Vlada je na današnji dopisni seji izdala Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije.
Vročanje odločb o karanteni na določenih mejnih prehodih le med 6. in 22. uro
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bodo osebe, ki izpolnjujejo pogoje za izdajo odločb o karanteni po tem odloku, še naprej lahko vstopale v Slovenijo le na določenih mejnih prehodih oziroma kontrolnih točkah:
- Gruškovje, Obrežje, Metlika in Jelšane na meji s Hrvaško,
- Pince na meji z Madžarsko,
- mejni prehod za mednarodni zračni promet Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana (Brnik).
Na novo se določa, da mora Ministrstvo za zdravje na kontrolnih točkah zagotoviti javne uslužbence za izdajo in vročanje odločb med 6. in 22. uro. Izjema je le mejni prehod Obrežje, kjer bodo ti uslužbenci prisotni 24 ur in bodo odločbe o karanteni vročali neprekinjeno.
Na kontrolnih točkah z Avstrijo in Italijo ter na letališčih Edvarda Rusjana Maribor in Portorož bo podatke zbrala policija in jih posredovala Ministrstvu za zdravje, ki bo odločbo o karanteni vročilo na naslovu prebivališča ali naslovu, kjer bo oseba prestajala karanteno v Sloveniji.
Notranji minister v odhodu Aleš Hojs je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da to nikakor ne pomeni, da se bo zdaj ponoči moč izogniti karanteni. "Policisti so na vseh teh mejnih prehodih prisotni 24 ur na dan. S to spremembo odloka smo želeli na nek način razbremeniti zdravstvene delavce. S to uredbo smo zgolj na treh mejnih prehodih omejili čas, ko imajo tisti, ki so karantenski zavezanci, možnost to odločbo dobiti. Tisti, ki bo želel vstopiti v Slovenijo ne glede na čas, pa mora pač izbrati mejni prehod Obrežje. Tam bo zdravstvena služba delovala 24 ur neprekinjeno."
Parkirni listek ali račun iz restavracije ne bosta več dovolj
S predlagano dopolnitvijo 2. odstavka 9. člena odloka se tudi jasneje določajo dokazila, ki jih oseba predloži mejnim organom, da dokaže, da ne prihaja iz države z epidemiološko visokim tveganjem za okužbo z nalezljivo boleznijo covid-19 (države na rdečem seznamu).
Kot dokazila štejejo na primer originalni račun za plačilo nastanitve, dokazilo o lastništvu nepremičnine ali plovila, na katerem je oseba bivala, uradni seznam posadke v primeru najema plovila oziroma drugo primerno dokazilo.
Kaj pa, če smo bili na primer samo na kavi v tujini, pri prijateljih ali družini? "Zadeve smo zaostrili do te mere, da policistu na meji enostavno ni več mogoče pokazati samo nekega računa za kavo ali kaj podobnega," je povedal Hojs. Tudi za obisk ali prenočitev pri prijatelju bo potrebno prinesti dokazilo, vsaj plačano turistično takso, iz katere je razvidno, da ste noč prebili tam. "To smo storili tudi zato, ker epidemiologi ugotavljajo, da je prihajalo do obiskov nočnih klubov in lokalov, kar je v veliki meri potenciralo možnost raznosa virusa tudi v Sloveniji," je pojasnil.
Dvolastniki ali najemniki zemljišč v obmejnem območju po novem vstopajo brez testa na covid-19
Po novem izjemi v 14. točki 1. odstavka 10. člena odloka (to je oseba, ki je dvolastnik ali najemnik zemljišč v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje in prehaja državno mejo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del) ob vstopu ne bo treba predložiti negativnega testa na covid-19.
Odlok prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.