Organ EU za boj proti goljufijam (OLAF) in Europol sta že začela preiskave. Prav tako je to vprašanje, s katerim se ukvarjajo voditelji držav članic EU.
Po ocenah OLAF je bilo torej na način, ki vzbuja dvom, ponujenih 400 milijonov odmerkov cepiv, katerih vrednost naj bi se gibala vse tja do treh milijard evrov, kot poroča nemška tiskovna agencija. Ni pa natančno znano, ali gre sploh za pravo cepivo. Lahko je tudi "slana voda v majhnih steklenicah," svarijo.
Nemški Bild je poročal, da je pred nekaj dnevi zasebni ponudnik številnim vladam ponudil 100 milijonov odmerkov cepiva britansko-švedskega proizvajalca AstraZeneca - in to kar po elektronski pošti.
Človek, ki je pred tem že ponudil zaščitno opremo v bitki z epidemijo novega koronavirusa, je že bil znan nemškim oblastem, predstavljal pa se je kot posrednik.
Vlade so sicer seznanjene z nevarnostmi ponarejenih cepiv proti covidu-19. Interpol je že lani izdal opozorilo, naj se "pripravijo na mreže organiziranega kriminala, ki bodo začele izkoriščati potrebe po cepivih proti covidu-19". "Vlade se pripravljajo na množično cepljenje, kriminalne združbe pa na to, da se prebijejo v dobavno verigo," je opozoril generalni sekretar Interpola Jürgen Stock.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.