Že doslej so v šolah le s težavo zagotavljali nemoteno izvajanje pouka v živo – brez pomoči ne bi šlo, pravi predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan. "Mi imamo nekaj študentov, ki nam pomagajo, da lahko vzdržujemo mehurčke, imamo kar precej odsotnosti, ne le zaradi covida. Ker pa je seveda prvo pravilo, da v službo prihajamo samo zdravi, je zadeva kar precej problematična," še dodaja.
Zato Pečan, ki si želi, da bi bili karantene oproščeni vsaj še cepljeni prebolevniki, pozdravlja ideje o skrajšanju karantene: "To bi bilo verjetno vsem delodajalcem in vsem zaposlenim zelo dobrodošlo." Če bo zbolelo oziroma bo v karanteni preveč zaposlenih, pa je izhod izsili le še šolanje na daljavo. "Po zadnji okrožnici ministrstva, 31. 12., je možnost, da ob soglasju NIJZ-ja ravnatelj odredi do dva tedna šolanja na daljavo," pojasnjuje Pečan.
V izogib kolapsu šolstva, zdravstva in podjetij je ena od predlaganih možnost prekinitev karantene zaradi stika z okuženo osebo po petih dneh, a le z negativnim testom. Direktor NIJZ Milan Krek pa je včeraj dejal, da bi bila bolj varna možnost sedemdnevna karantena. Na gospodarski zbornici v vsakem primeru skrajšanje podpirajo. "Mi bi seveda bili zadovoljni, če bi bilo to pet dni plus negativen test, še posebej, če bo jasno, da prevladuje novi sev virusa. V vsakem primeru pa, kot rečeno, moramo poslušati stroko," pravi generalni direktor GZS Aleš Cantarutti.
Strokovna odločitev je v pristojnosti epidemiologov, podobno kot odločitev o obveznem cepljenju, a temu niso prižgali zelene luči. Med tem je tudi Komisija za medicinsko etiko sporočila, da se pridružuje pozivom zdravstvenih ustanov in združenj, da se razmisli o obveznosti cepljenja skupin, ki so najbolj izpostavljene težjim oblikam bolezni in nekaterih poklicnih skupin. Še druge zdravniške organizacije pa pozivajo k takojšnji uveljavitvi pogoja PC.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.