Po napovedi ministrice za izobraževanje Simone Kustec naj bi 18. maja v vrtec odšli vsi otroci, v šolo pa učenci prve triade in zaključni letniki srednjih šol, teden kasneje še učenci devetih razredov osnovnih šol. A ne samo, da ta datum še ni uradno potrjen, prav tako niso znane nobene smernice za to, kako naj se šole sploh organizirajo. Kako bo potekal pouk? Koliko otrok bo lahko istočasno v razredu, kako bo s popoldanskim bivanjem, jedilnicami? Tudi v vrtcih se sprašujejo, kako bodo organizirali varstvo, saj nimajo dovolj prostorov za skupine, ki bodo morale biti bistveno manjše od sedanjih. In ključno – bo šola, ko jo odprejo, obvezna ali bodo učenci in dijaki, če bodo to želeli, nadaljevali pouk na domu? Za zdaj je veliko več vprašanj kot odgovorov.
Štrukelj: Šole je bilo bistveno lažje zapreti
Prav danes so na ministrstvu za izobraževanje potekali posveti o usklajevanju protokolov za odprtje vrtcev in šol. "Predvsem smo poslušali o pogojih, ki jih postavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), na podlagi katerih bo prišlo do odprtja šol in vrtcev. Od te točke naprej pa bi morali dobiti tudi navodila, kako praktično izpeljati situacijo, ki se bo dogajala vsakodnevno v vrtcih in šolah, kar pa je naloga ministrstva za izobraževanje. Ta del nas še čaka," je povedal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj.
Spomnil je, da tudi NIJZ nima še vseh odgovorov na vsa varnostna zdravstvena vprašanja. Ko bodo na NIJZ dokončali navodila, se bodo po njegovih navedbah ponovno dobili na ministrstvu v naslednjih treh dneh, kajti zdravstvena varnostna navodila so za posamezne ravni izobraževanja od vrtcev do srednjih in višjih šol po njegovih besedah različna. Tako bo v torek sestanek s predstavniki vrtcev, v sredo s šolsko stroko in v četrtek s predstavniki srednjih in višjih šol.
Štrukelj je opozoril, da se je danes jasno pokazalo, da bo šole in vrtce ponovno odpreti bistveno težje, kot jih je bilo zapreti. Kot je poudaril, stanje postaja še bolj kompleksno zaradi postopnega zagona, ki zahteva veliko prilagoditev.
V Svizu sicer pričakujejo, da bo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport okrožnico z navodili in smernicami za izvedbo pouka posredovalo najpozneje v petek, ker je treba dati čas tako vzgojiteljem v vrtcu kot učiteljem prve triade v osnovnih šolah in četrtih letnikov srednjih šol. Vrtci in osnovne šole od 1. do 3. razreda bodo vrata odprle 18. maja, teden pozneje pa se bodo v šolske klopi vrnili še devetošolci in maturantje oz. dijaki četrtih letnikov. Vedno se znova namreč pozabi, da izvajalci izobraževanja rabijo čas, da se lahko usedejo, preučijo navodila in presodijo, ali se jih da izvajati ali ne, na kak način, ali je to za posamezen vrtec, šolo primerno in podobno, je še opozoril Štrukelj.
Neuradno je sicer slišati, da oddelek v vrtcu ob ponovnem odprtju ne bi smel imeti več kot šest otrok, razred pa ne več kot 10 učencev, kar pomeni, da bi bilo treba zdajšnje razrede razdeliti na dva ali tri dele. Otroci in šolarji iz različnih skupin naj se tudi ne bi družili med seboj.
Kako je v sosednjih državah?
Med državami, ki bodo šole začele odpirati že 11. maja, je Hrvaška, ki je danes izdala priporočila za ta korak. Temeljno priporočilo staršem je, naj ne pošiljajo otrok v vrtce in šole, če lahko zagotovijo varstvo. Otrokom s kroničnimi boleznimi in otrokom, ki živijo s kroničnimi bolniki, pa so še posebej priporočili, naj ne hodijo v vrtce in šole.
Tudi v Srbiji bodo vrtce znova odprli 11. maja, prav tako dnevno bivanje v šolah za otroke, mlajše od 12 let. Načrtujejo odprtje tretjine vrtcev. Da ne bi prišlo do množičnega navala na vrtce in šole, pa delodajalcem svetujejo, da delo organizirajo tako, da doma z otroki ostane vsaj eden od staršev.
V Avstriji so se danes v šole vrnili dijaki zaključnih letnikov srednjih šol, ki se pripravljajo na maturo ali zaključni izpit. 18. maja bodo šli v šolo otroci od 6. do 14. leta, v začetku junija pa še otroci, stari 15 let in več.
Več tisoč madžarskih dijakov je danes začelo zaključne izpite, čeprav šole v državi ostajajo zaprte najmanj do konca maja. Za "najbolj nenavadne izpite v zadnjih desetletjih", kot so jih označili mediji, so razkužili šole. V razredu je lahko hkrati največ deset učencev, klopi so med seboj oddaljene 1,5 metra. Učenci morajo na hodnikih nositi maske, pri večini predmetov pa letos ne bo ustnega dela izpita, da bi omejili tesne stike.
Dijaki in učenci, ki zaključujejo šolanje, so se v nekaterih nemških deželah že vrnili v šole v preteklih dveh tednih. 20. aprila so na Saškem, v Berlinu in Brandenburgu znova sedli v šolske klopi dijaki najvišjih letnikov srednje šole, bodisi za opravljanje zaključnih izpitov ali pripravo nanje. V več deželah so se šole začele postopoma odpirati danes, v zvezni državi Severno Porenje-Vestfalija pa se z 11. majem odpirajo vse osnovne šole.
Vrtce in šole za otroke do 11. leta starosti so sicer prvi v Evropi odprli na Danskem. Danci morajo v splošnem slediti smernicam socialnega distanciranja in med seboj ohranjati razdaljo dveh metrov. Prepovedano je zbiranje več kot desetih ljudi, do 10. maja pa tako kot srednje šole ostajajo zaprte tudi kavarne, restavracije, nakupovalna središča in telovadnice.
Že 20. aprila so se odprli vrtci na Norveškem, 27. aprila pa so se tam odprle še šole za otroke, stare do 10 let. V Grčiji se bodo 11. maja v šole vrnili dijaki zadnjih letnikov srednjih šol, teden dni kasneje pa tudi ostali dijaki. Prav tako 11. maja bodo ukrepe začeli rahljati v Franciji. Odprli bodo vrtce in osnovne šole ter večino trgovin. Medtem pa bodo v Italiji šole spet odprli šele septembra.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.