Trenutno so vse naše moči usmerjene v preprečevanje okužb med učenci in dijaki pa tudi učitelji, da bi šolsko leto potekalo kar najbolj nemoteno. Današnji podatki kažejo, da nam to uspeva, je uvodoma povedal vladni govorec Jelko Kacin.
"Šola bo! 1. septembra gremo v šolo vsi," pa je svoj nagovor začela ministrica Simona Kustec. Zagotovila je, da so šole in šolski sistem pripravljeni. "To vam lahko prenesem iz prve roke," je povedala in dodala, da se je med obiski šol o tem prepričala na lastne oči.
Začetek šolskega leta letos po njenem zaznamujejo trije Z-ji: znanje, zdravje in zaupanje. "Za konec vam samo še želim, da srečno, odločno, pogumno in veselo vstopite v novo šolsko leto," je zaključila.
Podrobnosti o izobraževalnem procesu v času covid-19 si lahko preberete v publikaciji, objavljeni na spletni strani zavoda za šolstvo.
V šolo le 100-odstotno zdravi
Prvi predpogoj je na nas, torej na starših ter učenkah in učencih, da pridejo v šolo striktno zdravi. Enako velja za učitelje. Če se ne počutite dobro, ne hodite v šolo, je ministrica odgovorila na vprašanje, kako bodo obravnavali učence, ki jim bo, na primer, teklo iz nosa.
Na vprašanje, kako bodo v šolah preverjali, ali so morda šolarji kljub odrejeni karanteni v šoli, pa je ministrica poudarila pomen zaupanja in odgovornosti.
Otroci, ki bodo v karanteni, bodo po njenem snov nadoknadili, tako kot se je to dogajalo vsako leto, če so zaradi bolezni ostajali doma. Starše tudi poziva, naj sporočijo, zakaj otroka ni v šolo.
Pouk po modelu B
V torek bo tako pouk stekel po t. i. modelu B, ki predvideva vrnitev v šole vseh z določenimi prilagoditvami oziroma ob upoštevanju priporočil NIJZ. Med drugim bodo morale šole zagotavljati ustrezno razdaljo med učenci različnih oddelkov, redno umivanje rok in zračenje prostorov. Malica bo potekala v učilnici, za kosilo pa bo treba določiti urnik oziroma število učencev, ki so lahko istočasno v jedilnici.
Šolam odgovorni priporočajo razdelitev večjih oddelkov v manjše skupine, dopuščena je možnost združevanja učencev iz različnih oddelkov v skupine, ko gre npr. za izvajanje izbirnih predmetov. Pri izvajanju jutranjega varstva in podaljšanega bivanja Zavod RS za šolstvo šolam priporoča, naj se organizirajo tako, da se učenci iz različnih oddelkov zadržujejo v manjših ločenih skupinah.
Sindikat poziva: Študenti naj se vrnejo v predavalnice
Na prihajajoče študijsko leto, začelo se bo čez dober mesec, se aktivno pripravljajo tudi na univerzah, a za zdaj kaže, da bodo veliko dela še vedno opravljali na daljavo.
Proti temu so se oglasili v Visokošolskem sindikatu Slovenije. Priznavajo sicer, da so v spomladanskem semestru kljub pouku na daljavo izpeljali velik del študijskega procesa. "Vendar obenem ugotavljamo – to se ujema tudi z večinskim mnenjem, ki smo ga zaznali med študenti – da študijskega leta prav na nobenem področju nismo mogli izpeljati v neokrnjeni obliki in na enaki ravni. To ne velja samo za različne vrste praktičnih vaj, temveč prav za vse oblike študija, pri katerih je pomembna interakcija v prostoru, torej za vse, v čemer se univerzitetni študij razlikuje od branja priročnikov in spremljanja posnetih predavanj na spletu. Tvorni del študijskega procesa pa je tudi vse, kar se znotraj univerzitetne skupnosti dogaja mimo formalnih študijskih dejavnosti; večina tega je v zadnjem semestru izostala," so zapisali.
Zato se v primeru, da se epidemija ne bo stopnjevala, zavzemajo, da se čim večji del študija že oktobra izvede v živo. "Dopuščamo možnost, da bo zaradi splošnih razmer in zaradi občasnih primerov kolektivne karantene zaradi okužbe posameznikov treba klasične oblike nekaj časa kombinirati z virtualnimi, vendar to razumemo kot ukrep v sili, ki mu bo sledila čimprejšnja vrnitev v normalne razmere," so dodali.
Hkrati pozivajo, naj bodo napotki čim bolj življenjski. "Ob strogem upoštevanju higienskih pravil in uporabi zaščite, kar lahko pri odrasli študentski populaciji pričakujemo, univerza ne more biti bolj rizično okolje kot trgovski center. Predvsem pa ne vidimo nikakršnega razloga, da bi bil režim na univerzah enak ali celo strožji kot v osnovnih in srednjih šolah," so poudarili.
Hkrati so ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pozvali, naj čim prej sprejmejo jasne usmeritve glede žive izvedbe študija. Potrebne so čim prej, saj je množica študentov v negotovosti glede najema bivališča, organizacije prevoza in podobno.
Odgovornost, so prepričani, ne more biti v celoti prepuščena univerzitetni avtonomiji, zato pričakujejo navodila z ministrstva, aktivnejše angažiranje pa zahtevajo tudi od univerzitetnih vodstev, "ki s svojo pasivnostjo hote ali nehote spodbujajo stihijsko preobrazbo naših univerz v obrobne dopisne šole".
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.