Velik projekt, vreden skoraj pol milijona evrov, se začenja le mesec dni pred koncem šolskega leta. Na šolah pa so precej dolgo čakali na navodila ministrstva, na katerega smo tudi naslovili vprašanja glede tega, kdo bo učencem in dijakom delil teste, koliko in kdaj jih bodo prejeli, kdo bo v šoli preverjal, ali so opravili samotestiranje in kakšen je bil rezultat testa.
V odgovoru so zapisali, da se bodo testi razdelili v šolah. To bodo storili učitelji in strokovni sodelavci. "Vodile se bodo evidence o številu predanih testov, prejeli bodo komplet po pet testov in pripadajočo opremo mesečno. Gre za prostovoljnost in preverjanje ni predvideno. Testiranje bo doma in zato pridobivanje soglasij ni predvideno," so še zapisali v odgovoru.
Samotestiranje: dijaki in učenci se bodo lahko testirali enkrat na teden
Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Franca Vindišarja so se po posvetih z epidemiologi, NZLOH, ministrstvom za izobraževanje, ravnatelji ter predstavniki dijakov in študentov strinjali, da morajo storiti vse, da šolanje poteka v šoli. Skupaj z epidemiologi in svetovalno skupino za covid-19 so tako sprejeli odločitev, da se samotestiranje prične še v tem šolskem letu. "Tako se bomo pripravili na morebitno poslabšanje razmer v jeseni, da sistema ne postavljamo takrat, ko nam voda teče v grlo," je dejal.
Začetek samotestiranja dijakov je predviden za ponedeljek. Začetek testiranja v osnovnih šolah še usklajujejo, "ker še urejamo podrobnosti glede postopkov prepakiranja. Nadejamo se, da bi pričeli v začetku junija," je dejal Vindišar. Samotestiranje je predvideno za zadnjo triado osnovne šole. Pred uporabo morajo teste, ki so že na srednjih šolah, skladno z odločbo javne agencije za zdravila, opremiti z navodili. Po informacijah ministrstva so šole to že storile, po potrebi je za pomoč pri prepakiranju predvidena tudi civilna zaščita.
Povedal je, da bo samotestiranje za učence in dijake predvideno vsakih sedem dni. Vsakemu pripada en test tedensko oziroma pet testov na mesecev. "O pozitivnem rezultatu učenec ali dijak oz. njegovi starši nujno obvestijo osebnega zdravnika, ki ga nato napoti na PCR-test." Dodal je, da je samotestiranje odraz medgeneracijske solidarnosti. Kot je povedal, so se odločili, da s samotestiranjem začnejo še v tem šolskem letu. "Tako se bomo pripravili na morebitno poslabšanje razmer v jeseni."
Odpadke, ki bodo nastali pri samotestiranju, je treba odložiti v plastično vrečo za smeti in jo, ko je polna, tesno zavezati. Vsebine vreč se ne tlači, odpadkov se po odlaganju v vrečo ne dotika več. Vrečo je treba namestiti v drugo plastično vrečo za smeti in jo tesno zavezati ter označiti. Postavi se jo ločeno od ostalih odpadkov, kjer ni dostopna otrokom in se jo ločeno hrani vsaj 72 ur, preden se jo odloži v zabojnik za mešane komunalne odpadke, je še pojasnil Vindišar.
Vindišar vse dijake in učence naproša, da k samotestiranju pristopijo odgovorno. "Vsak od nas, tudi mlajše generacije, lahko vplivamo na potek epidemije, na to, kako bo naše življenje potekalo, kje se bomo učili. Samotestiranje je tudi dejanje medgeneracijske solidarnosti," je dejal. Po njegovih informacijah je vzdušje na šolah glede samotestiranja "izredno pozitivno".
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec pa je izpostavil dodatna sproščanja ukrepov v vzgoji in izobraževanju, ki jih omogočajo boljše epidemiološke razmere. Ob upoštevanju priporočil NIJZ in dela v t.i. mehurčkih se lahko znova izvajajo vsi programi, vključno z bivanjem v naravi, dnevi dejavnosti, ekskurzijami, šolo v naravi in plavalnimi tečaji v vrtcih in osnovnih šolah.
Izvedba šol v naravi je možna le v okviru enega oddelka. Šolam priporočajo, da v največji možni meri koristijo nastanitvene zmožnosti centrov šolskih in obšolskih dejavnosti.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.