"Ne trdimo, da tudi ta panoga ni utrpela posledic uvedbe posebnih razmer kot marsikatere druge, ki so jim namenjeni splošni ukrepi spodbud države. Popolnoma je ohromljen avtobusni promet, namenjen turizmu, dva meseca so stali avtobusi javnega prevoza," so uvodoma zapisali v Sindikatu delavcev in prometa (SDPZ).
Opozorili pa so, da je povprečna plača v panogi kljub dejstvu, da podjetja veliko prispevajo k bruto domačemu proizvodu, ena najnižjih v Sloveniji. "Gre za panogo, kjer država že leta izgublja milijone vplačil v zdravstveno, pokojninsko in ostale blagajne, saj je večinska praksa avtoprevoznikov ustni dogovor plačila na kilometer, nato goljufiv prikaz minimalne plače, preostali znesek pa se nakaže v obliki povračila stroškov," so navedli v sporočilu.
Dodatno poklicno zavarovanje delavcem plačujejo le redka podjetja, čeprav so k temu zakonsko obvezana. Vsak delodajalec s tega naslova letno prihrani 1500 evrov na račun pokojnine delavca. V sindikatu ocenjujejo, da pogoje za vplačilo zneskov izpolnjuje več kot 20.000 ljudi, kar pomeni vsaj 30 milijonov evrov letno. Država je do zdaj delavce napotila na individualne tožbe, ki pa jih je malo, so izpostavili v sindikatu.
"Gre za panogo, kjer dnevno prejemamo plačilne liste voznikov, ki nam kažejo, kako je na plačilni listi sicer prikazano izplačilo kriznega dodatka iz interventnega zakona, za enak znesek pa so zmanjšana povračila stroškov. Na avtoprevoznike tako ne vpliva niti povišanje dnevnic niti minimalne plače, prav tako ne zakonsko določeno izplačilo dodatka. Vozniku se ne pozna nič. In te voznike bi zdaj delodajalci poslali, da izvajajo motenje prometa po Sloveniji, da bo delodajalec pridobil dodatno ugodnost? Če kdo, so delavci tisti, ki bi morali že davno dvigniti svoj glas," so opozorili.
Izpostavili so še, da so vozniki tovornih vozil tudi v času koronavirusne krize dnevno prehajali državne meje, da so prebivalcem zagotovili hrano in druge dobrine. Ministrstvu za infrastrukturo se vključitev predstavnikov zaposlenih v krizno delovno skupino kljub vsemu ni zdela potrebna, so dodali.
Z infrastrukturnim ministrom Vrtovcem še iščejo rešitve
Prevozniki iz sekcije za promet pri OZS so večkrat opozorili, da bodo ob neupoštevanju njihovih zahtev protestirali. Osrednje zahteve prevoznikov, ki opravljajo turistične prevoze, so zagotovitev finančnih sredstev SID banke, podaljšanje veljavnosti pogodb za posebne linijske prevoze in nadomestila za izvajalce občasnega prevoza, ukrepi iz prvega in drugega paketa ukrepov pa naj za sektor občasnega prevoza potnikov veljajo do konca leta.
Z ministrom za infrastrukturo Jernejem Vrtovcem pogovore nadaljujejo, a po besedah predsednika sekcije Petra Piška rešitve še niso našli. Pišek je zadovoljen z delom ministra, ki prevoznike, kot je ocenil, razume, vendar pa bodo morali v nujnost ukrepov prepričati tudi gospodarskega ministra Zdravka Počivalška in finančnega ministra Andreja Širclja.
"Mi imamo že sklepe pripravljene, saj smo imeli korespondenčno sejo upravnega odbora, ki je sklepe soglasno potrdil, in gremo naprej. Če se danes ne bomo dogovorili, bo upravni odbor jutri začel priprave na protest," je dejal Pišek. Kdaj bi ta lahko potekal, še ni razkril, dejal pa je, da bodo pri vztrajanju s protestom brezkompromisni. Prevozniki si sicer po njegovih besedah iskreno želijo dogovora.
"Avtoprevozniki so posegli po ultimatih in izsiljevanju"
Na ministrstvu zatrjujejo, da od prvega dne epidemije s predstavniki avtoprevoznikov vodijo odprt dialog glede njihovih problemov, zato obžalujejo, da so v zadnjih dneh posegli po "ultimatih in izsiljevanju". Kot so povedali na ministrstvu, je vlada avtoprevoznikom prisluhnila in priskočila na pomoč tako v prvem in drugem kakor tudi v tretjem protikriznem paketu, v katerem so zagotovili sredstva v višini 10 milijonov evrov povratnih sredstev preko SID banke ter podaljšali ukrep povračila nadomestila čakanja na delo.
Vrtovec je ob tem danes opravil pogovor s predstavniki avtobusnih prevoznikov, ki opravljajo turistične prevoze, so še navedli na ministrstvu. "Gre za segment, ki je v času epidemije najbolj prizadet, saj so avtobusni turistični prevozi še dandanes popolnoma ustavljeni. Minister verjame, da poleg turističnih vavčerjev za vse državljane, lahko najdemo še dodatne rešitve v prid avtobusnim prevoznikom, ki opravljajo turistične prevoze," so dodali.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.