Nemški statistični urad je ocenil, da je bilo nemško gospodarstvo deležno zgodovinskega padca v drugem četrtletju 2020. Ob tem Welt izpostavlja, da se je gospodarstvo začelo krčiti že v prvem letošnjem kvartalu, marca pa da je gospodarstvo moralo v "umetno komo".
Statistični urad ob tem izpostavlja, da je krčenje gospodarstva dvakrat večje od 4,7-odstotnega padca v času finančne krize leta 2008 in 2009. Padec je bil prav tako večji od pričakovanj ekonomistov, ki so napovedovali okrog 9-odstotno krčenje nemškega gospodarstva. V primerjavi z lanskim letom se je tako nemško gospodarstvo skrčilo za 11,7 odstotka.
Posledice karantenskih ukrepov so privedle do zloma zasebne potrošnje, podjetja so prenehala z investicijami, prav tako je obstal izvoz, piše nemški časnik, ki navaja, da je posledice zamrznitve gospodarske dejavnosti ublažila intervencija države. Welt ob tem navaja, da je Nemčija utrpela manjše posledice krize kot denimo nekatere druge države. Med njimi Francija, kjer naj bi se gospodarstvo skrčilo za 15 odstotkov, Italija (14 odstotkov) in Španija (16 odstotkov).
Manjši padec v primerjavi z ostalimi državami pa ima svojo ceno. Država je namreč za pomoč gospodarstvu ob 156 milijardah evrov namenila še dodatni 130-milijardni stimulativni paket, ki naj bi po besedah finančnega ministra Olafa Scholza zagotovil preboj iz krize.
Ob tem je Nemčija ustanovila 600-milijardni reševalni sklad in zagotovila državne garancije v višini 400 milijard evrov, s čimer zvezna vlada jamči za posojila, ki so jih v času krize najela majhna podjetja.
Rast brezposelnosti
Ob poslabšanju ekonomske situacije je močno narasla tudi brezposelnost. Nemška zvezna agencija za zaposlovanje je sporočila, da je bilo julija 2,91 milijona brezposelnih, kar je 635.000 več kot v enakem obdobju lani. Ob tem opozarjajo, da se je stopnja zviševanja brezposelnosti zmanjšala. Del zaslug gre pripisati ukrepom o skrajšanem delovnem času, ugotavljajo pri agenciji.
Ekonomisti opozarjajo, da so vse napovedi za prihodnost precej negotove, saj je težko oceniti posledice krize, ki je v več pogledih edinstvena, hkrati pa je svetovno gospodarstvo bolj prepleteno kot v preteklih obdobjih in krizah.
Nekateri strokovnjaki sicer predvidevajo, da bo gospodarstvo v drugi polovici leta okrevalo, drugi, bolj črnogledi, pa napovedujejo drugi val krčenja svetovne ekonomije.
Kot že omenjeno, so nekateri ekonomski kazalniki spodbudni. Ifo je pred dnevi objavil presenetljivo dobre napovedi za Nemčijo, predvsem na področju izvoza, ob koncu leta pa naj bi bil gospodarski padec nekje med petimi in šestimi odstotki.
Avstrijsko gospodarstvo z rekordnim 12,8-odstotnim padcem
Avstrijski bruto domači proizvod (BDP) je v drugem četrtletju zaradi pandemije covida-19 upadel za 12,8 odstotka, kar predstavlja največji padec gospodarske aktivnosti na letni ravni po drugi svetovni vojni. Avstrijski inštitut za gospodarske raziskave (Wifo) je skoraj polovico padca pripisal padcu v trgovini, storitvah, transportu in turizmu.
V drugem četrtletju sta zaradi ukrepov za zamejitev širjenja okužb z novim koronavirusom občutno upadli domača potrošnja in tudi mednarodna trgovina. Velik padec BDP so nekoliko ublažili finančni, telekomunikacijski in nepremičninski sektor. Ekonomisti menijo, da bo Avstrija letos beležila sedemodstotni padec gospodarstva, prihodnje leto pa naj bi BDP porasel za več kot štiri odstotke.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.