Pristojni manjšo obremenitev od pričakovane na mejnih prehodih s Hrvaško, ki jo je Slovenija uvrstila na rdeči seznam, pripisujejo več razlogom. Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je ocenil, da se je tranzit slovenskih potnikov najverjetneje prerazporedil pretekli teden, nekateri dopustniki pa se bodo najbrž odločili za karanteno.
"Verjetno preobremenitev na mejnih prehodih ni bilo, ker smo najave o možnosti uvrstitve Hrvaške na rdeči seznam začeli že prejšnji konec tedna, vrnitve naših državljanov pa so se razporedile čez prejšnji teden," je danes ocenil minister Hojs.
Prav tako predvideva, da se bodo nekateri, predvsem tisti, ki niso vezani na šolske ali službene obveznosti, odločili, da nadaljujejo dopust in ob prihodu v domovino odidejo v karanteno.
Kot je še dejal, je možno tudi, da je bilo na Hrvaškem manj Slovencev, kot je bilo sprva ocenjeno. Ocena o 150.000 slovenskih turistih pri naših južnih sosedih je bila po Hojsovih besedah očitno pretirana. Natančnih podatkov o trenutnem številu Slovencev na Hrvaškem na ministrstvu sicer nimajo, se pa ocene gibljejo okoli 50.000. Hrvaška turistična skupnost medtem ocenjuje, da na Hrvaškem dopustuje približno 45.000 slovenskih državljanov.
Minister je še zagotovil, da so policisti na mejnih prehodih pripravljeni na povečan promet, za katerega pričakuje, da se bo proti večeru vendarle nekoliko povečal, in na začetek izdajanja karantenskih odločb. Te potnikom izročijo kar na mejnih prehodih, saj jih elektronsko na daljavo pripravljajo zaposleni na ministrstvu na zdravje. Povprečni čas izdaje odločbe na meji je od 12 do 14 minut. V nedeljo so po Hojsovih navedbah izdali več kot 800 karantenskih odločb potnikom, ki so se v Slovenijo vrnili iz držav z rdečega seznama, kot sta Srbija ter Bosna in Hercegovina.
Na mejnem prehodu Gruškovje prehod meje poteka na treh vstopnih kolonah, čakalna doba pa je zanemarljiva, pravijo na tamkajšnjem mejnem prehodu. Vseeno ljudi pozivajo, naj se na pot iz Hrvaške odpravijo čim prej, saj se lahko sicer zgodi, da bodo na mejni prehod prišli prepozno, torej po polnoči. Razmere v prometu so namreč nepredvidljive in lahko se znajdejo v koloni, še opozarjajo pristojni.
Je pa promet na mejnem prehodu Gruškovje danes manjši od pričakovanega. Policisti menijo, da je lahko to posledica tega, da so se ljudje odpravili na druge mejne prehode ali pa da bodo na prestop meje čakali do zadnjega trenutka. Ob tem dodajajo, da imajo na voljo dovolj sodelavcev, da lahko v primeru gneče odprejo vse steze mejnega prehoda.
Prehod je včeraj v obe smeri prečkalo 10.000 vozil. Podatka, koliko je na Hrvaškem še Slovencev, sicer policisti MMP Gruškovje nimajo. Po nekaterih ocenah naj bi pri sosedih dopustovalo še 70.000 Slovencev, gnečo pa pristojni še vedno pričakujejo predvsem na mejnih prehodih Gruškovje, Jelšane in Dragonja.
Tudi na Primorskem je mirno. Kot je povedal predstavnik Policijske uprave Koper Jure Griljc, so razmere na njihovem območju popolnoma normalne oz. je prometa za to obdobje celo nekoliko manj kot po navadi. Griljc to pripisuje dejstvu, "da so ljudje resno vzeli opozorila vlade in se očitno že predčasno vrnili".
O posebnostih ne poročajo niti z območja PU Murska Sobota, kjer promet na mejnih prehodih Petišovci, Gibina, Razkrižje in Hotiza poteka nemoteno. V Petišovcih potniki v državo vstopajo na eni vstopni stezi, po potrebi tudi po dveh, med potniki pa prevladujejo državljani Slovenije.
Potem ko je bilo v preteklih dneh slišati tudi ideje, da nameravajo zamudniki, da bi se izognili karanteni, v Slovenijo vstopiti prek Madžarske ali Italije, so pristojni poudarili, da to ne bo mogoče. "Tudi kdor bo prišel iz Madžarske, bo pokazal papir, kajti moramo se prepričati, da ne prihaja iz Bosne," je notranji minister Aleš Hojs dejal za TV Dnevnik.
KOMENTARJI (982)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.