Pristojni so včeraj, 23. junija, opravili 1222 testov, potrdili pa sedem novih okužb. Trije primeri so iz Kopra, po en pa iz Pirana, Ljubnega, Velenja in Šentjerneja.
V bolnišnicah je zaradi covida-19 sedem oseb, dve sta na intenzivni negi. Število hospitaliziranih je torej naraslo za dva, na intenzivni negi pa je ena oseba več. Skupno imamo v Sloveniji 1541 potrjenih okužb, aktivnih primerov pa je 53. Doslej so opravili 95.387 testiranj.
Po posodobljenih podatkih NIJZ je skupno umrlo 111 bolnikov s covidom-19, naknadno so namreč dobili poročilo še o dveh aprila umrlih bolnikih.
Kot je povedala vodja strokovne skupine vlade za covid-19 Bojana Beović, so novi primeri pri nas posledica vnosov v državo čez meje, največ čez južno mejo. Večina teh primerov je povzročila še dodatne primere v državi oziroma sekundarne okužbe.
Glede na to, da se je povečalo število okuženih, se je nekoliko povečalo tudi število hospitaliziranih. Trije v bolnišnici so aktivno okuženi, drugi pa so hospitalizirani, ker zdravljenje traja dolgo.
Beovićeva: Potovanja na Hrvaško glede na podatke ne odsvetujem
Situacija na Hrvaškem je po besedah Beovićeve približno primerljiva s Slovenijo. Problem pri njih predstavlja predvsem majhno število opravljenih testov, zato obstaja možnost, da je še kakšno žarišče, ki je neodkrito. Nevarnost, da se okužimo tam, je približno enaka kot pri nas. Zaradi tega potovanja na Hrvaško ne odsvetuje, "kot državljanka in človek, ki živi v Sloveniji" pa misli, da bi lahko kakšen dopust na Hrvaškem letos izpustili.
Zaradi turizma sicer lahko nastane gneča, prihaja pa tudi do večjega mešanja ljudi iz več držav. Nujno potrebno je, poudarja Beovićeva, da se gneči izogibamo in upoštevamo vse higienske ukrepe. Če zbolimo po povratku z dopusta v drugi državi, je treba čim prej k zdravniku oziroma na testiranje, saj je možnost, da smo se okužili.
Se pa lahko po njenih besedah še tekom poletja zaostrijo ukrepi tudi na slovensko-hrvaški meji, so poročali v oddaji 24UR. "Če bi se zgodilo to, kar se je zgodilo s Srbijo in Bosno, ko smo dobili precej uvoženih primerov. V vsakem primeru gre za dve izhodišči, eno je število bolnikov v določeni državi, drugo je pa seveda frekvenca obiskov Slovencev na Hrvaškem," je dejala.
Kot je povedala, se stroka zavzema za uvedbo prostovoljne aplikacije za sledenje. "Posameznikom bi bilo treba razložiti, da to povečuje njihovo osebno varnost," je dejala Beovićeva. Dodala je, da se zavzemajo tudi za dosledno upoštevanje veljavnih ukrepov, recimo vzdrževanje razdalje v gostinskih lokalih in pa kontrolo na mejah. Želijo pa si tudi ponovne uvedbe nošenja mask v zaprtih prostorih, kar je vlada na današnji seji tudi sprejela.
V UKC Ljubljana se pripravljajo na sprejem večjega števila bolnikov s covidom-19
Kot je povedal direktor največje bolnišnice v državi Janez Poklukar, se bodo v UKC Ljubljana še naprej trudili, da ostanejo trdnjava, ki zdravi paciente s covidom-19. Zaradi spremenjene epidemiološke situacije v Sloveniji v zadnjih 20 dneh se je ponovno sestala skupina za obvladovanje epidemije. Kot je povedal Poklukar, so se pripravili na to, če se poveča število obolelih v bolnišnicah. Velikega navala zaenkrat sicer ne pričakujejo, a morajo biti po Poklukarjevih besedah kot osrednja slovenska bolnišnica pripravljeni na vse in jih "prvi sneg" ne sme presenetiti.
"Prešteli smo bolniške postelje, postelje na intenzivni negi, pa tudi zaloge. Bistveno bolje smo opremljeni kot pred prvim valom epidemije. Pogledali smo tudi, kako je z zdravniki in medicinskimi sestrami. Izkazalo se je, da ta trenutek zmoremo s kadrom, ki ga imamo, če pa bo treba zdravljenju bolnikov s covidom-19 ob povečanem številu okužb nameniti več oddelkov, bo to težje zagotoviti," je pojasnil Poklukar. Če bo treba, bodo za zagotavljanje ustrezne zdravstvene oskrbe urgentnih bolnikov zmanjšali obseg elektivnih programov in premestili kader.
Prav tako se z inštitutom za mikrobiologijo dogovarjajo, da bodo rezultate brisov, če bo treba, imeli na voljo 24 ur na dan. "Če je nekdo sprejet v bolnišnico, je pomembno, da ga lahko v pravem času prepoznamo kot bolnika, ki ima koronavirus," je opomnil.
Kljub večjemu številu okuženih v UKC Ljubljana nadaljujejo enak režim obiskov. Bolnika, ki je hospitaliziran vsaj teden dni, lahko obišče ena zdrava oseba za 15 minut. Obvezno je nositi masko in razkuževati roke.
Omejitev obiskov v Splošni bolnišnici Celje
V Splošni bolnišnici Celje zaradi pojavljanja novih žarišč okužb z novim koronavirusom ponovno omejujejo obiske. Omejitev bo začela veljati v četrtek, poroča STA.
Do preklica so v bolnišnici dovoljeni le obiski bolnikov, ki so hospitalizirani sedem dni ali več, omejitev sedmih dni hospitalizacije pa ne velja za obiske porodnic in hospitaliziranih otrok. Pri porodnicah so dovoljeni samo obiski očetov novorojenčkov, pri otrocih pa le obiski staršev oziroma skrbnikov. Obisk kritično bolnih bolnikov je možen zgolj po dogovoru z odgovornim zdravnikom. Bolnike lahko dnevno obišče ena odrasla oseba, ki mora imeti negativno epidemiološko anamnezo, obisk pa lahko traja največ 15 minut. Obvezna je tudi uporaba zaščitne maske, ki jo morajo obiskovalci nositi ves čas obiska. Vstop v bolnišnico brez zaščitne maske ni dovoljen. Urnik obiskov sicer ostaja enak, še sporočajo iz Splošne bolnišnice Celje.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.