"Mnoge omejitve so korenito posegle v naš vsakdan, iz dneva v dan štejemo nove žrtve, naše zdravstvo je na robu zmogljivosti, močno prizadeti so gospodarstvo, šolstvo, kultura, tudi znanost. Smo na vrhuncu četrtega vala, kaj nas še čaka, ne vemo," so v pozivu uvodoma pojasnili.
Opozorili so na pomembnost zaupanja v znanost, saj je svet priča temu, kako neverjetno hitro in v kako velikem obsegu se znanost lahko odzove na pereč problem,kot je virus SARS-CoV-2. "Znanstvenice in znanstveniki po vsem svetu so stopili skupaj in vse napore usmerili v en sam cilj – razviti varna in učinkovita cepiva. Rezultati vseh teh znanstvenih raziskav so jasni, transparentni in vsem na voljo. Zaupajmo v znanost."
Dodali so, da se z dosežki znanosti srečujemo na vsakem koraku. Vozimo se z varnimi avtomobili, telefoniramo s pametnimi telefoni, prek spleta smo povezani s celotnim svetom. Pri tem pa se znanost razvija tudi na področju medicine. Vsi ti dosežki pa so plod desetletij predhodnih raziskav in tudi v primeru cepiva proti covidu-19 je tako, so navedli. "Danes ga ne bi bilo, če desetletja pred tem znanstvenice in znanstveniki ne bi raziskovali in razvijali tehnologije, na katero so se lahko oprli, in ga razvili tako rekoč čez noč."
Cepiva so eden ključnih znanstvenih dosežkov, so dosežek človeštva, so zapisali. "Doslej so rešila več življenj kot katero koli drugo zdravilo. Po svetu so izkoreninila vrsto nevarnih, smrtonosnih bolezni, kot so otroška paraliza, ošpice in črne koze. Še pred pojavom koronavirusa so cepiva vsako minuto rešila več kot pet življenj in tako preprečila do tri milijone smrti na leto. Tudi v premagovanju koronakrize bomo uspešni le s pomočjo varnih in učinkovitih cepiv ter predvsem zadostne precepljenosti."
Opozorili so tudi na to, da ko ljudje iščejo odgovore na vprašanja, ki se jim porajajo v zvezi z epidemijo in cepljenjem, naj iščejo verodostojne vire informacij. Te lahko pridobijo tudi od slovenskih strokovnjakov s področja medicine, mikrobiologije, imunologije in farmacije, ki so vrhunski in svetovno uveljavljeni in ki državljanom želijo le dobro."Premagajmo strahove z dialogom. Stopimo skupaj in preprečimo širjenje virusa," so opozorili.
Pozvali so tudi k spoštovanju zaščitnih ukrepov in znova opozorili, da je pritisk na slovenski zdravstveni sistem prevelik, toda "lahko jim pomagamo z odgovornim ravnanjem do sebe, do bližnjih, do družbe".
Z obvladovanjem epidemije je tako kot z demokracijo, pravijo, saj deluje samo, če sodelujemo vsi in vsi upoštevamo dogovorjena načela. "Po drugi strani pa vsi ne moremo soditi o vsem. Sestavni del demokratične družbene pogodbe so namreč tudi deljene pristojnosti. Naše izvoljene predstavnice in predstavniki so pristojni za zakonodajo, sodniki in sodnice za sodstvo, zdravniki in zdravnice ter zdravstvene strokovnjakinje in strokovnjaki za zdravje."
V časih kriz, kot je sedanja, je pomembno tudi, da razmišljamo s svojo glavo, so dodali. In del tega razmisleka je tudi varovanje našega zdravja. Predlagajo, da razmišljanje o zlih namerah drugih in t. i. nacionalni razklanosti zamenjamo s prizadevanji za našo varnost in zdravje. Zato imamo na tej poti s cepljenjem bistveno več možnosti.
Zaključili so, da bodo z odločitvijo za cepljenje naša življenja varnejša, prijetnejša, bolj sproščena in le tako se bomo od epidemije hitro poslovili. "Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se." Podporo cepljenju so tako izkazale članice Rektorske konference Republike Slovenije in člani Koordinacije samostojnih raziskovalnih inštitutov.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.