Slovenija je na nacionalni ravni prešla iz črne v rdečo fazo, je po seji vlade sporočil premier Janez Janša. V devetih od 12 regij se tako naslednji teden v šole vračajo učenci prve triade. Pouk bo potekal po t.i. C programu. Ta predvideva, da v šole odidejo učenci prvega triletja osnovnih šol, pri čemer je priporočljivo, da se za preprečevanje okužb oddelke razdeli v manjše skupine. V vrtcih bo varstvo otrok potekalo v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Kaj podrobno pomeni model C in kako bo prihodnji teden potekal pouk, bo na jutrišnji novinarski konferenci razložila šolska ministrica Simona Kustec.
V ponedeljek bo potekalo testiranje vseh zaposlenih v OŠ in vrtcih, v šolske klopi se bodo učenci tako vrnili v torek. "Do ponedeljka je dovolj časa, da se uredi testiranje za vse učitelje in vzgojitelje," je zatrdil premier. Pri tem ne pričakuje večjih težav, prav tako na testiranju naj ne bi bilo dolgih vrst.
Odpirajo se tudi vrtci, a prav tako pod strogimi ukrepi v skladu s priporočili NIJZ.
V črni fazi ostajajo Posavska, Jugovzhodna in Goriška regija, vse ostale prehajajo v rdečo fazo. Ukrepi se tako sproščajo v Gorenjski, Koroška, Obalno-kraški, Osrednjeslovenski, Podravski, Primorsko-notranjski, Zasavski, Pomurski in Savinjski regiji. "Trendi so takšni, da lahko naslednji teden v rdeči fazi pričakujemo vse regije," je dejal premier Janša.
Prav tako je vlada z odlokom odpravila prepoved zbiranja za študente za opravljanje laboratorijskih vaj in individualnega pouka (tako v višjih strokovnih šolah kakor tudi na univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih). Izjeme, ki jih predvideva odlok pri zbiranju, veljajo za zaposlene v zavodih in za posameznike, ki v njih opravljajo delo na drugi pravni podlagi (na primer podjemne ali avtorske pogodbe) ter člane organov zavodov, je zapisano v sporočilu po seji vlade.
Dodatno je določena izjema od prepovedi zbiranja (ne glede na regijo) za učence in dijake, ki potrebujejo nujno pomoč svetovalne službe, ter za izvedbo nujnih postopkov, povezanih z nadaljevanjem izobraževanja, so sporočili.
K vrnitvi v šole in vrtce pozivali strokovni delavci
K čimprejšnji vrnitvi otrok v vrtce in šole so sicer pozivali tako šolniki kot drugi strokovni delavci v izobraževanju. Včeraj so pobudo na pristojne naslovili tudi ravnatelji Združenja ljubljanskih vrtcev, njihovo pobudo pa so danes podprli tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Kot so zapisali, soglašajo s pozivom k polnemu odprtju vrtcev za vse otroke, ob čemer pa naj se vzpostavi tudi sistem za varno vključevanje vseh otrok. Hkrati tudi menijo, da je ob omogočanju vzgojno-izobraževalnega procesa v vrtcih treba izvesti tudi vse potrebne priprave in pripraviti ukrepe za čimprejšnje odprtje tudi še vsaj prve triade osnovnih šol.
Da je treba vrtce in šole nujno odpreti čim prej, opozarjajo tudi svetovalni delavci, ki so v času epidemije opazili velike spremembe, med njimi tudi negativne. Svetovalni delavci pritrjujejo opozorilom raziskovalcem in strokovnjakom na področju zdravja in znanja otrok, ki opozarjajo na vsesplošni upad kakovosti znanja in gibalnih sposobnosti, na drugi strani pa na porast čustvenih in vedenjskih težav.
Kot pojasnjujejo, vključenost v redne organizirane vzgojno-izobraževalne procese izjemno pomembno vpliva na razvoj posameznikov, za zdrav razvoj pa je še posebej ključnega pomena v družinah, v katerih so sredstva za domače izobraževanje omejena. Odgovorne zato pozivajo, da v čim krajšem času pripravijo načrt varnega obratovanja vrtcev, šol in domov, ki bo upošteval najranljivejše skupine in njihove potrebe. Jasno je namreč, pravijo, da v času pandemije nastaja razvojna škoda tako na posameznikih kot na samem izobraževalnem sistemu, zato predlagajo, da se prioritetno oblikuje strategija za intenzivnejše preventivno delo v vzgoji in izobraževanju na področju psihofizičnega zdravja v obdobju, ko bodo vzgojno-izobraževalne ustanove spet v celoti odprle svoja vrata.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.