Evropski elektronski obrazec za sledenje potnikov (dPLF) naj bi Slovenija zahtevala od 16. avgusta naprej. Ni sicer jasno, ali bo obrazec potreben tudi za potovanja z avtomobilom, vlakom oziroma avtobusom. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so nam odgovorili, da bodo podrobnosti predstavili v četrtek.
Gre za obrazec, ki omogoča lažje sledenje stikom v primerih, kadar so potniki med potovanjem izpostavljeni nalezljivi bolezni. Podatke, ki jih potniki posredujejo, lahko epidemiološka služba NIJZ uporabi za hiter stik s potniki in njihovimi kontakti, da prepreči nadaljnje širjenje bolezni in zaščiti zdravje potnikov.
Potniki morajo med drugim predložiti podatke o prevozu in potovanju, osebne in kontaktne podatke ter kontakt za nujne primere.
Obrazec omogoča lažje in hitrejše zbiranje ter izmenjavo podatkov med državami članicami EU, s čimer je sledenje stikom potnikov bolj učinkovito in uspešno, navajajo v Javni agenciji za civilno letalstvo (CAA). Obrazec je dostopen na https://app.eupfl.eu.
Vsaka država ima sicer svojo politiko izpolnjevanja PLF-obrazca. Nekatere določajo, da mora obrazec izpolniti le eden od družinskih članov, če ti potujejo skupaj, druge pa obrazec zahtevajo od vsake polnoletne osebe.
PLF uporabljata že Grčija in Italija
Potniki, ki potujejo v Grčijo, morajo obrazec izpolniti najkasneje 24 ur pred vstopom v državo. Navesti morajo natančne podatke o svojem odhodnem kraju, trajanju predhodnih bivanj v drugih državah in naslov med bivanjem v Grčiji. Po uspešno izpolnjenem obrazcu potnik na elektronski naslov prejme QR-kodo, ki jo pokaže mejnim organom.
Tudi za vstop v Italijo je obvezen PLF-obrazec. Edina izjema so osebe z obmejnega območja, ki se v Italijo odpeljejo do 60 kilometrov od kraja prebivanja (stalnega ali začasnega naslova), potujejo z osebnim vozilom in se v Italiji zadržijo največ do 48 ur.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.