Za četrtek je bila napovedana dopisna seja vlade, na kateri bi morali pretresati ukrepe. Vlada je sejo sklicala šele pozno zvečer, a na njej po naših informacijah o ukrepih sploh niso odločali. Prve sprostitve bi sicer morale v veljavo stopiti že v petek.
O prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 so sicer v torek na Brdu pri Kranju razpravljali minister za zdravje Janez Poklukar, strokovna skupina z Matejo Logar na čelu in predstavniki zdravstva. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni populacije ne ogroža več tako zelo, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Covid-19 ne bo več karantenska bolezen," je napovedal.
Predlagali so, da bi se pogoj PCT ukinil v trgovinski dejavnosti, na bankah, poštah, bencinskih servisih in v knjižnicah. V gostinskih lokalih bi se pogoj PCT ukinil na terasah.
Poleg ukinitve karanten za tvegane stike bi se ukinilo tudi presejalno testiranje zaposlenih s hitrimi antigenskimi testi, ki ga nekateri zaposleni trenutno izvajajo za izpolnjevanje obveznega pogoja PCT. Iz navedenega je torej mogoče razumeti, da predvidoma do konca meseca izpolnjevanje pogoja PCT za zaposlene ne bi bilo več obvezno. Med predlogi stroke je tudi odprava mask in samotestiranja v šolah po zimskih počitnicah.
Kot so poročali kolegi v oddaji 24UR, naj bi se minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek zavzemal tudi za podaljšanje obratovalnega časa lokalov do 24. ure in ukinitev PCT-pogoja v storitvenih dejavnostih. Predlagal naj bi tudi odprtje nočnih klubov pod pogojem PCT.
Vlada bo predvidoma ugodila večini predlogov stroke, vprašanje pa je, v kolikšni meri bo uslišala posamezna ministrstva.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.