Pandemija je povzročila veliko človeških žrtev in v poldrugem letu prizadela vsa področja družbe, od zdravstva, šolstva, gospodarstva in kulture do znanosti, so dejali na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) in opozorili, da se soočamo s širjenjem neznanstvenih trditev, ki so imele za posledico nezaupanje v cepljenje.
Gre že za drugi poziv k cepljenju, ki ga je pripravil SAZU, prvega so objavili januarja. "Ker precepljenost ne dosega številk, ki bi si jih vsi želeli, je potrebno, da se še enkrat oglasimo," je uvodoma dejal predsednik SAZU Peter Štih.
Poudaril je, da je cepljenje ključno za to, da bomo dobro pripravljeni na jesen. "Dobro znano je, da se nam približuje naslednji val, kako ga bomo preživeli, je v veliki meri odvisno od tega, kako bomo precepljeni," je dejal Štih in dodal, da si nihče ne želi, da bi se ponovil lanski scenarij z zaprtimi šolami in javnim življenjem. "V imenu znanosti priporočamo, da se čim prej in v čim večjem številu cepite," je še dejal.
Jerala: Za 70-odstotno precepljenost bi morali cepiti 100.000 oseb na teden
"Med znanstveniki, ki se spoznajo na to področje, ni nobene dileme glede tega, da je cepljenje učinkovito in nas lahko ponese iz krize," je dejal izredni član SAZU in biokemik Roman Jerala in dodal, da je Slovenija na prelomni točki, saj imamo v državi dovolj cepiva.
Pojasnil je, da bi morali, da bi do jeseni dosegli 70-odstotno precepljenost, tri mesece cepiti 100.000 oseb na teden. "Ko se bo delta tu razširila, ne bomo morali vseh cepiti v enem mesecu". Trenutno sicer uporabijo okoli 60.000 odmerkov na teden. "Najbolj zaostajamo pri prvem odmerku, smo daleč pod evropskim povprečjem," je še dodal in ljudi znova pozval, naj se odločijo za cepljenje.
Dodal je, da je bilo po svetu razdeljenih že 3,2 milijarde odmerkov cepiv, 350 milijonov odmerkov znotraj EU. "Za vsa cepiva se je izkazalo, da so se stranski učinki pokazali, če so se pokazali, v roku dveh mesecev," je dejal in dodal, da zato res ne vidi razloga, da bi na cepljene še čakali.
K cepljenju je znova pozval predvsem starejše, ki spadajo v ranljivejšo skupino. Necepljenih je še pol milijona starejših od 50 let, je dejal in pojasnil, da je umrljivost pri starejših resnično večja. "Upam, da bo javnost poslušala znanost," je še dejal.
"Delta različica je že v Sloveniji, med poletjem se bo zaradi novih vnosov še bolj razširila," je menil in dodal, da bi moralo biti tudi zato nošenje mask v notranjih prostorih še naprej obvezno. Pravi, da bo nošenje mask v notranjih prostorih ob ponovnem valu okužb neizogibno in da bi bilo lahko zato v primeru, da maske nekaj časa ne bi bile več obvezne, ponovno navajanje nanje problematično.
Poklukar: Padli bomo, če ne bomo znali izkoristiti tega, kar nam je dala znanost
"Ne glede na dobre epidemiološke podatke v zadnjem času je stanje resno," je dejal minister za zdravje Janez Poklukar in pojasnil, da se je v tem tednu število okužb nekoliko povišalo, s tem pa je zraslo tudi reprodukcijsko število R. Razlog za ponovno povišanje okužb vidi v prihodu nove delta različice virusa. "Za delta različico v 99 odstotkih zbolevajo ljudje, ki niso cepljeni ali pa niso polno cepljeni," je dodal.
"Odkar imamo epidemijo, so nam dali raziskovalci novo luč. Novo priložnost, da zaživimo tako, kot je bilo pred epidemijo," je dejal in dodal, da bomo padli, če ne bomo znali izkoristiti tega, kar nam je dala znanost. "Dala nam je cepivo," je še povedal in dodal, da za pozivom, naj se cepimo, stoji vsa znanost.
Minister Poklukar je dejal, da vlada v najširšem možnem obsegu posluša predloge strokovne skupine. "Dejstvo pa je, da smo se v zadnjih 16 mesecih naučili, da moramo za obvladovanje epidemije skoraj dnevno prilagajati določene ukrepe." Dodal je, da si želijo, da bi ukrepe lahko spreminjali redkeje, jih pa morajo tudi z vidika odločitve ustavnega sodišča preverjati praktično tedensko.
Spomnil je tudi, da so že pred desetimi dnevi opozarjali, da zaradi nove variante virusa prihajamo v obdobje, ko se bo neko postopno sproščanje ukrepov verjetno ustavilo oz. bo ključno to, kar tudi stroka poudarja vse od pomladi: izvajanje in upoštevanje protokola PCT. "Bolje kot bomo ta protokol izvajali, manj bo drugih ukrepov," je poudaril minister.
Tatjana Avšič - Županc: Prednosti cepljenja presegajo morebitne stranske učinke
"Prednosti cepljenja presegajo morebitne stranske učinke, ki jih cepljenje potencialno lahko prinese," je prepričana strokovnjakinja s področja virologije in imunologije Tatjana Avšič - Županc. "Ljudje se lahko okužijo tudi po cepljenju, a ti ljudje nimajo hudega poteka bolezni. S cepljenjem tako prihranimo veliko težav, ki bi pri prebolevanju bolezni nastopile, če ne bi bili cepljeni," je dejala.
"Pri okužbah, ki se prenašajo s človeka na človeka, in je človek edini vir okužbe, je cepljenje še posebej pomembno in ima posebej velik učinek," je dejala in dodala, da s precepljenostjo zmanjšamo vir okužbe, ki je v ljudeh, če niso cepljeni. "Odrasli, predvsem pa razumni posamezniki, smo odgovorni za svoje zdravje. Zdravje bi moralo biti za vse pomembna vrednota," je dejala.
Serša: Medicinska stroka podpira cepljenje
"Medicinska stroka podpira cepljenje," je dejal tajnik razreda za medicinske vede SAZU Gregor Serša in pojasnil, da je precepljenost prebivalstva zadostna za kolektivno zaščito v naši družbi. Zadostno precepljenost lahko po njegovem mnenju dosežemo z zavedanjem pomena zaščite.
"Ves čas epidemije se pojavljajo tudi skeptični pogledi tistih, ki menijo, da cepiva niso varna. Mislim, da je medicinska stroka, ki je podvržena zelo strogim pravilom. Nad vsemi bedi Evropska agencija za zdravila, ki skrbi za dosledno evalvacijo in učinkovitost vseh zdravil tudi teh cepiv," je razložil in pozval: "Delujte odgovorno do sebe in okolice, pojdite se cepit."
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.