Prvi protikoronski paket, ki je v veljavo stopil aprila, je vseboval določilo, da je plačilni rok 60 dni, kadar je upnik javni organ. In da ta rok za plačila ostane v veljavi še eno leto po razglasitvi konca epidemije. To bi pomenilo do sredine prihodnjega maja.
A z oktobrom se je zadeva spremenila. Nov paket, nova pravila, bi lahko zapisali. V 31. členu so namreč določili, da se omenjeno določilo ne uporabi, ko dolžnik ni gospodarski subjekt.
Med tistimi, ki bodo najbolj občutili posledice te odločitve, so starši majhnih otrok, ki bodo morali ta in naslednji mesec nepričakovano plačati kar dve položnici za vrtec: redno in tisto izpred dveh mesecev, ko so jim plačilo – v skladu z zakonom – odložili. Ta mesec jih tako čakata položnici za avgust in oktober, prihodnji pa za september in november.
Podobno je, na primer, s plačilom komunalnih prispevkov.
Na ministrstvu za izobraževanje pojasnjujejo, da je bil 60-dnevni plačilni rok prvenstveno ukrep za ohranjanje likvidnosti podjetij. "Vrtci so imeli na podlagi tega ukrepa hude likvidnostne težave, saj niso mogli zagotavljati likvidnosti za poplačilo vseh obveznosti do dobaviteljev in zaposlenih. Ukrep na dolgi rok ogroža njihovo solventnost, saj morajo svoje obveznosti do dobaviteljev poravnavati v 30 dneh, obveznosti do zaposlenih pa do 5. dne v mesecu za pretekli mesec, medtem ko prejmejo plačilo terjatev šele po 60 dneh," so zapisali.
In cinično dodali: "Epidemija koronavirusne bolezni finančno ni prizadela vseh staršev, predvsem pa jih ni prizadela enako. Starši, ki so se zaradi epidemije znašli v finančni stiski, se bodo z vrtcem zagotovo lahko dogovorili, kako prebroditi to vmesno obdobje. Pri tem se bodo lahko obrnili tudi na center za socialno delo in na podlagi 31. člena Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev zaprosili za znižanje plačila vrtca, ki bo ustrezalo njihovemu dejanskemu socialnemu in materialnemu položaju družine."
31. člen Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev
(1) Center za socialno delo lahko v izjemnih primerih pri določitvi znižanja plačila vrtca na podlagi podatkov iz uradnih zbirk podatkov in drugih podatkov poleg dohodka in premoženja, ki ga določa ta zakon, ter drugih pogojev, ki jih določajo predpisi, ki urejajo vzgojo in izobraževanje, upošteva tudi druga dejstva in okoliščine, ki odražajo dejanski socialni in materialni položaj vseh oseb, zaradi česar bi plačilo vrtca ogrozilo socialno varnost oseb ali iz drugih pomembnih razlogov, in določi nižje plačilo programa za vrtce, kot je določeno v 24. členu tega zakona.
(2) Center za socialno delo ob odločitvi o znižanju plačila vrtca posebej opredeli razloge za neugoden socialni in materialni položaj osebe, na katere oseba ob uveljavljanju pravice iz javnih sredstev ne more vplivati, jih pa je pripravljena s strokovno pomočjo centra za socialno delo začeti odpravljati, in se z njo dogovori o njihovem odpravljanju v dogovorjenem roku in na dogovorjen način.
Pravica do znižanja plačila vrtca se prizna s prvim dnem naslednjega meseca po vloženi vlogi, kar pomeni, da "dobronamerni" nasveti ministrstva Simone Kustec vsaj za ta mesec staršem ne koristijo več.
Anita Ogulin: Najranljivejše je treba razbremeniti stisk in negotovosti
Za komentar smo prosili predsednico Zveze prijateljev mladine (ZPM) Ljubljana Moste-Polje Anito Ogulin, ki poudarja, da je treba ob sprejemanju ukrepov razmisliti tudi o posledicah in rešitvah za najranljivejše. "Treba jih je razbremeniti zares velikih stisk in negotovosti, tudi kar zadeva njihovih plačil obveznosti, ki jih ne zmorejo. Zato pozivamo vse javne službe, da so solidarne in omogočajo vsaj nekakšno minimalno obročno plačevanje zaostalih obveznosti. Hkrati prosimo, naj v tem času ne zaračunavajo zamudnih obresti in ostalih dodatnih stroškov," je zapisala. Pristojne službe pa bi morale v tem času najti hitro pomoč za tiste, ki zares nimajo sredstev niti za osnovno preživetje, dodaja. "Naša pobuda ob tem zapletu je, da se takoj odzivajo centri za socialno delo in omogočijo izredno denarno socialno pomoč, saj drugega izhoda ti ljudje preprosto nimajo."
Ljudem, ki se znajdejo v finančni stiski, predlaga, naj se čim prej obrnejo na centre za socialno delo, ob tem pa dodaja, da so jim vedno na voljo tudi v nevladnih organizacijah.
Spomnila je tudi, da na ZPM Moste-Polje že šest let pozivajo pristojne organe v državi, naj vzpostavijo poroštveni sklad, ki bi prav v takih primerih ljudem omogočal takojšnjo pomoč. "Gre za vzpostavitev poroštvenega sklada države, namenjenega ureditvi moratorijev na plačila najemnin, kreditov za rešitev osnovnega stanovanjskega problema ter stroškov vode, elektrike in ogrevanja. Moratorij bi moral biti zagotovljen v prehodnem obdobju socialne ogroženosti družin, ki nastopi zaradi izgube zaposlitve, smrti v družini ali drugega izrednega dogodka. S tem ukrepom bi družinam omogočili, da v določenem obdobju poskusijo rešiti nastali položaj brez strahu pred izgubo bivališča. Porok za obveznosti, ki v tem času nastanejo in jih ob neuspeli rešitvi situacije družina ne more povrniti, je država prek poroštvenega sklada. Trajanje moratorija se mora omejiti na največ 3 leta in je povezano z aktivnim iskanjem zaposlitve. Družini oziroma posamezniku se v obdobju moratorija pomaga s pripravo finančnega sanacijskega načrta za trenutno krizno obdobje ter za obdobje po kriznem obdobju. Tako se opolnomoči posameznika oziroma družino in omogoča njihovo aktivno legitimacijo."
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.