za zdravje Jana Blatnyja, ki je nasprotoval dobavi pred odobritvijo v Evropski uniji. Glede nabave Sputnika V si je medtem premislil premier Andrej Babiš, ki je prvi zagovarjal uporabo cepiva pred odobritvijo v EU.
Blatny naj bi vztrajno nasprotoval, da bi Češka sledila zgledu Madžarske in začela cepiti s Sputnikom V, preden bi ta dobil zeleno luč Evropske unije (Ema). S tem je jezil predvsem češkega predsednika Miloša Zemana, ki je goreči zagovornik ruskega cepiva in je zato zahteval razrešitev ministra.
Babiš sicer zavrača, da je razlog za odhod Blatnyja, ki je bil na položaju manj kot pol leta, spor glede cepiva. Liberalno-konservativna opozicija in mediji pa to navajajo kot glavni razlog.
Konec februarja je idejo o uporabi Sputnika V v državi predstavil ravno Babiš, češ da bi bilo to možno tudi pred odobritve Eme. Ob predstavitvi novega ministra za zdravje Petra Arenbergerja v sredo pa je Babiš spremenil stališče. Zatrdil je, da na Češkem ne bodo uporabljali ruskega cepiva brez odobritve Eme.
Arberger je na drugi strani omenil možnost klinične študije Sputnika V na Češkem. Za to bi zadostovala odobritev češkega regulatorja, je pojasnil. Zeman pa vztraja pri svojem stališču glede ruskega cepiva. Na zaprisegi novega ministra je bil kritičen do vseh dvomljivcev, češ da s tem škodijo Češki in nosijo soodgovornost za ljudi, ki umirajo zaradi pomanjkanja cepiv.
Češka je ena od bolj prizadetih držav v pandemiji covida-19, doslej so potrdili več kot 1,5 milijona okužb, umrlo je več kot 27.000 ljudi. Babiševa vlada je pod velikim pritiskom tudi zaradi počasnega cepljenja. Tako so morali preložiti odprtje centra za cepljenje v Pragi v maju za mesec dni, saj nimajo na voljo dovolj cepiv. Babiš kljub temu vztraja, da bodo do poletja cepili 70 odstotkov prebivalstva.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.