"Se lahko nehamo hecati in resno izkoristimo vsak dan v tednu, dokler ne bo zmanjkalo cepiva ali interesa za cepljenje?" je oster dr. Roman Jerala, vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani. "Če so problem ekipe, sem prepričan, da bi veliko prostovoljcev priskočilo na pomoč," še opozarja.
Da smo prejšnji (praznični) vikend res cepili (pre)malo, kažejo tudi podatki Sledilnika covid-19. V soboto, 1. maja, je prvi odmerek cepiva dobilo 970 prebivalcev, drugega pa 5391. V nedeljo, 2. maja, pa je prvi odmerek prejelo 1289 oseb, drugega pa 2150. Skupno je bilo torej cepljenih 9800 ljudi. To je relativno nizka številka, če vemo, da nam na drugi strani – tudi zaradi povečane dobave – v skladiščih ostaja kar 157.548 odmerkov cepiva. Tako vsaj kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Mateja Logar, vodja svetovalne skupine za covid-19, je na današnji vladni novinarski konferenci sicer poudarila, da ti podatki niso povsem točni in da je število neporabljenih doz, ki ostajajo v skladiščih, "bistveno nižje". Po njenih besedah gre za zamik pri vnašanju števila cepljenih oseb. "V soboto in nedeljo so tudi nekaj vnašali, vendar ne vsega," je dejala.
Tudi na NIJZ naštevajo več razlogov, zakaj odmerki cepiva ostajajo neporabljeni. Izpostavili so administrativne zamude, saj imajo cepilni centri po cepljenju dva dneva časa, da podatke vnesejo v sistem, ta razkorak pa je še bolj izrazit med prazniki in vikendi. "Poleg tega je NIJZ v zadnjih dveh dnevih prejel več deset tisoč odmerkov cepiva, ki še niso bili razdeljeni cepilnim centrom. Obstaja možnost zalog tudi na cepilnih centrih," so zapisali.
Pojasnili so tudi, zakaj prihaja do razlike v podatkih NIJZ in Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) glede deleža prebivalcev, cepljenih z enim odmerkov. Po podatkih NIJZ ga je v Sloveniji prejelo 20,3 odstotka, spletna stran ECDC pa poroča o 23,7-odstotni precepljenosti s prvim odmerkom. Kot so navedli na NIJZ, v Sloveniji delež precepljenosti računajo glede na celotno populacijo, ECDC pa samo za starejše od 18 let.
Glede na zadnje podatke, ki jih izvajalci cepljenja poročajo v elektronski register cepljenih oseb, je bilo s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 427.449 oseb, z dvema pa 213.453 oseb oz. 10,2 odstotka prebivalcev. V registru je prvič zabeleženo tudi cepljenje s cepivom proizvajalca Johnson & Johnson, ki ga je glede na poročane podatke do zdaj prejelo 58 oseb. Pri cepljenju s tem cepivom za zaščito zadostuje že en odmerek.
Jerala je medtem na Twitterju opozoril še na aktualne podatke, ki jih je objavil Ourworldindata.org. Slovenija je namreč na lestvici držav glede precepljenosti na število prebivalcev močno padla. Gledano za zadnjih sedem dni za nami zaostajata le Nizozemska in Bolgarija, medtem ko je večina Evrope precej spredaj – med najboljšimi so Islandija, Madžarska in Malta.
Jerala ima tudi konkreten predlog, kako pospešiti cepljenje, in sicer da bi starejši od 65 let lahko prišli na cepljenje brez poziva. "In nato, ker ne vemo, koliko bo odziva, začnemo spuščati starost po pet let. Če bo to približno vsak teden, bi do konca junija prišli do 30 let, kar bi bilo ravno prav. Ljudje bi bili precej mirnejši, če bi imeli pred sabo načrt po tednih, kdaj najkasneje pridejo na vrsto, in bi bili brez skrbi, da se vmes vrine še kakšna nova prioritetna skupina," še meni Jerala.
Na zalogi največ doz proizvajalca AstraZeneca
Kot rečeno, je po podatkih NIJZ trenutno na zalogi 157.548 odmerkov cepiva. Med njimi je kar 108.363 odmerkov britansko-švedskega proizvajalca AstraZeneca (237.600 dobavljenih doz in 129.237 porabljenih). Sledijo odmerki proizvajalcev Pfizer in BioNTech, teh je v skladišču 37.947 (473.850 dobavljenih doz in 435.903 porabljenih). Ostaja še 13.269 odmerkov Moderninega cepiva (79.200 dobavljenih doz in 65.904 porabljenih). V Slovenijo je prispelo še 7.800 odmerkov cepiva podjetja Johnson & Johnson.
Še ta teden bo v Slovenijo dobavljenih 70.560 odmerkov cepiva proti covidu-19. Danes prihaja 56.160 odmerkov cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, v četrtek pa pričakujejo 14.400 odmerkov cepiva Moderne, so še pojasnili na NIJZ. Jutri bodo v cepilne centre dostavili 70.000 odmerkov cepiva za cepljenje oseb, starejših od 50 let. V tem tednu bo po napovedih tako realiziranih 85 odstotkov naročil za starejše od 50 let za cepivo Pfizer in vsa naročila za cepivo AstraZeneca. Ta teden cepijo tudi ostale prednostne skupine skladno s cepilno strategijo, vključno z zaposlenimi pri upravljavcih kritične infrastrukture.
Predsednik vlade Janez Janša sicer še vedno vztraja, da nam bo do sredine junija uspelo precepiti 60 odstotkov prebivalstva. "Slovenija je dosegla nekaj več kot četrtinsko precepljenost s prvim odmerkom učinkovitega cepiva zoper covid-19. Glede na najave dobav, ki so za prihodnje tedne relativno optimistične, pa lahko realno računamo, da bomo precepljenost, ki uspešno zaustavlja epidemijo, dosegli nekje v sredini junija," je dejal danes po obisku bolnišnice v Slovenj Gradcu.
S tem se sicer strinja tudi Logarjeva. "Gre za odraslo populacijo, torej 60 odstotkov odraslih ljudi," je izpostavila na današnji novinarski konferenci.
KOMENTARJI (1294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.