Na dnevni tiskovni konferenci vlade, kjer govorijo o aktualnem stanju v povezavi z novim koronavirusom, je nastopil tudi minister za kulturo Vasko Simoniti. Dejal je, da meni, da so vse ukrepe, ki jih je ministrstvo predlagalo za vključitev v prvi koronazakon, uspeli uveljaviti. "Sprejeli smo takšne ukrepe, da so javni zavodi, ki so pretežno financirani s strani države, ostali bolj ali manj nepoškodovani. Zagotovljeno jim je neprekinjeno delovanje, seveda v okviru omejitev, ki obstajajo," je povedal Simoniti.
Dejal je, da so tudi na področju društev in nevladnih organizacij zagotovili, da imajo zaposleni ustrezno nadomestilo. "Samozaposleni so poleg plačanih dajatev dobili tudi temeljni dohodek, verjamem pa, da bodo tudi delno samozaposleni prejeli to izplačano," meni kulturni minister. Nadomestilo bodo prejeli tudi verski uslužbenci. Izpostavil je, da sta gostinska in storitvena dejavnost oproščeni plačila RTV prispevka, saj jima je onemogočeno normalno delovanje.
"Upam, da smo zagotovili vsaj tisto osnovo, ki onemogoča, da bi bil kdorkoli bolj grobo prizadet in da bi dejavnost na kateremkoli področju ugasnila, ampak obratno: ko bo prišlo do popolne sprostitve oziroma odstranitve bolezni, da bo omogočala ponovno delovanje in zagon na področju kulture in umetnosti," je še dodal Simoniti.
Odprtje galerij, muzejev in knjižnic v začetku maja?
"Jaz vam ne morem obljubiti danes, da se bodo jutri ali v nekaj dneh odprli javni zavodi," je povedal Simoniti. Je pa dejal, da bi morda lahko v prihodnjih dneh oziroma v začetku maja začeli odpirati galerije, muzeje in knjižnice, seveda odvisno od priporočil stroke.
Dejal je, da v primerjavi z drugimi državami v ničemer ne zaostajamo. "Če pogledamo sosednjo Avstrijo, bodo ukrepe sproščali šele v sredini maja, recimo odprtje muzejev," je dodal.
V času krize je izpostavil umetnike, ki so svojo dejavnost nadaljevali s pomočjo interneta ter dodal, da so nekateri založniki prodali celo več knjig v tem času kot na prejšnjem knjižnem sejmu.
Glede napovedi, da ministrstvo ne bo spoštovalo sklenjenih pogodb in izvajalcem izbranih medijskih projektov ne bo zagotovilo obljubljenega financiranja v celoti, na kar so z vprašanji opozorili predvsem novinarji radijskih programov posebnega pomena, recimo Koroškega radia, je minister dejal, da noben izmed medijev ni ogrožen: "Ko bodo posamezni prizadeti mediji podali zahtevke po izplačilu z dokazili, bomo izplačali zahtevke v znesku do 30 odstotkov." Dodal je, da bo do rebalansa zagotovo prišlo, saj bo v skladu z novo finančno situacijo treba ponovno pregledati vse sklenjene pogodbe. Opozorila nekaterih medijev, da jim grozi propad, pa je označil za pretirana z besedami: "Če bi primerjali tekste iz leta 2012, so bili enako dramatični, pa so vsi ti mediji še vedno tu."
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.