V petek smo v Sloveniji opravili 6657 testov na novi koronavirus, pri tem pa potrdili 1731 novih primerov okužbe, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov tako ostaja relativno velik (26-odstoten), čeprav se v primerjavi s prejšnjimi dnevi počasi zmanjšuje.
Bolnišnično zdravljenje je potrebovalo 1224 bolnikov s covidom-19, kar je 25 bolnikov več kot dan prej. Na enotah intenzivne terapije se je v petek zdravilo 206 bolnikov s covidom-19 oz. šest več kot v četrtek. V domačo oskrbo so odpustili 95 oseb, potem ko so jih v četrtek 79. Umrlo je 41 bolnikov s covidom-19.
Splošna bolnišnica Celje je medtem na Twitterju sporočila, da število hospitaliziranih na intenzivni negi raste. Danes je pri njih hospitaliziranih 116 bolnikov s covidom-19 na navadnem oddelku in 22 na intenzivnem. Umrla sta dva bolnika. V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor pa je hospitaliziranih 190 bolnikov, od tega jih 45 potrebuje intenzivno zdravljenje, so navedli.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika je pri nas trenutno 19.803 aktivnih primerov okužbe, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je nekoliko upadla in znaša 945.
Doslej je bilo v Sloveniji potrjenih 54.001 okužb z novim koronavirusom, skupaj je umrlo 765 covidnih bolnikov.
Po besedah vodje strokovne skupine za covid-19 Bojane Beović o vrhu epidemije še ne moremo govoriti. Glede na precejšnje število potrjenih primerov okužb z novim koronavirusom v minulem tednu in glede na to, da je med njimi kar nekaj starejših, je po njenih oceni pričakovati, da se bo število tistih, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še nekaj časa povečevalo.
Slovenija se po številu smrti bolnikov s covidom-19 uvršča na četrto mesto med državami EU
V drugem epidemičnem valu je število umrlih bistveno večje, a hkrati je stopnja smrtnosti nižja. Tudi v drugem valu se okužbe širijo po domovih za starejše. Med umrlimi je največ starejših od 85 let. Več oskrbovancev umre v domovih kot pa bolnišnicah.
V drugem epidemičnem valu – če predpostavljamo, da se je ta začel z začetkom septembra, je po vladnih podatkih umrlo skupaj 590 bolnikov s covidom-19, samo septembra in oktobra pa 204. Samo v novembru je umrlo do zdaj 361 bolnikov s covidom-19. S tem se po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) Slovenija po številu smrti bolnikov s covidom-19 na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh uvršča na četrto mesto med državami EU. Večjo smrtnost v zadnjem času so imele še Češka, Belgija in Madžarska.
Ti podatki se sicer razlikujejo od podatkov, ki so objavljeni na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), vendar so vladni podatki bolj ažurni.
"Zaradi trenutnih izrednih razmer v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih je uradno poročanje v zbirko pri NIJZ počasnejše, zato nastaja tolikšna razlika," pravijo na ministrstvu za zdravje.
Torej če upoštevamo, da je od 1. septembra do 12. novembra skupno umrlo 591 bolnikov s covidom-19, medtem ko je bilo v tem obdobju potrjenih 49.399 okužb, pomeni, da je bil delež umrlih glede na potrjene okužbe 1,2-odstoten.
Medtem pa je v prvem valu od skupaj manj kot 1500 potrjeno okuženih umrlo 108 bolnikov, kar pomeni, da je bila takrat smrtnost 7,3-odstotna.
Stopnja smrtnosti je nižja tudi na enotah intenzivne terapije, kjer zdravijo najhuje bolne s covidom-19. Vodja oddelka za intenzivno terapijo na Infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Jereb pojasnjuje, da je v drugem epidemičnem valu smrtnost teh bolnikov na intenzivnih oddelkih okoli 15-odstotna, to je manj kot v prvem valu, ko je bila 30-odstotna. A kot je poudaril, imajo denimo v UKC Ljubljana trenutno 63 kritično bolnih, večina je priklopljena na aparate, in pri nobenem ne morejo napovedati razpleta zdravljenja.
Zlasti ob začetku epidemije so mnogi želeli vleči vzporednice med covidom-19 in gripo. A Jereb poudarja, da neposredna primerjava med tema boleznima ni mogoča. Ocene glede smrtnosti so sicer različne, a nedvomno je, da je smrtnost zaradi covida-19 vsaj desetkrat večja kot pri gripi. Desetkrat večji kot pri gripi je tudi sprejem teh bolnikov v enote za intenzivno terapijo.
Jereb je še pojasnil, da bolniki s covidom-19 umrejo v osnovi zaradi odpovedi enega ali več organov ob hudi prizadetosti dihal. Največ jih umre zaradi zapletov po pljučni emboliji oz. trombozi, nato zaradi odpovedi pljuč zaradi pljučnice, pri nekoliko mlajših bolnikih pa je vzrok smrti ta, da se ob hudi prizadetosti dihal zapletejo druge kronične bolezni, zlasti srčne.
Do konca oktobra je bilo po uradnih podatkih NIJZ največ bolnikov s covidom-19, ki so umrli, starih več kot 85 let. Število smrti se manjša s starostjo, je bil pa najmlajši bolnik, ki je umrl, iz starostne skupine od 35 do 44 let.
Povprečna starost teh bolnikov na intenzivnih oddelkih v okviru UKC Ljubljana je 69 let, medtem ko so tisti, ki na intenzivnem oddelku umrejo, povprečno stari 75 let, so za sporočili z UKC Ljubljana.
V prvem valu je sicer umrlo 87 oskrbovancev domov, od tega 55 v domovih in 32 v bolnišnicah. V septembru in oktobru pa je umrlo skupaj 131 oskrbovancev, od tega 73 v domovih in 58 v bolnišnicah.
V. d. sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik pojasnjuje, da o premestitvi oskrbovanca s covidom-19 v bolnišnico odloča domski zdravnik. Če je oskrbovanec samo okužen in ne potrebuje hospitalizacije, ga premestijo v rdečo cono.
Novi ukrepi
Po družbenih omrežjih se medtem deli obvestilo ene od trgovskih verig, da bodo s ponedeljkom s svojih polic umaknili vse izdelke, ki spadajo pod oblačila, obutev ali tehnično blago, saj jim tako narekuje vladni odlok. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenija Marija Lah je ob tem opozorila, da se vnovič soočajo z zelo nejasnimi navodili vlade.
Kot je dejala za TV Slovenija, ne vedo, zakaj je nastala sprememba, čeprav so že v petek na pristojno ministrstvo poslali ogromno vprašanj, odgovora pa niso dobili. Bomo torej otroku lahko v tem času kupili šolske potrebščine, kot so radirka, barvice, zvezek? "Karkoli bom rekla, je to zgolj intuicija, ampak če gremo po črki odloka, se to ne bi smelo," je za TV Slovenija dejala Lahova.
Da bi ustavili širjenje novega koronavirusa, je bilo sicer sprejetih nekaj novih ukrepov. Od včeraj je za 14 dni prepovedano vsakršno zbiranje ljudi, razen če gre za člane ožje družine ali istega gospodinjstva.
S ponedeljkom se zapirajo tudi vse nenujne trgovine in javni potniški promet. Bo pa dovoljen prevoz na delo do šest oseb v istem vozilu, če gre za zaposlene istega podjetja, je potrdil minister Vrtovec. Vrhunski in poklicni šport se medtem še naprej izvajata po dosedanjih odlokih.
KOMENTARJI (883)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.