Odbor za zdravila za uporabo v humani medicini (CHMP) Evropske agencije za zdravila EMA je predlagal posodobitev smernic za uporabo cepiva Comirnaty, ki sta ga razvila podjetji BioNTech in Pfizer, s pojasnilom, da vsaka steklenička vsebuje šest odmerkov cepiva. Ob tem določa, kakšne injekcije je treba pri tem uporabiti, da bo v vsaki viali resnično dovolj cepiva za šest doz. "Če so uporabljene standardne brizgalke in igle, iz viale morda ne bo mogoče pridobiti šestega odmerka."
Če po odvzemu petega odmerka v steklenički ne bo ostalo potrebnega 0,3 mililitra cepiva, kolikor mora vsebovati vsak odmerek, je treba vialo in ostalo cepivo zavreči, še določa CHMP. Dodajajo, da združevanje cepiva iz različnih stekleničk, da bi pridobili skupaj 0,3 mililitra, ni dovoljeno.
EMA je s tem zavzela podobno stališče, kot ga je že 31. decembra zavzela Posvetovalna skupina za cepljenje PSC Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V mnenju so zapisali: "Če ob upoštevanju vseh navodil proizvajalca cepiva Comirnaty v viali po odvzemu petih odmerkov ostane cepiva vsaj še za en odmerek, se ta lahko uporabi, ne sme pa se združevati preostankov cepiva iz več vial."
Premier Janez Janša pa je na družbenih omrežjih zapisal, da je s tem šesti odmerek "pod določenimi pogoji uradno omogočen".
Spomnimo, da se je tudi v Sloveniji že takoj po začetku cepljenja z omenjenim cepivom izkazalo, da je v eni steklenički zadostna doza za šest odmerkov cepiva, čeprav je proizvajalec in regulator (torej Evropska agencija za zdravila) določil, da je v stekleničkah pet odmerkov ob pravilnem rokovanju.
Sprememba smernic uporabe pomeni, da je na voljo okoli 20 odstotkov več cepiva, kot so doslej računali. V EU so se sicer številne države pritoževale nad premajhnimi količinami cepiva, odločitev Eme pa bi vsaj do neke mere pripomogla k zadostitvi potreb. Za uspešno zaščito pred covidom-19 mora oseba prejeti dva odmerka cepiva, ki sta ga razvili podjetji Pfizer in BioNTech.
Vodja Evropske agencije za zdravila (Ema) Emer Cooke je sicer danes v Amsterdamu sporočila, da bodo najverjetneje še januarja prižgali zeleno luč za izredno uporabo cepiva proizvajalca AstraZenece za boj proti pandemiji covida-19. To bo tretje cepivo, ki ga bo mogoče uporabljati na območju EU.
Študija potrjuje učinkovitost Pfizerjevega cepiva proti britanskemu sevu
Nemško podjetje BioNTech in ameriški Pfizer sta objavila preliminarne rezultate študije, v kateri potrjujejo učinkovitost cepiva proti sevom novega koronavirusa iz Velike Britanije in Južne Afrike. Cepivo bo tako nudilo zaščito tudi proti trenutnim novim mutacijam.
V študiji, ki sta jo izvedla Pfizer in medicinska univerza v Teksasu, so ugotovili, da je cepivo proti novim sevom učinkovit 95-odstotno. Rezultati potrjujejo domnevno strokovnjakov, da bodo trenutna cepiva učinkovita kljub trenutnim mutacijam virusa. Študijo, ki so jo objavili v četrtek, morajo sicer preveriti še neodvisni strokovnjaki.
Konec prejšnjega leta sta kar nekaj strahu povzročila na novo odkrita seva, ki sta bolj nalezljiva. Začasno so se prekinile povezave z Veliko Britanijo in Južno Afriko, več držav je preventivno zaostrilo ukrepe.
Britanski sev so doslej potrdili že v več kot 20 evropskih državah. Glede na trenutne ugotovitve ta različica novega koronavirusa ni nevarnejša.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.