V Sloveniji se povečuje obseg športa, ki je bil za zajezitev epidemije novega koronavirusa dostopen le peščici registriranih in poklicnih športnikov ter individualni rekreaciji. "Na področju športa bo od ponedeljka tudi za preostale registrirane športnike, ki doslej niso bili opredeljeni med izjemami, znova dovoljena brezkontaktna športna vadba," je na današnji tiskovni konferenci dejal Damir Orehovec, državni sekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Rekreacija tako ne bo več omejena zgolj na družino in individualno. Vrhunskim športnikom se bodo ob omenjenih omejitvah pridružili ostali državljani z vadbo na prostem in v zaprtih prostorih, precej večji je tudi delež registriranih športnikov z možnostjo treningov in tekmovanj. Pojasnil je, da bo proces športne vadbe športnikov dovoljeno izvajati v varnih vadbenih skupinah oz. t. i. mehurčkih.
Za tiste, ki vodijo športno vadbo, bo od 15. februarja potreben negativni test, ki ni starejši od sedmih dni. Kot je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, tisti, ki je prebolel covid-19, šest mesecev ne potrebuje testiranja, upravičen pa bo do zdravniškega potrdila, kar velja tudi za vse druge dejavnosti, kjer je potrebno testiranje. To velja na primer tudi za delavce na smučiščih, ki so v stiku z uporabniki.
Med drugim bodo od ponedeljka dovoljena tekmovanja v ekipnih športih ne le najvišje kategorije, ampak tudi 2. slovenske lige in 1. mladinske slovenske lige ter v individualnih športnih panogah poleg članskih še državna mladinska prvenstva. Prav tako je v kolektivnih in individualnih športih kot doslej še naprej dovoljeno izvajanje velikih mednarodnih športnih tekmovanj.
Za športne programe se bodo lahko uporabljali vsi športni objekti in površine za šport v naravi, ki jih določa zakon o športu, to so športni centri, športni objekti, vadbeni prostori in površine za šport v naravi ter šolski športni objekti.
Treningi so še naprej dovoljeni vrhunskim športnikom olimpijskega, mednarodnega in svetovnega razreda, gre za skupaj 538 športnikov, ki so s svojimi rezultati na mednarodni ravni dokazali svojo vrhunskost. Poleg tega so dovoljeni še perspektivnim športnikom, gre za 673 mladih športnikov, ki so v mladinskih kategorijah dosegli vrhunske mednarodne športne rezultate.
Vadba športnikov v mlajših starostnih kategorijah mladincev in kadetov bo dovoljena le, če se bo izvajala v obliki mehurčkov oziroma fizično izoliranih skupinah, kar zajema prostore, v katerih poteka proces športne vadbe. V to izjemo so vključeni člani reprezentanc, teh je za okrog 1000, nekateri pa so že delno zajeti v skupini perspektivnih športnikov.
Treningi so še naprej dovoljeni tudi okrog 500 športnikom, starejšim od 15 let, ki so vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Znova dovoljena tudi brezkontaktna športno rekreativna dejavnost
Dovoljeni bodo tudi treningi preostalim registriranim športnikom, če se izvajajo individualno, samostojno oziroma pod vodstvom strokovnega delavca v športu. "Znova je dovoljena tudi brezkontaktna športno rekreativna dejavnost, ki se izvaja individualno oziroma v skupini do deset vadečih ob neprekinjenem vzdrževanju vsaj dveh metrov medosebne razdalje," je dejal Orehovec. Strokovni delavec v športu ne šteje v številčno omejitev.
Pri izvajanju športne vadbe športnikov v skupinah bo potrebno neprekinjeno vzdrževanje vsaj dveh metrov medosebne razdalje. Takšna športna vadba športnikov bo dovoljena tako na zunanjih površinah kot v zaprtih prostorih, kjer je pogoj 30 kvadratnih metrov na osebo. "Če gre za zunanje športe, seveda ni omejitve na 30 kvadratnih metrov, če gre za notranje prostore, pa se upošteva tisti pogoj, ki je prej dosežen," je še dejal.
Tako na prostem kot v zaprtih prostorih bo dovoljena tudi rekreacija v vadbenih skupinah do deset vadečih ob ohranjanju vsaj dveh metrov medosebne razdalje, tudi tu strokovni delavec v športu ne šteje v številčno omejitev. Pri vadbi ne bo smelo biti fizičnega stika med vadečimi.
Članom skupnega gospodinjstva, ki lahko vadijo še naprej tudi v skupini, med vadbo ni treba vzdrževati dvometrske medsebojne razdalje.
Kar nekaj fitnes centrov je žal že bilo primoranih zapreti svoja vrata
Kot pravijo iz Fitnes zveze Slovenije, so kakršnekoli spremembe na njihovem področju z vidika sproščanja več kot dobrodošle. "Ne samo za lastnike centrov, izvajalce športnih vadb, temveč nenazadnje za celotno rekreativno populacijo, ki se zaveda pomena redne, zmerne in strokovne vadbe z vidika krepitve imunskega sistema, ohranjanja psihofizičnega zdravja,... Ravno zaradi slednjega, bi nam moralo biti vsem v interesu, da je izvajanje naših dejavnosti čim prej omogočeno," so prepričani.
Kot še dodajajo, je epidemija na njihovem področju pustila velike posledice. "Kar nekaj fitnes centrov je žal bilo že primoranih zapreti svoja vrata. Veliko jih ne na meji," pravijo in poudarjajo, da obstaja tudi velika razlika po regijah. "V regijah, kjer imajo prebivalci nižjo kupno moč, bodo zaradi potreb varčevanja najprej prenehali s tistimi storitvami, ki po njihovem mnenju niso nujno potrebne - žal veliko posameznikom smatra redno vadbo v tem delu, pa čeprav je to varčevanje na račun njihovega zdravja," pravijo.
Pravijo še, da samo omogočanje njihovih storitev zagotovo ne predstavlja celostne rešitve. "Potrebovali bi finančno pomoč v kakršnikoli obliki (povračilo obratovalnih stroškov, možnosti sofinanciranja preko razpisov, možnost koriščenja t.i. vavčerjev,...). Govorimo o oblikah pomoči, ki so bila kot apeli z različnih športnih organizacij posredovali resornemu ministrstvu in Vladi," dodajajo.
Slovenija je tako tudi uradno prešla v tako imenovano oranžno fazo, kar pomeni, da se ukinja tudi omejitev gibanja na občine, dovoljeno je zbiranje do deset ljudi. V šolske klopi se vračajo vsi osnovnošolci, pa tudi dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Znova so dovoljeni izpiti in seminarji z udeležbo do deset študentov v prostorih fakultet.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.