Da so starše včeraj po prejeti okrožnici šolskega ministrstva še enkrat obvestili o natančnem poteku samotestiranja, je za 24ur.com povedal ravnatelj Osnovne šole (OŠ) Ivana Groharja v Škofji Loki Marko Primožič. Učencem 1. in 2. razreda so omogočili samotestiranje pred šolskim vhodom pod nadzorom strokovnih delavcev in ob prisotnosti staršev oziroma babic in dedkov. "Takšnih otrok je bilo okoli 30, njihovi starši so tudi sami izrazili željo po tem in mi smo jim ustregli. Zdi se mi, da je bila to izjemno dobra poteza, saj je bil prehod v šolo za najmlajše na takšen način lažji, manj stresen," pravi ravnatelj, ki je bil tudi sam prisoten pri samotestiranju. "Lahko povem, da otroci znajo sami. Če kdo potrebuje pomoč, je ta res minimalna," dodaja.
Za ostale učence – razen za nekaj tistih, ki s seboj niso imeli soglasja staršev – je samotestiranje potekalo v učilnicah. Primožič je pohvalil tako starše kot učitelje in učiteljice ter ostale zaposlene na šoli, saj so se po njegovih besedah vrhunsko odzvali na situacijo.
Takšnih, ki niso podali soglasja za samotestiranje, pa da je malo, nam je še povedal škofjeloški ravnatelj. Skupno je na njihovi šoli 628 učencev, na shodu pa se je zbralo približno 20 staršev. "Z njimi smo se pogovorili, debata je bila na kulturnem nivoju. Smo pa tukaj na dveh bregovih, nekateri starši razmišljajo drugače, to je konec koncev tudi njihova pravica," pravi Primožič. Nekaj staršev je poklicalo Policijo, da ravnatelj njihovim otrokom onemogoča dostop do pouka. Policija jim je na kraju naposled razložila, da takšna prijava ni možna, prisoten je bil tudi šolski pravnik. Shod staršev otrok, ki se bodo zdaj začasno šolali od doma, se je končal mirno, je povedal ravnatelj.
Med vsemi opravljenimi testi je bil en pozitiven, nam je še zaupal Primožič.
Pozitivne izkušnje tudi na drugih šolah
Ravnateljica OŠ Lava v Celju Marijana Kolenko je povedala, da je samotestiranje pri njih zelo dobro steklo tako na razredni kot na predmetni stopnji. Po njenih besedah je dobra priprava prispevala k uspešnemu poteku samotestiranja, večina staršev pa je ravnala izjemno odgovorno.
"Z učitelji smo se kakovostno pripravljali, z učenci smo predhodno pogledali videoposnetke samotestiranja, jim razložili in verjetno razblinili strahove. Na razredni stopnji sicer traja dalj časa, na predmetni stopnji pa so priprave in samotestiranje stekli zelo hitro. V šoli se je samotestiralo okrog 70 odstotkov učencev od 506, s tem da je en razred v karanteni. Za izobraževanje na daljavo so se odločili okrog trije odstotki staršev," je dejala.
Dodala je, da je sicer deset staršev prišlo pred šolo in izrazilo nestrinjanje s samotestiranjem, a so bili tudi na to pripravljeni in zadevo uredili po protokolu.
Tudi na OŠ Danila Lokarja Ajdovščina je samotestiranje steklo brez težav, tudi pri najmlajših učencih, je povedala ravnateljica Irena Kodele Krašna. Mnogi so postopek zadnja dva dni vadili doma. "Učenci, s katerimi sem se pogovarjala, so nestrpno pričakovali začetek samotestiranja, vendar brez strahu pred njim," je povedala.
Ravnateljica je dobila sicer nekaj – kot se je izrazila – nesramnih odzivov staršev, a jih ni bilo veliko. Drugi so jih le obvestili, da bodo otroci zaradi nestrinjanja s samotestiranjem ostali doma. "Le dva učenca od 745 sta prišla v šolo, čeprav se starši niso strinjali s samotestiranjem, zato smo jih poklicali, naj pridejo po otroka," je povedala.
Podatke o številu otrok, ki danes niso prišli v šolo zaradi samotestiranja, še zbirajo. Na ajdovski osnovni šoli so sicer v karanteni trije od skupaj 36 oddelkov, nekaj zaposlenih ali učencev pa je covid-19 tudi prebolelo.
Ravnatelj Gimnazije Nova Gorica Andrej Šušmelj je povedal, da večjih težav ob začetku samotestiranja tudi pri njih ni bilo, si pa nabirajo izkušnje, kaj bi lahko izboljšali, kje so ozka grla, kje lahko pospešijo in kje poenostavijo postopek, da bi vzel čim manj časa.
Kakšnih nasprotovanj ali ostrega odziva staršev ali dijakov niso doživeli. "Težavo pa predstavlja to, da se je kakšen dijak testiral kje drugje. Tak test mu velja 48 ur, kar pomeni, da je danes lahko v šoli, jutri pa bo potreboval drug test, zato se bo moral samotestirati. Časa za samotestiranje pa v četrtek ne bo," je dejal Šušmelj.
Gimnazijo Nova Gorica obiskuje 625 dijakov, zato je vedno tudi nekaj težav zaradi karanten ali obolelosti. Najhuje je bilo prejšnji teden, ko je bila v karanteni kar tretjina razredov, je povedal Šušmelj. Sicer pa so šola z enim od največjih deležev cepljenih zaposlenih, cepljenih je tudi precej dijakov.
Tudi v Gimnaziji in srednji šoli Kočevje je samotestiranje dijakov po besedah ravnatelja Tomaža Markoviča steklo brez težav. "Bili smo kar presenečeni, da je vse steklo tako gladko, in upamo, da bo tako tudi v prihodnje," je dejal. Dejstvo, da večjih težav ni bilo, med drugim pripisuje temu, da se je večina dijakov že vajena samotestirati.
Podatke o tem, koliko dijakov ni bilo navzočih na samotestiranju, ker mu nasprotujejo ali pa mu nasprotujejo njihovi starši, še zbirajo. "Glede na število dijakov, ki so se udeležili samotestiranja, pa ocenjujem, da gre za posamezne primere," dodaja.
Nad ravnateljico z grožnjami
Medtem ko z večine šol po prvem dnevu obveznega samotestiranja v šolah poročajo predvsem o pozitivnih izkušnjah, pa so se zgodile tudi nekoliko manj prijetni incidenti. Takšnega so na primer imeli pred Osnovno šolo Polje, kjer se je okoli osme ure zjutraj zbralo nekaj več kot 30 staršev, nasprotnikov samotestiranja. Tamkajšnja ravnateljica, Barbara Smrekar, opisuje, da so nanje vpili, jih žalili in jim grozili s kazenskimi ovadbami. Žalosti jo, da je v tej skupini staršev opazila tudi nekatere učence, ki so bili prisotni pri vsem tem početju.
Ko je eden od očetov vstopil v ravnateljičin osebni prostor in nanjo še naprej glasno vpil, so na pomoč poklicali Policijo. "Če me ne bi zaščitili policisti, če ne bi policisti krožili med starši in jih mirili, bi se na naši šoli zgodila ulica. Zagotovo," je prepričana Smrekarjeva. Kljub pojasnjevanju, da kot javna šola morajo spoštovati pravila, in prepričevanju, naj otrokom vendarle dovolijo k pouku, se v tamkajšnje šolske klopi ne bo vrnilo kar 51 učencev.
Policija pa je tri kršitve javnega reda ugotovila tudi na Primorskem in na Štajerskem.
Nekateri učenci šol s posebnimi potrebami se lahko testirajo tudi doma
Večjih težav glede samotestiranja niso imeli niti na Osnovni šoli dr. Ljudevita Pivka za otroke s posebnimi potrebami na Ptuju. Kot je ob tem spomnila ravnateljica Lidija Marin, vladni odlok omogoča, da nekateri od njih iz objektivnih razlogov testiranje opravijo doma.
Morebitnega upora med starši po njenih besedah niso zaznali, prav tako pa danes niso imeli niti enega pozitivnega testa, zato upajo, da bo tudi učni proces v prihodnje potekal nemoteno.
KOMENTARJI (761)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.