Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je v soboto ob ponovnem naraščanju števila okužb v Sloveniji povedala, da je zelo verjetno, da se bo epidemiološka slika v naslednjih tednih še slabšala in bodo potrebni nadaljnji ukrepi.
"Bistveno lažje je stvari odpirati kot zapirati," je v nedeljo v oddaji 24UR dejala Logarjeva in dodala, da bodo prvotno zapirali tiste dejavnosti, "ki so manj pomembne, tako za gospodarstvo kot za počutje ljudi". Ob tem je omenila terase kavarn v rumenih regijah ter zbiranje ljudi, ki je za zdaj omejeno na največ deset.
V zadnjih tednih se je močno povečalo tudi število nenujnih stikov, denimo na delovnih mestih in v javnem prometu. "Smiselno je, da tisti, ki lahko delajo od doma, ponovno začnejo delati od doma. Delodajalci naj preverijo, kdo lahko dela od doma. Veliko nezaščitenih stikov je predvsem v času malic," opozarja Logarjeva.
Da bodo prej predlagali druge ukrepe, šole pa zapirali nazadnje, je še dodala vodja svetovalne skupine za covid-19. Član te je tudi direktor NIJZ Milan Krek, ki je pritrdil, da bo zapiranje šol "zadnji korak" in da tega za zdaj ne načrtujejo, saj so jih komaj odprli. "Bomo pa morali, skoraj gotovo, kmalu ponovno zaostriti določena druga pravila. Na strokovni skupini že danes tečejo težke debate in bomo tudi naslednje dni zelo dobro proučili, kaj je smiselno narediti in kaj ne," je pojasnil Krek.
"Pričakujemo, da bo Logarjeva predstavila metodologijo, po kateri določa manj in bolj pomembne gospodarske panoge"
"Gostinci in zaposleni v gostinstvu in turizmu smo zgroženi, da se našo panogo smatra kot manj pomembno. Zaprti smo že več kot pol leta, gospodarska škoda je ogromna. Podatki kažejo, da panogi gostinstva in turizma skupaj s povezanimi panogami predstavljata 20 odstotkov bruto domačega proizvoda, kar pomeni, da sta to izjemno pomembni gospodarski panogi. Izjava Logarjeve, da je panoga manj pomembna, je obenem tudi huda žalitev za 40.000 zaposlenih v gostinstvu," se je na izjave vodje svetovalne skupine za covid-19 odzval predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Blaž Cvar.
Čeprav so podjetja in zaposleni v gostinstvu in turizmu ves čas solidarni do zdravstvene krize, se v sekciji sprašujejo, ali terase gostinskih lokalov res predstavljajo tveganje za širitev okužb. "Argumentiranega odgovora na to vprašanje vse do danes nismo dobili," so Cvarove besede povzeli v OZS. Kot so dodali, sekcija pričakuje, da bo strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar javno predstavila metodologijo, po kateri razvrščajo in določajo manj in bolj pomembne gospodarske panoge.
Regije se barvajo v rdečo
Sedemdnevno povprečno število potrjenih primerov, ki je v soboto znašalo 802, v nedeljo pa 808, se je po najnovejših podatkih povzpelo na 820. Ponovno se povečuje tudi število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. V bolnišnicah tako danes zdravijo 494 covidnih bolnikov, medtem ko so jih v nedeljo 473, v soboto pa 458. Intenzivno nego danes potrebuje 94 covidnih bolnikov, kar je eden več kot v nedeljo in šest več kot v soboto, je na vladni novinarski konferenci navedla voditeljica konference Maja Bratuša.
KOMENTARJI (881)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.