Vodje poslanskih skupin in predsednik DZ Igor Zorčič so se po pojavu primera okužbe s covidom-19 v DZ, po katerem je nekaj poslancev LMŠ v karanteni oz. samoizolaciji, posvetovali glede izvedbe izredne seje, na kateri bodo na zahtevo štirih opozicijskih strank odločali o delu in odgovornosti ministra Aleša Hojsa.
V LMŠ so namreč v torek, ko so javnost obvestili o okužbi strokovne sodelavke poslanske skupine, izrazili pričakovanje, da bo manjkajočim poslancem v skladu z novimi rešitvami v poslovniku DZ omogočeno glasovanje na daljavo.
Izredna seja za interpelacijo je bila glede na predlog dnevnega reda kolegija DZ sprva predvidena za ponedeljek, 14. septembra, a so se zdaj dogovorili, da bo nekaj dni pozneje, da zagotovijo vse tehnične pogoje za sodelovanje poslancev na seji na daljavo. O datumu seje bo sicer dokončno odločil kolegij predsednika v petek.

Kot je znano, so interpelacijo Hojsa LMŠ, SD, Levica in SAB 9. junija vložile zaradi odločitve ministrstva, s katero je odpravilo prepoved koncerta za nekatere spornega hrvaškega glasbenika Marka Perkovića Thompsona v Mariboru. Hojs je v odgovoru, ki ga je DZ prejel 24. junija, očitke o nepravilnostih zavrnil.
Pričakovati je, da ga bo koalicija z izjemo nekaj poslancev DeSUS podprla. Hojs se je namreč danes zaradi podpore na interpelaciji sestal s poslanci DeSUS. Kot je povedal v izjavi novinarjem po seji vlade, ima podporo dela poslancev te stranke, dela pa ne. Ponovno jim je predstavil razloge, zakaj meni, da v primeru koncerta Thompsona notranje ministrstvo ni naredilo nič drugače kot je povedalo sodišče. "To razumejo. Jasno pa je, da nasprotujejo nastopom ustaških zvezdnikov v Sloveniji, kar razumem," je dodal Hojs. Koliko glasov te stranke bo prejel, bodo po njegovih navedbah videli na glasovanju. Po njegovem mnenju je gotovo težava, če ima koalicijska stranka različna videnja o programu in zavezah koalicije. "A pri tako ideološki interpelaciji, kot je ta, ne vidim takih težav," je dodal zaradi neenotne podpore DeSUS.
Začasni zastopnik DeSUS Tomaž Gantar je danes glede podpore poslanske skupine Hojsu povedal, da se o tem še niso pogovarjali, a se bo s poslanci sestal.
Hojs je sicer po hišnih preiskavah glede nabav medicinske in zaščitne opreme konec junija premierju Janezu Janši poslal odstopno izjavo, a ta o odstopu ni obvestil državnega zbora. Pozneje je pojasnil, da je Hojsa prosil, naj z odločitvijo o odstopu počaka in še enkrat premisli, dokler ne bo nove rešitve. "Povedal sem mu, da bom ostal do interpelacije, kaj bo potem, pa se bomo pogovarjali po interpelaciji," je danes dejal Hojs.
Šarec po testiranju sporočil: Zdrav sem
Potem ko so zaradi stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, odločbe o karanteni dobili štirje poslanci LMŠ, štirje pa so se odločili za samoizolacijo, se je za testiranje odločil tudi predsednik stranke Marjan Šarec. Danes je na Twitterju sporočil, da je rezultat negativen.
"Pravkar sem dobil izvid testa za covid-19. Sem zdrav," je zapisal.
Kot je znano, so karantensko odločbo že v torek prejeli štiri poslanci LMŠ, po naših podatkih Jerca Korče, Andreja Zabret, Jože Lenart in Igor Pečko. Poslanca Edvard Paulič in Aljaž Kovačič sta dobila zgolj priporočilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), a sta v samoizolacijo odšla preventivno. Včeraj smo izvedeli, da je okužena še ena strokovna sodelavka poslanske skupine, zato sta se za samoizolacijo odločila še dva poslanca, in sicer Nik Prebil ter Tina Heferle.
Po besedah Braneta Golubovića gre pri karanteni za preventivni ukrep, saj so bili vsi omenjeni na sestanku v stiku s strokovno sodelavko, pri kateri so potrdili okužbo. "Vsi poslanci in poslanke so zdravi, ne kažejo nobenih znakov bolezni," je dejal.
Iz SD so včeraj sporočili, da je NIJZ karanteno odredil tudi strokovnemu sodelavcu poslanske skupine njihove stranke. Ta se je takoj po prejetem obvestilu izoliral.
KOMENTARJI (384)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.