Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je popoldne objavil nov zemljevid evropskih držav z aktualnimi epidemiološkimi podatki. Slovenija je že v torek izpolnjevala pogoje za zeleni seznam, a kot kaže, so bili podatki za zahodni del države vendarle preslabi, da bi se namesto oranžno obarvali zeleno.
Ena slovenska statistična regija je namreč v torek še vedno presegala mejno 14-dnevno incidenco, ki znaša 75. To je primorsko-notranjska, kjer je bila v torek 14-dnevna incidenca okužb po podatkih Sledilnika covid-19 77,2. ECDC pa je tako med epidemiološko varna območja uvrstil le vzhodni del Slovenije.
Kaj uvrstitev na zeleni seznam pomeni za potovanja? Bodo zdaj lažja ali bo vse ostalo enako? Andrej Šter, vodja konzularnega sektorja MZZ, je pred dnevi poudaril, da smo uvrstitev med zelene države čakali in si jo zaslužili s trendom padanja števila okužb. To pa pomeni, da bodo za slovenske državljane pri potovanju po državah Evropske unije veljali najugodnejši pogoji. "Kako bo to potovanje videti, pa bodo morale presoditi druge države, ki bodo skladno s svojimi kriteriji odpirale meje za potnike iz zelenih držav. Ta trenutek to pomeni, da potujejo brez kakšnih posebnih dokumentov in po 1. juliju bo to zagotavljalo tako imenovano covidno zeleno potrdilo," je pojasnil.
Vse države, vključno s Slovenijo, se sicer intenzivno pripravljajo na 1. julij, ko se bo začelo izdajati digitalno potrdilo za potovanje, ki bo na območju EU zagotavljalo dokaj preprost prehod meja. Bodo lahko t. i. QR-kodo evropskega enotnega potrdila dobili tudi tisti, ki nimajo urejene digitalne identitete? "Kdor nima kvalifikacije, da bi lahko pridobil elektronsko obliko, bo lahko pridobil natisnjeno obliko, ki je ne bo imel na svojem pametnem telefonu, mu bo pa omogočala enak standard. Pomembno pa je vedeti, da QR-koda prikazuje stanje v trenutku, ko smo si jo naložili na telefon ali natisnili na papir. Če se stanje spremeni, koda ne velja več. To je zlasti pomembno vedeti pri testiranjih, saj je najdaljša uporabnost testa 72 ur," je pojasnil Šter na včerajšnji novinarski konferenci.
IJS: Epidemija še naprej hitro upada
Institut Jožef Stefan medtem v svoji zadnji projekciji ugotavlja, da epidemija še naprej upada. Ocenjeno reprodukcijsko število trenutno znaša 0,50. Da bi preprečili možnost naraščanja bolj kužnih različic virusa (delta), mora R ostati pod 0,6, in sicer ob predpostavki, da je delta različica do 60 odstotkov bolj kužna od dominantne alfe. To nam bi lahko ob hitrem poteku cepljenja predvidoma uspelo, pravijo na IJS.
Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko 14-dnevna incidenca okužb padla pod 25 v začetku julija, še ocenjujejo.
Pogoji vstopa v Slovenijo
Vlada je sprejela nov odlok o spremembah in dopolnitvi Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo. Novost so dokazila za prehod meje za osebe, ki prejmejo cepivo dveh različnih proizvajalcev, poleg tega pa je vlada spremenila seznam držav.
Vlada je sicer že 19. junija spremenila pogoje vstopa v Slovenijo. Dodatno je uvedla t. i. oranžni seznam, na katerem so vse države, ki niso izrecno navedene na zelenem, rdečem ali temnordečem seznamu. Veljavnost PCR-testa je podaljšala na 72 ur od odvzema brisa, hitri antigenski test pa je veljaven 48 ur.
Iz držav, ki so na zelenem seznamu, lahko sicer osebe v Slovenijo prosto vstopajo, a morajo dokazati, da so najmanj pet dni neprekinjeno bivale na zelenem območju. Ob vračanju z oranžnih območij je potreben pogoj PCT (prebolevniki, cepljeni, testirani). Za prihod iz rdečih in temnordečih držav pa je vlada zaostrila pogoje. Zahteva se predložitev PCR-testa, osebo pa se nato napoti v obvezno 10-dnevno karanteno, ki jo lahko prekine po petih dneh s ponovnim PCR-testom. Karantena in test nista obvezna za osebe, ki so cepljene ali so prebolele covid-19. Ukrep je sicer sprožil veliko nejevolje pri slovenskih turistih, ki so se že pred uveljavitvijo odloka odpravili na počitnice.
Na zeleni seznam držav sta izmed članic EU oz. schengenskega območja po novem dodani Islandija in Madžarska, določena sprememba je pri Nemčiji. Izmed tretjih držav pa so se na zeleni seznam uvrstile nekatere administrativne enote Kitajske, Libanon in ZDA.
Na oranžnem seznamu držav so spremembe pri Italiji in Nemčiji, pri tretjih državah pa ni sprememb. Sprememb tudi ni na rdečem seznamu članic EU oz. schengenskega območja. Z rdečega seznama tretjih držav sta brisani Jordanija, Sveta Lucija, dodane pa Sveti Krištof in Nevis, Uganda in Zelenortski otoki. Oman pa se je iz rdečega preselil med temnordeče države.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.