Za prebivalce osrednjeslovenske, goriške, obalno-kraške in gorenjske statistične regije z naloženo aplikacijo #OstaniZdrav je od danes gibanje omejeno na območje celotne regije. Pri tem se je porodilo vprašanje, ali to država sploh lahko zakonsko zahteva. Ustavni pravnik Dr. Andraž Teršek je namreč izpostavil, da pri tem ne gre za nikakršno svobodo izbire, ampak za posredno prisilo, za pogoj – za pogojevano pot do možnosti svobodnega gibanja.
"Če vas bo policist našel v drugi občini in ne boste imeli naložene aplikacije, sledi kazen," je medtem dejal notranji minister Aleš Hojs. Predvidena kazen v tem primeru znaša 400 evrov. Še vedno pa tudi v teh regijah veljajo preostale omejitve, torej omejitev gibanja med 21. in 6. uro ter popolna prepoved zbiranja.
V statističnih regijah z boljšo epidemiološko sliko pa so se danes odprle tudi trgovine z oblačili, obutvijo, športno opremo in motornimi vozili. Vendar je možen le nakup, saj pomerjanje oblačil in obutve ni dovoljeno.
Javni potniški promet stekel brez posebnosti
Javni potniški promet se po vsej državi izvaja skladno s priporočili stroke, kar med drugim pomeni največ polovično zapolnitev zmogljivosti vozila. S krožno kabinskimi žičnicami, vlečnicami in sedežnicami se tako lahko pelje največ ena oseba naenkrat oz. člani istega gospodinjstva.
Izvajalci javnega potniškega prometa prvi dan po enomesečni prekinitvi voženj niso zaznali večjih posebnosti. Potniki, ki jih dopoldne ni bilo veliko, so dosledno upoštevali zaščitne ukrepe za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, so dogajanje strnili prevozniki.
Po opažanjih Nomaga javni potniški promet v Sloveniji poteka nemoteno. Ker poteka po počitniškem voznem redu, so na nekatere linije, kjer je bilo pričakovati večje število potnikov, v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o zasedenosti avtobusov umestili tudi dodatna vozila.
O zasedenosti avtobusov še ne morejo poročati, a so glede na številne odzive potnikov in podatke iz klicnega centra ocenili, da so številni državljani nestrpno pričakovali vzpostavitev javnega potniškega prometa.
Tudi v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) posebnosti niso opazili. So pa po prvih vtisih potniki bili veseli, da avtobusi spet vozijo, saj so vozniki poročali o pozitivnih komentarjih s terena.
Trenutno vozi 99 LPP avtobusov, po potrebi bodo dodajali nove. Potnikov sicer ni veliko, kar so tudi pričakovali. Vsi pa upoštevajo ukrepe. Na LPP so še pojasnili, da inšpekcijskih nadzorov zaenkrat ni bilo, medtem ko so jih v dveh tednih pred novembrsko zaustavitvijo javnega prometa našteli okoli 80.
V mariborskem mestnem prevozniku, kjer izvajajo javni prevoz samo na območju Mestne občine Maribor, prvi dan ponovnega izvajanja prevozov posebnih težav niso zaznali. Na avtobusih ni bilo večje gneče, so pa bili tisti potniki, ki so prevoz uporabili, zadovoljni, da mestni potniški promet spet deluje. "Opaziti je bilo, da velika večina potnikov spoštuje zaščitne ukrepe in da nosijo obrazne maske," je dejal vodja odnosov z javnostjo pri Marpromu Miha Rubin.
Tudi na vlakih, ki so zjutraj prišli v Ljubljano, ni bilo opaziti pretirane gneče, vlaki pa vozijo po počitniškem voznem redu. Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je dejal, da promet poteka normalno in brez posebnosti. "Prilagoditve so, mislim pa, da so potniki in osebje že navajeni po več kot pol leta takšnih ukrepov," je dejal. V primeru, da potniki ne spoštujejo ukrepov, jih zaposleni na to opozorijo in prosijo, da upoštevajo ukrepe. Če še vedno ne želijo upoštevati pravil, pa jih odstranijo z vlaka.
V Nomagu pritrjujejo, da po dosedanjih izkušnjah potniki upoštevajo pravila in higienske ukrepe, ki veljajo v javnem potniškem prometu. "Na to nakazuje tudi podatek, da doslej v Sloveniji ni nobenega znanega primera, ko bi se kateri od bolnikov okužil s covidom-19 ob uporabi javnega potniškega prometa," so zapisali.
Potnikom sicer priporočajo, da si vozovnico zagotovijo še pred vstopom na avtobus. Vstop je možen pri sprednjih vratih, izstop pa pri zadnjih oziroma sredinskih vratih, so še dodali in pojasnili, da so v vozila namestili tudi navodila za potnike.
V prevozniku so se opremili tudi z večjim številom specializiranih aparatov za razkuževanje, s katerimi dezinficirajo vozila. Okrepili so tudi čiščenje in prezračevanje vozil, nabavili dodatna dezinfekcijska sredstva, s katerimi so opremili vozila, poslovne enote in oddelke, so med drugim zapisali.
V primeru poslabšanja epidemioloških razmer se pričakuje popolno zaprtje vseh nenujnih dejavnosti
Po vladni odločitvi je bilo v ponedeljek slišati pozive k upoštevanju navodil zdravstvene stroke. K odgovornemu ravnanju in doslednemu spoštovanju protikoronskih ukrepov so med drugim pozvala delodajalska združenja, ki so opozorila, da se v primeru poslabšanja epidemioloških razmer pričakuje popolno zaprtje vseh nenujnih dejavnosti.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je napoved sproščanja pospremil s številnimi pomisleki. Skrbijo ga predvsem omejene zmogljivosti zdravstva, zato se zavzema za dodatne omejitve med prazniki.
"Vlada dnevno spremlja obremenjenost zdravstvenega sistema zaradi covida-19 ter sedemdnevno povprečje okužb po statističnih regijah, zaradi česar lahko v skladu z načrtom sproščanja oziroma zaostrovanja ukrepov v naslednjih dneh po posamičnih regijah prihaja do sprememb v obe smeri," je v nedeljo opozoril Janez Janša.
Vlada bo sicer na seji v četrtek obravnavala najnovejše epidemiološke podatke ter v skladu s splošnimi smernicami EU določila režim omejitev v času božiča in novoletnih praznikov.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.