Neuradno bodo, čeprav smo večkrat slišali, da bodo šolarji v vsakem primeru 12. aprila spet sedli v šolske klopi, o vračanju otrok v šole še razpravljali v četrtek. "Ta trenutek bi prejudiciral odločitev, če bi dal ta odgovor, a vse sile usmerjamo v to smer, da z ukrepi pridemo do točke, da bodo šole odprte," je minister za zdravje Janez Poklukar v oddaji 24UR ZVEČER odgovoril na vprašanje, ali se bodo šole v državi 12. aprila v vsakem primeru odprle.
Medtem ko vladna skupina pregleduje, kako bi spremenila vladni semafor ukrepov, pa morajo starši v teh dneh pretehtati odločitev, ali se bodo njihovi otroci samotestirali ali ne. In na to vprašanje morajo starši srednješolcev šolam odgovoriti do jutri, starši tretje triade osnovnošolskih otrok pa do srede.
Napoved zdravstvenega ministra, da se bodo tudi pri nas, kot v nekaterih drugih državah, npr. v Avstriji, učenci samotestirali, je sicer med starši in ravnatelji sprožila precej razburjenja. O testih in načinu testiranja namreč še vedno ne vedo praktično nič, le to, da naj bi bilo prostovoljno. In na vse te pomisleke je pred našo kamero odgovarjal zdravstveni minister. Ki umirja, da bodo vse podrobnosti pravočasno dorekli in jih sporočili šolam.
"Danes lahko ugotavljamo visoko število pozitivnih prebivalcev glede na prejšnje tedne. Stanje je resno tudi v intenzivnih enotah, v tretjem valu namreč beležimo večji porast v intenzivne enote. Ključno je, da se zavedamo, da so zaradi angleškega seva, ki je bolj kužen, vsi ukrepi še vedno na mestu. Vsem prebivalcem se za upoštevanje zahvaljujem. Ob koncu zaprtja države bomo zato najverjetneje v rdeči, in ne črni fazi," je uvodoma povedal Poklukar.
Vemo, da glede na sedanji semafor v rdeči fazi šolanje poteka na daljavo, opozarja: "A naš glavni cilj je šole odpreti in s tem je zato povezan eden od naših predlaganih ukrepov, to je prostovoljno samotestiranje učencev, ki se periodično ponavlja. Z neinvazivnimi hitrimi metodami testiranja na domu lahko namreč postavimo vzdržni sistem šolstva še naslednjih 11 tednov."
Kot je povedal, se semafor ciljno zato popravlja v smer, da bodo učenci 12. aprila lahko šli v šole: "A da bo to možno, pa kot minister vidim pomembno dodano vrednost v takšnem prostovoljnem samotestiranju. Pomen takšnih testiranj je namreč v tem, da so izjemno dostopni in so lahko ponovljivi. Predvsem v skupinah, kjer se dela v mehurčkih, dokazano prinašajo koristi. Študije to potrjujejo in hitra testiranja prinašajo veliko koristi, predvsem pri prepoznavanju asimptomatskih okužb. Omogoča namreč takojšnje odkrivanje okužbe in s tem prekinitev verige prenosa okužbe."
Kot je še povedal, bo prvič samotestiranje potekalo v šoli, da bodo lahko vsi spremljali prikaz, potem pa v domačem okolju.
Minister je v oddaji 24UR ZVEČER povedal še, da je cilj uvedbe takšnih testov tudi opolnomočenje prebivalcev v tem, da vidijo, da so sami aktivni del pri upravljanju epidemije, pravi minister. Čaka jih še kar nekaj izzivov, da se skupaj dogovorijo, kako bo testiranje potekalo. Pripravljajo že film na to temo, je še povedal minister. Če bo test za domačo uporabo pozitiven, bo oseba potem poklicala osebnega zdravnika in opravila še PCR-test, je še povedal.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.