Vlada je danes spremenila odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom, spremembe pa se med drugim nanašajo tudi na obveznost samotestiranja učencev in dijakov. Ena od sprememb je zamik začetka testiranja na sredo, 17. novembra, prav tako je dodano tudi potrebno soglasje staršev za samotestiranje učencev.
Odlok zamika veljavnosti določbe o obveznem samotestiranju s 15. na 17. november. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za šolstvo, je bil zamik potreben predvsem zaradi pridobitve soglasja staršev. Za vse učence osnovne šole bodo morali namreč starši ali drugi zakoniti zastopniki oziroma skrbniki podati predhodno pisno soglasje oziroma nesoglasje o izvajanju testiranja s HAT za samotestiranje.
Ministrstvo za zdravje je ob tem sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec; hkrati z začetkom veljave obveznega samotestiranja v šolah. Do takrat pa je upravičencem v lekarnah za prevzem na voljo 10 testov. "Hkrati prosimo vse, ki so teste v tem mesecu že prevzeli in jih imajo v zadostni količini, da z dvigom počakajo, da ne bi prihajalo do nepotrebne gneče v lekarnah," so poudarili na ministrstvu.
Ravnatelj določi osebo, ki bo skrbela za nadzor
Učenci osnovne šole in dijaki se bodo trikrat tedensko testirali s hitri antigenskimi testi za samotestiranje za potrebe izvajanja vzgojno-izobraževalnega programa, pri čemer se samotestiranje opravi v vzgojno-izobraževalnem zavodu pod nadzorom osebe, ki jo določi ravnatelj.
Pouk na daljavo za netestirane
Učencem in dijakom, ki samotestiranja ne izvajajo, se začasno prepove zbiranje v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Ti učenci se v skladu s sklepom ministra, pristojnega za izobraževanje, izobražujejo na daljavo.
Staršem nadomestilo ne pripada
Preverili smo, ali staršem, ki bodo ostali doma z otrokom, pripada nadomestilo? Na ministrstvu za delo pojasnjujejo: "V kolikor se starši odločijo, da se otrok ne bo samotestiral (v šoli) in se bo moral zaradi tega posledično šolati na daljavo, ni mogoče slediti razlagi, da je v tem primeru pri delavcu lahko podana višja sila zaradi obveznosti varstva v skladu z ZNUPZ, saj ni podana zunanja objektivna okoliščina nemožnosti institucionalnega varstva, hkrati pa v tem primeru tudi niso izpolnjeni vsi elementi višje sile, kot so določeni v obligacijskih razmerjih." Šolanje na daljavo zaradi odločitve staršev o netestiranju otroka s HAG testi za samotestiranje namreč ni zunanji dogodek, nepričakovan dogodek ter dogodek, ki se mu ni mogoče izogniti ali ga odvrniti. Nemožnost institucionalnega varstva je v takšnem primeru posledica odločitve staršev in ne višje sile zaradi zunanje objektivne okoliščine, še pojasnjujejo na ministrstvu.
Samotestirati se bodo morali tudi otroci in mladostniki, vključeni v zavode za vzgojo in izobraževanje za otroke s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, ter učenci na tretji do šesti stopnji posebnega programa. To bodo storili v domačem okolju, še izhaja iz spremenjenega odloka.
Prav tako po novem velja, da za učence, dijake, otroke in mladostnike v zavodih za vzgojo in izobraževanje oziroma učence, ki so vključeni v posebne programe, ter za študente oziroma udeležence izobraževanja odraslih, opravljen HAT za samotestiranje, ki ga opravijo zaradi izvajanja vzgojno-izobraževalnega programa oziroma študija, šteje kot izpolnjen pogoj PCT za udeležbo v obšolskih dejavnostih.
Številna nasprotovanja in opozorila, ravnatelji odločevalce pozivajo, naj jih vključijo v sprejemanje odločitev
Ministrstvo je sicer v teh dneh dobilo kar nekaj pobud glede obveznega samotestiranja. Civilna iniciativa Otrok ne damo je v imenu okoli 43.000 podpisnikov peticije Stop maskam in testiranju otrok v šolah šolsko ministrico Simono Kustec, svetovalno skupino za covid-19 in Nacionalni inštitut za javno zdravje pozvala k takojšnji ustavitvi izvajanja odloka, ki predpisuje obvezno samotestiranje na novi koronavirus v šoli. Tudi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je včeraj dejal, da je v odloku veliko pomanjkljivosti, zlasti glede izvajanja samotestiranja učencev.
V Združenju ravnateljic in ravnateljev je osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije so ob tem dejali, da zaradi izredno salbe zdravstvene situacije obvezno samotestiranje učencev podpirajo. "Želimo prispevati k preprečevanju širjenja okužb in kolapsa zdravstva," so pojasnili, a ob tem opozorili tudi, da je pri uvajanju takšne odločitve potrebna postopnost. Zato so predlagali samotestiranje za vse učence, pri čemer bi se otroci od 1. do . razreda ter mladostniki s posebnimi potrebami samotestirali v domačem okolju, ostali pa v prostorih vzgojno-izobraževalnih ustanov.
Iz objavljenega odloka pa, kot pravijo, ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala. "Nad tem smo izredno razočarani," dodajajo. "Že od začetka epidemije ugotavljamo, da ravnatelji nismo vključeni v načrtovanje ukrepov, ki posegajo v delo vzgojno-izobraževalnih zavodov." Zato vlado in ministrstvo za šolstvo znova pozivajo, naj jih nemudoma vključijo v vsa nadaljnja odločanja, ki posegajo v dedlovanje vzgojno-izobraževalnih ustanov.
Javnosti ob tem sporočajo, da od svojih stališč ne odstopajo, vendar pa da so dolžni upoštevati in izvajati odlok vlade. "Osnoni cilj učiteljev, ravnateljev in staršev je, da se pouk izvaja v prostorih šol. Hibridnega pouka v šolah ne podpiramo," poudarjajo ter ob tem dodajajo, da je pouk na daljavo sicer res mogoč, da pa ni enakovreden pouku v šoli. "Zavedati se je treba, da ga bodo šole izvajale različno glede na svoje zmožnosti."
Ob tem so še sporočili, da za izvajanje kvalitetnega vzgojno-izobraževalnega dela v šolah trenutno potrebujejo stabilnost in mir. "Vsa nestrinjanja z ukrepi naslovite na odločevalce, napovedane proteste pred šolami pa opustite, saj ne bodo pripomogli k reševanju situacije, prav tako pa ne bodo v luči delovanja našega skupnega cilja, ki je dobrobit vseh otrok," sporočajo.
KOMENTARJI (745)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.