Léo Grasset, ki ima 1,17 milijona naročnikov na YouTubu, je v francoščini zapisal, da mu je stranka, ki želi ostati anonimna, obljubila "ogromen proračun". Povedal je, da se mu je naslov, ki ga je dala agencija, zdel lažen. Profili domnevnih uslužbencev agencije, ki jih je našel na LinkedInu, so pozneje izginili, a še prej je opazil, da so "vsi delali v Rusiji".
Objavil je tudi, kot je dejal, navodila agencije, ki ga je pozvala, naj ne uporablja besed, kot sta "oglaševanje" ali "sponzorirani video", če bi se strinjal s partnersko ponudbo. "Gradivo predstavite kot svoj neodvisen pogled," je pisalo v elektronskem sporočilu. Prav tako ga je agencija prosila, naj med svojimi privrženci razširi napačno trditev, da je smrtnost med cepljenimi s cepivom Pfizerja skoraj trikrat višja kot med tistimi, ki so se cepili z AstraZeneco.
Številni drugi francoski spletni vplivneži, ki se vsi ukvarjajo s področjem zdravja in znanosti, so povedali, da so jih tudi kontaktirali in jim ponudili takšno sodelovanje. Et Ça Se Dit Médecin, zdravniški pripravnik z več kot 85.000 sledilci na Instagramu, je povedal, da so mu za 30-sekundno zgodbo na njegovem profilu ponudili 2.050 evrov.
Medtem je francoski minister za zdravje Olivier Véran dejal: "Ne vem, od kod prihaja ta (partnerska ponudba), iz Francije ali iz tujine. To je patetično, nevarno, neodgovorno in ne deluje."
Cepivo Pfizer/BioNTech je sicer najpogosteje uporabljeno cepivo v Franciji. Proizvajajo ga ameriški Pfizer in nemška podjetja BioNTech. AstraZeneco, ki se tudi uporablja v Franciji, proizvaja britansko-švedsko farmacevtsko podjetje.
V aprilskem poročilu Evropske unije piše, da ruski in kitajski državni mediji sistematično poskušajo sejati nezaupanje javnosti do cepiv Zahoda – trditev, ki jo v Moskvi zanikajo.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.