V Sloveniji smo včeraj uradno potrdili prvi primer indijske različice koronavirusa B.1.617, in sicer pri osebi, ki naj bi pripotovala iz Indije. To dvojno mutirano in bolj nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila.
Direktor NIJZ Milan Krek je na vladni novinarski konferenci dejal, da je bila oseba, pri kateri so potrdili novo različico, od vstopa v državo v karanteni. "Morda se je s tem virusom okužila še ena oseba, gre za sorodnika." A tega za zdaj ne morejo potrditi, tudi v zadnjem obdobju sledenja, v zadnjem tednu, novih primerov te različice niso zabeležili, je poudarila Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Okužena oseba je sicer po podatkih direktorice NLZOH bolezen prebolela v blagi obliki.
Poudarila je, da se pregleduje velik del vzorcev, "če bi se okužba širila, bi to zaznali". Celoten sistem je narejen tako, da vsakega novega prišleka ujamemo na začetku, zato ocenjuje, da bomo sposobni v nadaljevanju odkriti nove variante.
Indijska različica je po svetu prisotna že od oktobra lani, v kolikšni meri pa je odgovorna za katastrofalno stanje v Indiji, ki je v zadnjih tednih postala središče svetovne pandemije, pa je težko oceniti.
Izven Indije je ta različica najbolj prisotna v Veliki Britaniji, kjer so zabeležili nekaj več kot 500 primerov. Med njimi smrtnega primera še niso potrdili, zato je prav tako še težko oceniti, ali indijska različica pomeni tudi težji potek bolezni oziroma ali je nevarnejša.
Glede nalezljivosti in širjenja pa so jo na Otoku ocenili kot najmanj toliko nalezljivo kot angleško različico. Rast števila primerov je sicer pri njih dokaj hitra.
Ali se bo indijska različica pri nas uveljavila ali ne, bodo po besedah Žohar Čretnikove pokazali prihodnji tedni. A možnosti za to je, predvsem na podlagi zgolj enega primera, malo. Na to sicer vpliva več faktorjev, od ukrepov, ki veljajo v državi, do precepljenosti in prekuženosti populacije ter samega virusa.
Svetovna zdravstvena organizacija je ravno včeraj sporočila, da so različico B.1.617 doslej zaznali v 44 državah po svetu in v vseh šestih regijah WHO. V ponedeljek pa so to različico označili za skrb vzbujajočo, podobno kot pred tem britansko, brazilsko in južnoafriško.
Angleška različica B.1.1.7 je sicer pri nas izpodrinila vse ostale, je poudarila Žohar Čretnikova. Vseh ostalih različic ni uspelo izpodriniti niti predhodno prevladujoči, kar pomeni, da je angleška pri tem "bolj uspešna". V Sloveniji je dosegla že 97,5-odstotni delež. Druge različice, tudi južnoafriška in brazilska, pa ostajajo zamejene, saj se ob boku angleške ne morejo uspešno širiti.
Presegli pol milijona precepljenih z enim odmerkom
Krek je poudaril, da smo presegli pol milijona precepljenih z enim odmerkom. Gre za približno 24 odstotkov prebivalstva, če pa k temu prištejemo še prebolevnike, pa pridemo do števila 34 odstotkov precepljenega prebivalstva, je dejal. Z dvema odmerkoma pa je cepljenih že več kot 250.000 ljudi, kar predstavlja približno 13 odstotkov populacije.
Obenem je precepljenih 64,7 odstotka zdravstvenih delavcev z enim odmerkom, prebolevnikov v zdravstvu pa je več kot 10.000.
Na cepljenje se je prijavilo 78.000 ljudi, ti bi se lahko precepili že do konca naslednjega tedna, je še dejal Krek. Po njegovem mnenju je cilj precepiti 70 odstotkov prebivalstva realen.
Dodal je tudi, da za zdaj med cepivi še ne moremo izbirati, bi se pa to lahko, ko bodo na voljo tudi večje količine cepiv, spremenilo. Sredi junija bi se že lahko pogovarjali o tem, je dejal Krek.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.